actombo

Tanınmış Üye
öncelikle iyi akşamalar.
projeyi analiz ettikten sonra mod sayısı yetersiz hatası verdi.18 olan sayıyı birçok denemeden sonra 100 e çıkardım.analiz hata vermedi.
benim sorum mod sayısının az ya da fazla olması ne ifade eder?çok fazla alırsam yanlış bir şey yapmış olur muyum?hesaba etkisi nasıl oluyor?başka nasıl çözebilirim bu sorunu?ya da neyden kaynaklı hata veriyor olabilir?

ilginiz için şimdiden teşekkürler.
projeyi ekliyorum.
temel üzerine hazır prefabrik ev koyulacaktır.

Ekli dosyalar

• METİN KUL 2.ide8
    1.5 MB · Görüntüleme: 634
actombo":8zx8ohnd' Alıntı:
öncelikle iyi akşamalar.projeyi analiz ettikten sonra mod sayısı yetersiz hatası verdi.18 olan sayıyı birçok denemeden sonra 100 e çıkardım.analiz hata vermedi.benim sorum mod sayısının az ya da fazla olması ne ifade eder?çok fazla alırsam yanlış bir şey yapmış olur muyum?hesaba etkisi nasıl oluyor?başka nasıl çözebilirim bu sorunu?ya da neyden kaynaklı hata veriyor olabilir?
Merhaba,

Mod sayısı yetersizliği Tdy 2007 madde 2.8.3' e göre dinamik analizde yeterli kütle katılım oranının sağlanmadığını ifade eder.

Katın rijit kabul edilmemesi durumunda da rijit diyafram olmadığı için yüksek modlara ihtiyaçlara duyulması normaldir.
Projede modal analiz durumu penceresinde mod hesabı yöntemi "Ritz vektörleri" seçilerek daha düşük mod sayısıyla yeterli kütle katılım oranı sağlanabilir.

İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• modal.PNG
    modal.PNG
    39.9 KB · Görüntüleme: 10,762
Merhaba,

Eklediğiniz projede mod sayısı yetersiz mesajı bulunmuyor. Bunun nedeni rjit bodrum numarasını değiştirerek, tek katı rijit bodrum yaparak projenizi eklemiş olabilirsiniz. Tek katlı bir yapıda rijit bodrum var ise, o kata etki ettirilecek deprem kuvvetleri TDY'de belirtilen şekilde eşdeğer yönteme göre (FBk=Ao* I *Wbk / 1.5 ile bulunur. (Bakınız TDY madde 2.7.2.4 ve Şekil 2.6.) Bu tarz projelerde dinamik analiz yapılmaz çünkü kat kuvvetleri eşdeğer yükle ile belirlenmektedir.

Sorunuzu sorduğunuz mod yetersiz uyarısı ise, tek katı projenizde rijit bodrum kabul edilmediğinde açığa çıkmaktadır. Yapınızda döşeme yoktur ve dolayısyla rijit diyafram da bulunmamaktadır. Rijit diyafram olmayan yapılarda ise kütleler, her bir eleman uçlarında hesaplanmaktadır ve düğüm noktası sayısına bağlı olarak yeterli kütle katılım oranına ulaşabilmek daha fazla moda ihtiyaç duyulmaktadır. Eğer Eigen yöntemi yerine Ritz vekötrleri yöntemini kullanırsanız %90 kütle katılılım oranına daha az mod ile erişebilirsiniz. 8 versiyonunda ritz yöntemi programa eklenmiştir . Modal analiz durumu penceresinde mod hesabı yöntemini "Ritz vektörleri" olarak seçebilirsiniz ya da 100'ün üzerinde daha fazla mod ile eigen yöntemini kullanabilirsiniz.

Ritz ve Eigen için aşağıdaki linke bakabilirsiniz:

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Ekli dosyalar

• 2.7.2.4.PNG
    2.7.2.4.PNG
    163.7 KB · Görüntüleme: 10,636
  • ritz.PNG
    ritz.PNG
    39.7 KB · Görüntüleme: 10,622
Geri