öğrenmek için yaptığım projede donatı yetersiz ve sehim sınırı aşıldı hatası alıyorum. Ayrıca iki merdivenden birinde tüm katlarda yetersiz hatası alıyorum. kolon yönlerini ve boyutlarını değiştirdim bazı hatalardan kurtuldum ancak bu hatadan bir türlü kurtulamıyorum.
Bana yardım edebilir misiniz?

evet. demo versiyon kullanıyorum öğrenmek için. Vaktiniz varsa demo versiyonu kurup bana yardımcı olabilir misiniz?
Projenin boyutu büyük olduğundan idecadde sıkıştırdım. uzantısı ondan farklı.
idecad i açıp içine attığınızda demo versiyonda açıyor.

merdiven yetersiz hatası

Çalışmak için modellediğim projede analiz yapınca yetersiz (kırmızı renkte) gösteriyor. Yapıda iki farklı merdiven var ve birinde hata alıyorum
lütfen yardımcı olur musunuz? neyi yanlış yaptım bilemiyorum.
proğram demo olduğu için mi bilmiyorum kafasına göre bazen geometri hatası veriyor. Geometri kontrolünde yaptığımda ise herhangi bir problem görünmüyor.Analizde sıkınıtı çıkıyor.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merdiven hatası hariç diğerleri yaptım. Yardımcı kimse olmayınca idecad yöneticileri yardımcı oluyordu önceden ama...
idecad de çok fazla hata çıkıyor. Arayüz menü falan gayet güzel ama anlamadım, Başka programlarda da durum böyle mi bilmiyorum.

ramazan:17b7hu5i' Alıntı:
Merdiven hatası hariç diğerleri yaptım. Yardımcı kimse olmayınca idecad yöneticileri yardımcı oluyordu önceden ama...
Merhaba,
Projenizde merdivenlerin kolları ara sahanlığa bağlanmıyor. (Örnek merdivenler ektedir.)
Merdiven oluşturma ve mesnet koşullarının belirlenme ile ilgili aşağıdaki linklerden bilgi edinebilirsiniz.
-Merdivenin oluşturulması
-Merdiven mesnet koşullarının belirlenmesi

Diğer bazı notlar;
-U-T-L vb. kesitteki perdelerin grup perde olarak tanımlanması uygun olur.(P002-P008 ve P005-P010 perdelerini grup perde olarak tanımlayınız.)
-Rijit bodrumlu yapılarda iki yükleme durumlu hesap yönteminin seçilmesini önerilir.
-Merdiven sahanlıklarının merdivene bağlanan kenarlarında kiriş yok. Donatı tipinin üstte+altta düz donatı olarak düzenlenmesi uygun olur.
-Hesap hassasiyeti için döşeme, perde ve radye özelliklerinin sonlu eleman genişliklerinin küçültülmesi önerilir.
İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• d2_örnek_merdiven.cde
    1.5 MB · Görüntüleme: 28

Ekli dosyalar

• doğru merdiven.jpg
    doğru merdiven.jpg
    343.7 KB · Görüntüleme: 336
  • yanlış olan merdiven.jpg
    yanlış olan merdiven.jpg
    347.9 KB · Görüntüleme: 337
Projedeki her iki merdivende de sorun var. Eklediğim örnekte merdiven rotaları mevcut. Bu rotaları referans alarak tekrar oluşturmayı deneyebilirsiniz.

Geri