Nonlineer performans analizi ve gevrek elemanlar

civilization

Tanınmış Üye
Merhabalar. Yönetmelikte

15.8.4'de "Eğer varsa, gevrek olarak hasar gören elemanların güçlendirilmeleri kaydı ile, aşağıdakikoşulları sağlayan binaların Kontrollü Hasar Performans Düzeyi’nde olduğu kabul edilir"
şeklinde bir ibare var. diyelim ki doğrusal performans analizi şartlarını sağlamıyoruz ve nonlineer analiz yaptık. fakat ben nonlineer hesap sonucunda gevrek eleman ibaresini göremedim. doğrusal hesapta gevrek çıkan elemanları doğrusal hesap şartları sağlanmıyorsa da güçlendirmek mi gerekiyor. bu konu hakkında yardımcı olabilirmisiniz. teşekkürler.

Merhabalar. Yönetmelikte

şeklinde bir ibare var. diyelim ki doğrusal performans analizi şartlarını sağlamıyoruz ve nonlineer analiz yaptık. fakat ben nonlineer hesap sonucunda gevrek eleman ibaresini göremedim. doğrusal hesapta gevrek çıkan elemanları doğrusal hesap şartları sağlanmıyorsa da güçlendirmek mi gerekiyor. bu konu hakkında yardımcı olabilirmisiniz. teşekkürler.
Merhaba. Deprem yönetmeliğine göre yaptığınız her türlü performans analizlerinde (hem doğrusal hem de doğrusal olmayan performans analizlerinde) sonuçların geçerli olması için hiçbir elemanda süneklik problemi (elemanın gevrek olmaması) gerekir.

Merhaba. Deprem yönetmeliğine göre yaptığınız her türlü performans analizlerinde (hem doğrusal hem de doğrusal olmayan performans analizlerinde) sonuçların geçerli olması için hiçbir elemanda süneklik problemi (elemanın gevrek olmaması) gerekir.
peki nonlineer analiz sonucunda gevrek elemanları nerede görüyoruz. bir de merak ettiğim konu şu. dgt yaptık ve gerekli eko şartları sağlanmadı ve nonlineer analize geçtik. bu durumda dgt da bulunan gevrek elemanlar bizim için önemli mi. nonlineer analiz yapınca dgt verilerine bakmamıza gerek var mı.

peki nonlineer analiz sonucunda gevrek elemanları nerede görüyoruz. bir de merak ettiğim konu şu. dgt yaptık ve gerekli eko şartları sağlanmadı ve nonlineer analize geçtik. bu durumda dgt da bulunan gevrek elemanlar bizim için önemli mi. nonlineer analiz yapınca dgt verilerine bakmamıza gerek var mı.
Öncelikle nonlineer analizlerde elemanların süneklik kontrolünü rapor veya raporlarda "kiriş süneklik kontrolü", "kolon süneklik kontrolü" ve "perde süneklik kontrolü" kısımlarında hiçbir kesitte sonuç olmaması lazım. Plastik mafsal ve şekil değiştirmelerden farklı bir durumdur bu. Ayrıca doğrusal tasarım hesaplarınız deprem yönetmeliğinin 4. Bölümüne bağlıdır. Nonlineer analizler deprem yönetmeliğinde bölüm 5'e ve ayrıca mevcut bina değerlendirme ile güçlendirme bölüm 15'e bağlıdır. Bu yüzden nonlineer yaptığınız hesaplarda dayanıma göre tasarım durumları şartları ilgilendirmiyor. Eğer güçlendirme yapacaksanız yönetmeliğin "15.9.2. Binalara Eklenecek Elemanların Tasarımı" maddesine bakmanız gerekir.

iyi günler projemde doğrusal performans analizi yaptım etki / kapasite oranlarının kurtarmadığını görünce nonlineer performans analizine geçtim bu aşamada projem kontrollü hasar çıktı doğru bir işlem yapmış oluyor muyuz bilgisi olan var mı bu konuda

Ekli dosyalar

• PERFORMANS.cde
    4.5 MB · Görüntüleme: 11
iyi günler projemde doğrusal performans analizi yaptım etki / kapasite oranlarının kurtarmadığını görünce nonlineer performans analizine geçtim bu aşamada projem kontrollü hasar çıktı doğru bir işlem yapmış oluyor muyuz bilgisi olan var mı bu konuda
Merhaba. ideCAD Statik programında doğrusal olmayan analiz yaparken "Analiz Ayarları"ndan "Temel-Zemin"deki "Üst yapı etkileşimli çözüm" ve ribbon menüde bulunan "yarı rijit diyafram" (tam rijit diyafram olacak şekilde) seçeneklerini kaldırıp analiz edin. Herhangi bir kiriş, kolon ve perde elemanda süneklik problemi olmadan eğer konutsa DD2 düzeyinde "Kontrollü Hasar" olmalı. Yalnız binanızı iterasyon sayısını 3 yapıp sabit tek modlu itme analizi yapınca binanızın performans düzeyi "Göçme Durumu" çıkıyor. Kolay gelsin.

Kolay gelsin. Mayıs 2023 yılında ruhsatı alınıp taşıyıcı sistemi yeni bitmiş bir projede ilk katı 4.30'dan 3.90'a düşürüldüğü için (diğer katlarda ve elemanlarda hiçbir değişiklik yok) performans analizi isteniliyor. performans analizini yaptığımda kontrollü hasar sağlamasına rağmen birkaç kolonda gevrek kırılma veriyor. Nonlineer sistem ile denediğimde çok daha fazla hatalar veriyor. Bu konuyla alakalı tecrübe sahibi biri yardım edebilir mi?

Kolay gelsin. Mayıs 2023 yılında ruhsatı alınıp taşıyıcı sistemi yeni bitmiş bir projede ilk katı 4.30'dan 3.90'a düşürüldüğü için (diğer katlarda ve elemanlarda hiçbir değişiklik yok) performans analizi isteniliyor. performans analizini yaptığımda kontrollü hasar sağlamasına rağmen birkaç kolonda gevrek kırılma veriyor. Nonlineer sistem ile denediğimde çok daha fazla hatalar veriyor. Bu konuyla alakalı tecrübe sahibi biri yardım edebilir mi?
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

önerilerim;
binanın tamamındaki donatılar, ebatlar ve beton değerleri sabitlediğiniz şekilde ise;
kat yüksekliği 4.30 m den 3.90 m indirildiğinde hesap kurtarıyor.
kurtarmasaydı performans hesabı yapılması gerekecekti.
kurtardığı için performans hesabı yapmaya gerek yok.

en başta bu şekilde belediye ile konuştuk ama arkadaşlar ısrarla bizim kararımız bu şekilde statik plan notumuz var, istiyoruz dedikleri için yapmak durumundayız.

Geri