narinlik ve göreli kat ötelemesi

projede kiriş üstüne gelen makas sisteminin narinliğini azaltamıyorum ne yapabilirim ? göreli kat ötelemesi için çözümler neler olabilir?

Ekli dosyalar

• mkp kümes 1.cde
    10.2 MB · Görüntüleme: 12
Merhaba,
-eğer betonarme çerçevelerde duvar yoksa göreli kat ötelemesini 0.016 olarak diğer opsiyonu seçebilirsiniz ben de düzenlemeleri bu duruma göre gerçekleştirdim ve özellikle y yönünde sınırda kurtardım.
-betonarme için fiber beton opsiyonu seçildi ve toprak perdeleri ilgili yapıyı kat boyunca tam çevrelediği için iki yükleme durumu seçildi.
-toprak perdelerine tbdy 2018 bölüm 16.11 e göre hesaplanılan perde yatay yükleri olan statik(hs)ve dinamik(hd) toprak yükleri tanımlandı ve donatı düzenini etkileyeceği için toprak perdesi donatıları düzenlendi.
-kutu kesitlerden oluşan çelik çatı makaslarını görseldeki gibi betonarme kolonların üzerine kutu kesit çelik kolonlar tanımlanarak ve x yönünde çerçeve sağlayıcı çelik kirişler tanımlandı.
-narinlik sorunu olan makas alt başlığına görseldeki gibi stabilite kirişi bağlanarak problem giderildi.
-çapraz sayısı düzenlendi.
-kar yükü 75 kg/m2 olarak alındı.
-kaplama yükü için çatıda ekstra bir yük olmadığı varsayılarak düzenlendi.
-birleşimleri görseldeki gibi tanımladım.sizler diğer birleşimleri benzer şekilde tanımlarsınız.
-makas üst başlıklarının tepe noktasını alt başlıktaki gibi stabilite kirişleriyle bağlarsanız çatı çaprazlarının birleşimi açısından kolaylık sağlanır.
öneri proje dosyası ve ilgili görsel ektedir.kolay gelsin, iyi çalışmalar dilerim.

-MKP KÜMES-.PNG

Ekli dosyalar

• --MKP KÜMES--.cde
    12.2 MB · Görüntüleme: 26
Son düzenleme:
Merhaba,
-eğer betonarme çerçevelerde duvar yoksa göreli kat ötelemesini 0.016 olarak diğer opsiyonu seçebilirsiniz ben de düzenlemeleri bu duruma göre gerçekleştirdim ve özellikle y yönünde sınırda kurtardım.
-betonarme için fiber beton opsiyonu seçildi ve toprak perdeleri ilgili yapıyı kat boyunca tam çevrelediği için iki yükleme durumu seçildi.
-toprak perdelerine tbdy 2018 bölüm 16.11 e göre hesaplanılan perde yatay yükleri olan statik(hs)ve dinamik(hd) toprak yükleri tanımlandı ve donatı düzenini etkileyeceği için toprak perdesi donatıları düzenlendi.
-kutu kesitlerden oluşan çelik çatı makaslarını görseldeki gibi betonarme kolonların üzerine kutu kesit çelik kolonlar tanımlanarak ve x yönünde çerçeve sağlayıcı çelik kirişler tanımlandı.
-narinlik sorunu olan makas alt başlığına görseldeki gibi stabilite kirişi bağlanarak problem giderildi.
-çapraz sayısı düzenlendi.
-kar yükü 75 kg/m2 olarak alındı.
-kaplama yükü için çatıda ekstra bir yük olmadığı varsayılarak düzenlendi.
-birleşimleri görseldeki gibi tanımladım.sizler diğer birleşimleri benzer şekilde tanımlarsınız.
-makas üst başlıklarının tepe noktasını alt başlıktaki gibi stabilite kirişleriyle bağlarsanız çatı çaprazlarının birleşimi açısından kolaylık sağlanır.
öneri proje dosyası ve ilgili görsel ektedir.kolay gelsin, iyi çalışmalar dilerim.

Ekli dosyayı görüntüle 30071
Bana göre;

bir katın perde ile çevrilmiş olması o katı rijit kat yapmaz. Rijit kat olabilmesi için katlar arası aktarma elamanının ( diyafram ) olması gerekir.

Bu proje bazında konuşursak yapı tek kat girilmeli, rijir kat işaretlenmemeli ( su basman perdelerine eksi üst kot verilerek ) ve 3b ekranından proje analiz sonuçlarına göre değerlendirilmelidir.

1671705595162.png

Şükrü bey merhaba, sizin dediklerinize ek olarak dinamik analiz raporu sonucunda 3.3.1.1 a maddesinin yanında b de ki periyot koşulunu da sağladığı için iki yükleme durumunu seçtim.katkınız için teşekkür ederim.

Geri