Net beton örtüsü nedir

evanes07

Etkin Üye
[*]iyi günler; programda parametrelerde yer alan beton örtüsü net beton örtüsü mü? yani net beton örtüsü şimdi tam olarak en dış donatı dışından beton bitimine kadarki mesafe değil mi? normal beton örtüsü donatı ortasından mı dışarı kadar mesafe..Bir de sormak istediğim radye döşemelerde ideal beton örtüsü ne kadar olmalı görüşlerinizi merak ettim?

Parametreler diyaloğunda girilen değer Beton Örtüsü değeridir.
Beton Örtüsü: Boyuna donatı Ağırlık merkezi ile en dış beton lifi arasında olan uzaklık.
Net Beton Örtüsü: En dıştaki donatı yüzü en dış beton lifi arasında kalan uzaklık.

Elemanlar için Net Beton Örtüsü değerleri TS 500 Çizelge 9.3 te verilmektedir.

Buna göre temelde 5 cm. lik net beton örtüsü değeri elde etmek için Beton örtüsü 6.5 cm olarak girilebilir.

Ekli dosyalar

• net_beton_örtüsü.PNG
    net_beton_örtüsü.PNG
    37.3 KB · Görüntüleme: 5,551
Levent Özpak":2j4zct7b' Alıntı:
Beton Örtüsü: Boyuna donatı Ağırlık merkezi ile en dış beton lifi arasında olan uzaklık.
Net Beton Örtüsü: En dıştaki donatı yüzü en dış beton lifi arasında kalan uzaklık.

Buna göre temelde 5 cm. lik net beton örtüsü değeri elde etmek için Beton örtüsü 6.5 cm olarak girilebilir.

Merhaba Levent Bey,

Yangın yönetmeliğine göre kolonlarda net beton örtüsü 4 cm olması gerekiyor. Bildiğim kadarıyla ideCAD te varsayılan olarak 3 cm. Bir çok firma da 3 cm pas payına göre hesap/çizim üretiyor. Bu yönetmeliğin bağlayıcılığı yok mudur?

MaFiAMaX":9ahc2gjj' Alıntı:
Levent Özpak":9ahc2gjj' Alıntı:

Merhaba Levent Bey,

Yangın yönetmeliğine göre kolonlarda net beton örtüsü 4 cm olması gerekiyor. Bildiğim kadarıyla ideCAD te varsayılan olarak 3 cm. Bir çok firma da 3 cm pas payına göre hesap/çizim üretiyor. Bu yönetmeliğin bağlayıcılığı yok mudur?

Merhaba,

TS500'de yangın riski olan binalarda beton örtüsü yeterince arttırılmalıdır yazar. Programda beton örtüsü değeri sabit değildir ve verilen değerler minimumdur. Projecinin yangın risk durumlarına göre değiştirmesi ya da değiştirmesi gerektiği parametrik değerlerdir.

Hakan Bey,

Bu değerin değiştirilebildiğini elbette biliyorum. Sadece, her bina yangın riski içerdiğine göre, bu ayarın varsayılan olarak 4 cm i sağlayacak şekilde olması gerekmez mi diye düşündüm.

Net beton örtüsü arttıkça kolonlarda minimum etriye donatı oranı artıyor ve metraj artmaya başlıyor. Konu bu yüzden benim için önemli.

MaFiAMaX":2ocdd09n' Alıntı:
Hakan Bey,

Bu değerin değiştirilebildiğini elbette biliyorum. Sadece, her bina yangın riski içerdiğine göre, bu ayarın varsayılan olarak 4 cm i sağlayacak şekilde olması gerekmez mi diye düşündüm.

Net beton örtüsü arttıkça kolonlarda minimum etriye donatı oranı artıyor ve metraj artmaya başlıyor. Konu bu yüzden benim için önemli.
Programdaki tüm parametreler, şablon projede kayıt edilen değerlerdir. Bu şablon projeyi yükleyip parametreleri bahsettiğiniz ayara getirip ve tekrar ilgili yere kayıt ederseniz, bundan böyle hep o değerle gelecektir.
Bu işlemi teknik destek ekibinin yapmasını istiyorsanız şablon dosyaları size arkadaşlar istediğiniz şekilde yapar gonderirler. Bahsettiğiniz konu yazılım ile ilgili bir iş değildir.

MaFiAMaX":30roqf5z' Alıntı:
Hakan Bey,

Tekrar merhaba,

Her bina yangın riski taşır ama her binaya özel yangın söndürme sistemleri de olabilir. Verilen beton örtüsü değerleri donatının 120 dakika yangına karşı dayanmasını ön gören değerlerdir. Beton örtüsü değerleri (yapıda sıva da vardır), hesabı yapılan yapının yangın dayanım hedefine ve başka yangın önleyici sistemlerin var olup olmamasına göre mühendisinin belirlemesi gereken değerlerdir.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    89.9 KB · Görüntüleme: 4,979
Hakan Bey, İsmail Bey selamlar,

Ayrıntılar için teşekkür ederim. Yangın yönetmeliği 4 cm i zorunlu koşuyorsa zaten daha altında yapılamayacağını düşünerek neden yazılımda varsayılan olarak 4 cm gelmiyor diye irdeledim. İşin içine koruma önlemleri ve sıva girince iş değişiyor. Aslında bir projemizdeki danışman 3cm i yeterli bulmadığını söyledi benim de bu yüzden aklım karıştı. İsmail Bey ideCAD ten para aldığımı düşünenler oluyor, öyle savunuyorum idecad i :)

İyi çalışmalar.

Geri