Merdiven Tasarım Problemleri !

Yardımcı olabilcek meslektaşlar varsa; ekteki projemdeki merdivenlerle alakalı tavsiyelerinizi bekliyorum.
1-) Özellikle kat sahanlıklarını döşeme komutuylamı yoksa rota komutlarıylamı oluşturmam daha uygun olur?
2-) Zemin kattan asmaya çıkan ve depolara inen merdivenlerde döşeme yırtıkları oluşturularak merdiven yerleştirdim fakat bu yırtık oluşturulan döşemeler nasıl dizayn edilmeli, hesap aksları yeni oluşan döşemeye göre düzenlenmelimi?
3-) Tasarım olarak bütün merdivenleri yerleştirince (Bina boyunca devam eden kat ve yangın merdivenlerini zemin kattaki merdivenlerden ayırırsak); yapıyı nasıl bir sistemle çözmem uygun olur? Ben kat merdivenlerini yapı ile birlikte yarı rijit diyaframda çözmeyi, zemindeki merdivenleri ise yüklerini etkiterek (kirişlere kolonlara v.s.) yapıdan ayrı çözmeyi düşündüm.
4-) Yırtık oluşturulan döşemeşler tanımlanırken hangi değerler dikkate alınmalı, Bu döşemelerin bağlandığı kirişlerin özellikleri ne olarak girilmeli?
5-) Yapı ile birlikte yarı rijit diyaframda çözeceğim kat merdivenlerinin mesnetlenme koşullarını doğru tanımlayabilmişmiyim?

Not: Bina B+Z+A+8Normal+Çatı katı+Çatı Arası şeklindedir. Ekte sadece Bodrum ve Zemin katları yükledim. Ayrıca bu benim ilk projem olduğu için projemdeki hem merdivenle alakalı hemde başka kısımlarla alakalı hatalarımı inceleyip bana bilgi verecek meslektaşlarıma şimdiden çok teşekür ederim...Kolay gelsin
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

mehmet sesigüzel":14lmjsrw' Alıntı:
1-) Özellikle kat sahanlıklarını döşeme komutuylamı yoksa rota komutlarıylamı oluşturmam daha uygun olur?
Merhaba,
Kat sahanlıklarını döşeme olarak tanımlayabilirsiniz.
2-) Zemin kattan asmaya çıkan ve depolara inen merdivenlerde döşeme yırtıkları oluşturularak merdiven yerleştirdim fakat bu yırtık oluşturulan döşemeler nasıl dizayn edilmeli, hesap aksları yeni oluşan döşemeye göre düzenlenmelimi?
Döşeme donatı akslarının ve çalışma mesafelerinin döşemenin geometrisine göre düzenlenmesi uygun olur.
3-) Tasarım olarak bütün merdivenleri yerleştirince (Bina boyunca devam eden kat ve yangın merdivenlerini zemin kattaki merdivenlerden ayırırsak); yapıyı nasıl bir sistemle çözmem uygun olur? Ben kat merdivenlerini yapı ile birlikte yarı rijit diyaframda çözmeyi, zemindeki merdivenleri ise yüklerini etkiterek (kirişlere kolonlara v.s.) yapıdan ayrı çözmeyi düşündüm.
Merdiven mesnetleri yapı ile birlikte çözüm için mesnetlenme koşullarına göre düzenlenmişse yarı rijit diyafram seçeneğine göre analiz yapılmalıdır. Yapıdan bağımsız çözüme göre düzenlenmişse tam rijit veya yarı rijit diyafram seçeneklerinden herhangi biri seçilebilir. Bu durumda merdiven yüklerinin ilgili elemanlara ayrıca verilmesi uygun olur.
4-) Yırtık oluşturulan döşemeşler tanımlanırken hangi değerler dikkate alınmalı, Bu döşemelerin bağlandığı kirişlerin özellikleri ne olarak girilmeli?
Sürekliliği olmayan tek konsol döşemelerin konsol donatı akslarının bağlandığı kirişlerin özelliklerinden "Bu kiriş konsol döşemeyi taşıyor" seçeneği işaretlenmeli.(Bu durumda döşeme-kiriş mesnetlenmesi hem dönmeye hem de ötelemeye karşı tutulmuş olur.) Bunun dışında kiriş özelliklerine müdahale etmeye gerek duyulmaz.
5-) Yapı ile birlikte yarı rijit diyaframda çözeceğim kat merdivenlerinin mesnetlenme koşullarını doğru tanımlayabilmişmiyim?
Bodrum katta merdiven toplam yükseklikleri, kat yüksekliğiyle uyumlu değil.
*Sol üst köşedeki merdiven üst kenarı döşemeye mesnetlenmiş, ancak burada döşeme tanımlanmamış.
*Merdivenin mesnetlenme koşullarının doğru bir şekilde düzenlenip düzenlenmediği Perspektif penceresinde 3B çerçeve modelinden incelenebilir.
İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• merdiven_mesnet.PNG
    merdiven_mesnet.PNG
    144.3 KB · Görüntüleme: 6,836
Merhaba Levent Bey;
Sistemi merdivenlerle bir yarı rijit diyaframda tanımlayıp analiz ettirdiğimde hiçbir problem bulunmuyor ancak size danışmam gereken çok mühim problemler var?
1-) Bodrum katta K70 ve K75 kirişlerini Nmax'tan kurtarmak için 1 tf/m tanımladım. Nitekim bu kirişler problem olmaktan çıktı ama benim kullandığım bu değerin hiç bir şekilde hesaplanmış bir yanı yok sadece mantık yürüterek o kısmı rijitlik-eksenel yük değerleri değiştirmem gerektiğini anladım ve kafadan verdim bu 1 rakamını. Kirişin betonaerme sonuçlarında(1.4G +1.6Q) eksenel yük önceden 60-70 ton çıkıyordu; şimdi ''0'' oldu. Bunda bir problem var beni aydınlatabilirmisiniz?
2-) Yukarda sorumun çözüm yolu I ve J serbestlikleriyle oynamaktan geçiyosa tutarlı değeri girebilmem için hangi hesabı yapıpda girmeliyim doğru sonucu?
3-) Merdiven lerin mesnet koşullarını tanımlarken resimdende göstermeye çalıştığım gibi merdiven kollarının kendi arasındaki bağlantılarda bütün tick ler otomatik seçili oluyor ve her bir bağlantı için bunları tek tek silmek çok çok uzun zaman alıyor bunun kısa yolu; bu işlemlerin yerine '' Yapıdan bağımsız mesnetlenme koşullarını'' işaretlesek doğru yapmış olurmuyuz ?
4-) Adsız4 resiminde merdiven kenarının tamamının bağlanmadığı bir kolonda mesnetlenme tipini nasıl seçmeliyim ?

Not: Bunlardan başka problem varsa benim anlamadığım beni bilgilendirirseniz çok sevinirim..

Not: Projemi inceleyen meslektaşlarım sizlerinde tavsiyeleri ve yöntemleri öğrenmek benim için mutluluk verici olur. Yardım ve görüşlerinizi bekliyorum, kolay gelsin...

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    135.9 KB · Görüntüleme: 6,791
  • Adsız2.png
    Adsız2.png
    149.2 KB · Görüntüleme: 6,788
  • Adsız3.png
    Adsız3.png
    113 KB · Görüntüleme: 6,788
  • Adsız4.png
    Adsız4.png