Merdiven Sabit Mesnet ve Mesnetlenme Uzaklığı

Merhaba.. Merdiven modellemeyle alakalı 4 sorum olacak, dikkate alır yanıtlarsanız çok sevinirim...

1- Merdivendeki "Sabit Mesnet" parametresini anlayabilmek için forumda çok ciddi bir araştırma yaptım. Bununla alakalı çok fazla sorular gelmiş hatalar yapılmış.
Daha önceki cevaplarınızda;
-merdiven yapı ile birlikte analizde edilecekse sabit mesnet parametresini açmayın demişsiniz.
-Bir başka mesajda, sadece temele bağlantı da açın demişsiniz.
-Bir başka mesajda temel etkileşimli analiz yapmıyorsanız açın demişsiniz.
-merdiven kenarı taşıyıcı bir elemana bağlanıyor ancak modelde tanımlanmamışsa bu seçenek işaretlenebilir demişsiniz. (Hem bu ne demek pek anlamadım, taşıyıcı bir elemana bağlanıyorsa neden tanımlanmıyor? ayrıca işaretlenebilir muallak bir yüklem, işaretlenmelimi işaretlenmemeli?)
Benim gibi yeni öğrenmeye çalışanların kafası karışıyor, şu "sabit mesnet" parametresini yapıyla birlikte analiz durumunda kesinlik içeren ifadelerle bi açıklayabilir misiniz rica etsem.
Ayrıca bir öneri, bu konuda soru soranları merdiven çizimi eğitim videosuna yönlendiriyorsunuz ama ne orada, ne de idecad içindeki yardım altında doyurucu bi açıklama yapılmamış, bunu net bir şekilde açıklayan bir video ekleyebilirseniz, her yeni başlayanlar aynı şeyi size sorup durmayacak, sizin de zamanınızı boş yere almayacaktır.

2-Aynı yerdeki "Mesnetlenme uzaklığı" parametresi ile ilgili olarak, ufak tefek mesafeleri tolere etmek için bu parametrenin eklendiğini anladım. ancak burada da yine kafama takılan yerler oldu, birincisi; bu mesafeyi gereğinden fazla vermek analizde bir sıkıntı çıkarır mı, yani ben abartarak söylüyorum 2 m yazsam ne olur? ikinicisi; bir mesajınızda 60 cm lik geniş kirişe basan merdiven ucunda bu mesafeyi 30 yapmak gerek demişsiniz. Merdiven kirişe teğet modellenmişken, neden mesnetlenme için 30 cm dediniz, mesnetleneceği elemanın orta noktasına göre mi hep bu değer yazılacak, 30 luk kolona mesnetleneceğinde orta noktasına göre 15 cm yazmak mı gerekiyor?

3-Merdiven kenarlarındaki kolonlar bazen 5 cm diş yapıyor, bir merdiveni duvardan duvara açıklığa göre modelleyip yerine yerleştirince köşelerde bu merdiven ile bu 5 cm kolon dişleri iç içe giriyor. Bunun böyle olmasında bir sakınca var mı analiz açısından yada mesnetlenme açısından, bunu merdiven deforme ile mutlaka düzeltmeli miyiz? Yoksa böyle kalabilir mi?

4- Bir mesajda ekteki resmi kullanmışsınız. Burada sağ taraftaki analiz görüntüleme seçeneği parametresini bulamadım, bu mesnetlenmeyi gösteren seçenek analiz sistemi görüntüleme içindeki hangi sekmededir?

Ekli dosyalar

• m_1.png
    m_1.png
    161.9 KB · Görüntüleme: 52
1) Mantığını anlarsanız daha doğru olacaktır. Sabit mesnet tanımlarsanız merdivenin o kısmı analizde hiç hareket etmez, sıfır deplasman yapar, kayaya bağlı gibi olur :) Gerçekte de böyle olacaksa kullanılabilir.
Ne zaman gerçekte böyle olur:
a) Merdiven temele bağlıdır, ama temeller analiz modeline dahil edilmemiştir. O zaman merdivenin o kenarını sabit mesnet tanımlarsınız ki aşağısı sallanıp durmasın.
b) Sizin analiz sisteminizde olmayan başka sağlam bir binaya, istinat duvarına vs bağlanacaktır (bu nadir olur)

2) Bunu "oraya şu değeri yazacağım" şeklinde düşünmek yerine, oluşan 3 boyutlu modelde merdiven nereye bağlanıyor inceleyin, ona göre mesafeleri arttırıp azaltarak ve bağlantı elemanlarını seçerek (kolon kiriş vs) belirleyin.

