Nervür Döşeme Tipik Kiriş Tanımlama Hatası

İyi günler,
Projemde nervür döşeme tipik kiriş tanımlama hatası alıyorum. Önceden açılan başlıklar arasında döşemeye sağ tuş ile tıkladığımızda seçeneğin geldiği söyleniyor. Ama bende öyle bir şey çıkmıyor. Tipik diş tanımlama çıkıyor ve onu düzelttim ama tipik kirişi yapamadım. Yardımcı olabilir misiniz?

Nervür döşemelerde en az bir adet, kaset döşemelerde ise her iki yönde olmak üzere, iki adet tipik diş(kiriş) belirlenmelidir.
Geometri kontrolündeki tipik kiriş tanımlaması hatası, sağ tuş menüdeki "Tipik diş belirle" komutu ile düzeltilebilir.
İşlem adımları için aşağıdaki linki inceleyin.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
1685113638771.png

Nervür döşemelerde en az bir adet, kaset döşemelerde ise her iki yönde olmak üzere, iki adet tipik diş(kiriş) belirlenmelidir.
Geometri kontrolündeki tipik kiriş tanımlaması hatası, sağ tuş menüdeki "Tipik diş belirle" komutu ile düzeltilebilir.
İşlem adımları için aşağıdaki linki inceleyin.
Merhabalar, Tipik diş belirleme hatasını bu söylediğiniz yöntemle zaten giderdim.
Ama aldığım hata Nervür döşeme tipik kiriş tanımlaması hatalı şeklinde. Dediğiniz adımlar bu hatayı gidermedi

Geometri kontrolü yaparsanız "Nervür döşeme tipik kiriş tanımlaması hatalı" hataları listelenir.
"İlgili katta sonuçları aynı olan objeleri seç" komutuna tıklarsanız planda bu döşemeler seçilecektir.

1685352508035.png

Bu tipik kirişler(dişler) planda farklı renkte gösterilir. Döşemelerde tipik diş tanımlanıp tanımlanmadığı bu şekilde de anlaşılabilir.
Nervür döşemelerde diş uzunlukları / süreklilikleri aynı ise iki adet tipik diş belirlenmemelidir. Bir tipik diş adet yeterlidir.
Tipik dişlerde çizim verilir. Aynı döşemede iki adet tipik diş tanımlarsanız iki benzer çizim verilir.
1685352557268.png

Ayrıca komşu döşemeler ile dişlerin sürekliliğine dikkat edilmelidir. Sürekli olarak tanımlanan kirişlerin çizimleride tanımlandığı şekilde sürekli olarak çizilir, sehim ve kalınlık kontrolleri süreklilik durumuna göre yapılır.
Aşağıda resimde kırmızı çizgi ile gösterdiğim kirişlerde süreklilik sağlanmamış. Bu döşemelerde süreklilik sağlanabilmesi için döşemeler birlikte seçilip tek seferde aynı referans kiriş seçilerek nervür döşemeye çevrilirse süreklilik sağlanır.

1685355919313.png

Geometri kontrolündeki diğer hatalarıda düzeltin.
Kolonlara bağlanmayan kirişler var bu durumları düzeltiniz. Kiriş düğüm noktaları kolon içinde kalmalı
Kolon ile bölünmeyen kirişler var. Resimde işaretlediğim yerleri düzeltiniz.

1685360476665.png

Analizden sorna deformasyonları inceleyin bağlanmaya elemanlar tespit edilebilir.

Geometri kontrolü yaparsanız "Nervür döşeme tipik kiriş tanımlaması hatalı" hataları listelenir.
"İlgili katta sonuçları aynı olan objeleri seç" komutuna tıklarsanız planda bu döşemeler seçilecektir.

Ekli dosyayı görüntüle 34616

Bu tipik kirişler(dişler) planda farklı renkte gösterilir. Döşemelerde tipik diş tanımlanıp tanımlanmadığı bu şekilde de anlaşılabilir.
Nervür döşemelerde diş uzunlukları / süreklilikleri aynı ise iki adet tipik diş belirlenmemelidir. Bir tipik diş adet yeterlidir.
Tipik dişlerde çizim verilir. Aynı döşemede iki adet tipik diş tanımlarsanız iki benzer çizim verilir.
Ekli dosyayı görüntüle 34617

Ayrıca komşu döşemeler ile dişlerin sürekliliğine dikkat edilmelidir. Sürekli olarak tanımlanan kirişlerin çizimleride tanımlandığı şekilde sürekli olarak çizilir, sehim ve kalınlık kontrolleri süreklilik durumuna göre yapılır.
Aşağıda resimde kırmızı çizgi ile gösterdiğim kirişlerde süreklilik sağlanmamış. Bu döşemelerde süreklilik sağlanabilmesi için döşemeler birlikte seçilip tek seferde aynı referans kiriş seçilerek nervür döşemeye çevrilirse süreklilik sağlanır.

Ekli dosyayı görüntüle 34618

Geometri kontrolündeki diğer hatalarıda düzeltin.
Kolonlara bağlanmayan kirişler var bu durumları düzeltiniz. Kiriş düğüm noktaları kolon içinde kalmalı
Kolon ile bölünmeyen kirişler var. Resimde işaretlediğim yerleri düzeltiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 34619

Analizden sorna deformasyonları inceleyin bağlanmaya elemanlar tespit edilebilir.
Çok teşekkür ederim

Merhaba, aynı hatayı bende alıyorum. Anlattığınız adımları uyguladım ancak hatayı çözemedim. Başka bir çözüm yolu var mıdır?

1685715875354.png

Dediğiniz adımları yaptığımda döşeme tipik kiriş tanımlaması hatası aldığım döşemeler var. Bu hatayı gidermek için kiriş tanımlaması yapıyorum. Kiriş tanımlaması yaparken tanımladığım kirişlerin komşu döşeme kirişleri ile sürekli olmasına dikkat ediyorum. Ancak bu seferde diş sürekliliği hatası alıyorum.

Ekli dosyalar

• proje.cde
    603.9 KB · Görüntüleme: 4
İki döşeme tipik dişleri arasında fark olduğu bu "Uyarı" verilmekte. Geometri kontrolünde "Uyarı" olarak verilen maddeleri kontrol etmelisiniz. Fakat bazı durumlarda bu uyarılar ihmal edilebilir.
Örneğin bu iki döşemede kısmi olarak kısa bir mesafede bir kaç kirişde süreklilik var. D04 döşemesinin üstteki nervür kirişleri zaten D11 ile ilişkisi yok. Bundan dolayı bu uyarıyı dikkate almayabilirsiniz.
1685717173081.png

Konsol nervürler ile devamındaki döşemeleri sürekli yapmanız daha uygun olur.
1685717421891.png

11 Aksını kirişler ile bağlayınız
1685718637744.png

Tipik diş hataları için

Geri