Nonliner analiz raporlarında kapanma problemini çözemiyorum.

aydinfatih

Yeni Üye
Değişken - sabit tek modlu veya artımsal spektrum analizlerinde rapor alamıyorum.

Ekli dosyalar

• NONLİNER ANALİZ.cde
    7.8 MB · Görüntüleme: 8
sabit tek modlu değilde artımsal spektrumda alamıyorum

ARSA yöntemi çok modlu bir itme analizi yöntemidir ve her plastik mafsal oluşumunda (her adımda) tekrardan modal analiz yapılarak uygun şekilde her mod için elde edilen sonuçlar birleştirilir. Modal analiz yapılırken sistemin o adımındaki mafsal durumları da dikkate alınır. Her adımda ayrı bir modal analiz yapıldığından her adımda ayrı periyotlar elde edilir ve bu periyotlar sonuç elde etmek için kullanılır. Projenizde İtme analizinin bir noktasında bir kattaki kolonların alttan ve üstten mafsallaşması nedeni ile sistem labil hale geliyor ve yatay yük taşıyıcılığını kaybediyor. Bu durumda rijitlik çok çok azaldığı için de her adımda yapılan modal analizde periyot beklenenden çok çok büyük çıkıyor. Bu konumda da idecad “bina stabil değil” uyarısı veriyor.

Sizin projenizde 2.KATta bulunan kolonlar inceldiği ve eleman dayanımları düşük olduğu için tüm kattaki kolonlar mafsallaşmış ve yukarıda bahsettiğim durum ortaya çıkmış. Çözüm olarak sabit tek modlu itme analizi veya doğrusal performans analizi yöntemlerinden birini seçebilirsiniz.
1681196137357.png

Saygılarımla...

Geri