3) Analiz modeline bakmak (merdivenin nasıl bağlandığını görmek ve ona göre düzenlemek) gerekir (bkz madde 2)

4) Düğüm noktalarını göster seçeneğini açarsanız bağlantı elemanları görünür hale gelir.

Teşekkürler yanıtlarınız için.

1. maddeyi anladım, sadece önerim, forumu tararken yeni başlayanların bu konuda çok hata yaptığı, merdivenin mesnet olmayan yerlerini sabit mesnet olarak tanımladığını gördüm, idecad yardım altındaki açıklamada bu parametre daha detaylı izah edilirse iyi olacaktır düşüncesindeyim.

2. madde ile ilgili olarak, özellikle verdiğim örnekte hala takılı kalmış durumdayım. Bir yöneteci daha önce, merdiven 60 cm lik geniş kirişe teğet olmasına rağmen, bu değeri 30 olarak girilmesi gerektiğini söylemiş. Zaten elemanlar öpüşüyorsa neden bunu söylemiş, yani kirişin orta naktasını referans göstermiş, bunu anlamadım.

3. madde de yazdığınız anlayamadım, merdiven modellemeden kaynaklı kolonun içine bir kaç cm giriyorsa bunun analliz modeli ile nasıl bir ilişkisi var?

4. madde de kastettiğim sonlu elemanları (meshleri) görmek değildi. Attığım resimde kırımızı çerçeve içine alınmış yerde merdivenin kirişe mesnetli olduğu gösterilmiş, onun nereden açılacağı idi.

1. maddeyi anladım, sadece önerim, forumu tararken yeni başlayanların bu konuda çok hata yaptığı, merdivenin mesnet olmayan yerlerini sabit mesnet olarak tanımladığını gördüm, idecad yardım altındaki açıklamada bu parametre daha detaylı izah edilirse iyi olacaktır düşüncesindeyim.
Yardım ile ilgili isteğinizi notlarımıza alıyorum.

2. madde ile ilgili olarak, özellikle verdiğim örnekte hala takılı kalmış durumdayım. Bir yöneteci daha önce, merdiven 60 cm lik geniş kirişe teğet olmasına rağmen, bu değeri 30 olarak girilmesi gerektiğini söylemiş. Zaten elemanlar öpüşüyorsa neden bunu söylemiş, yani kirişin orta naktasını referans göstermiş, bunu anlamadım.
Burada girilen değer katı modelde görülen değil, analiz modelindeki mesh ve çubuk elemanlar arasındaki mesafedir.
Perspektif ekranda katı modelde elemanlar bitişik görükse bile bu 3B analiz modelinde kirişlerin çubuk elemanları üst orta ekseninde olduğu için arada bir mesafe oluşucaktır.
Bağlantının sağlanması için mesnetlenme uzaklığı dikkate alınır.Bu değer analiz modelindeki rijit kolun maksimum boyunu belirler
1680879753688.png

1680878995277.png

3. madde de yazdığınız anlayamadım, merdiven modellemeden kaynaklı kolonun içine bir kaç cm giriyorsa bunun analliz modeli ile nasıl bir ilişkisi var?
Yukarıdaki durum gibi katı modelde gördüğününüz yapı ile analiz modeli aynı olmayabilir.
Analiz modelini inceleyin. Hatalı mesnet durumları örneğin yukarıda bahsedilen hatalı "Sabit mesnet" tanımlanmış merdivenler,
Yapı ile birlikte çözüldüğü halde yapıya mesnetlenme koşullarındaki hatalar deformasyonlarda kolayca kontrol edilebilir.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

4. madde de kastettiğim sonlu elemanları (meshleri) görmek değildi. Attığım resimde kırımızı çerçeve içine alınmış yerde merdivenin kirişe mesnetli olduğu gösterilmiş, onun nereden açılacağı idi.

Analiz modeline geçtiğinizde ekrana çıkan Görselleştirme ayarlarında
Analiz modeli sekmesinde "D.n. ve rijit bağlantıları göster" opsiyonunu seçili yaparsanız rijit kollar gözükecektir.
1680879397119.png

Geri