OTOPARK ÜSTÜ TOPRAK DOLGU

gamzeturkmen

Etkin Üye
Otopark döşemelerinin üstünde 50 cm toprak dolgu var. Döşemeye bu yükü girdiğimde kolon kiriş birleşim kesme güvenliği hatası alıyorum bunu nasıl çözebilirim?

Ekli dosyalar

• y.cde
    3 MB · Görüntüleme: 44
Otopark döşemelerinin üstünde 50 cm toprak dolgu var. Döşemeye bu yükü girdiğimde kolon kiriş birleşim kesme güvenliği hatası alıyorum bunu nasıl çözebilirim?
Y yönünde 2 aksının altına doğru 5 cm veya uygunsa yeteri kaçıklık verin. Daha küçük kesitli kolon bile kurtarabilir.
İyi çalışmalar.

otopark projesi olduğu için aşağıdaki kolon yönleriyle oynayamıyorum 3 araç koyulduğu için 7.5 m açıklık bırakmak zorundayım.
merdiven olan kısımdaki kolonları biraz içeri kaydırsanız diğer kolonları da merdivene olan kısımdaki öteleme miktarınız kaydırsanız ve kesitleri arttırsanız yine 7.50 bıraksanız açıklığı?

merdiven olan kısımdaki kolonları biraz içeri kaydırsanız diğer kolonları da merdivene olan kısımdaki öteleme miktarınız kaydırsanız ve kesitleri arttırsanız yine 7.50 bıraksanız açıklığımal
merdiven olan kısımdaki kolonları biraz içeri kaydırsanız diğer kolonları da merdivene olan kısımdaki öteleme miktarınız kaydırsanız ve kesitleri arttırsanız yine 7.50 bıraksanız açıklığı?
malesef öyle de çözülmüyor

Tüm kirişler üzerinde 0,960t/m toprak yükü girilmiş.
50cm toprak yükü için; 1.8 x 0,5 = 0.9 t/m2 toprak yükü olacaktır.
Bu yükü kiriş genişliği ile çarparak çizgisel yüke çevirin.
Kiriş genişliği 25cm olanlar içi 0,9 x 0,25 = 0,225 t/m
Kiriş genişliği 35cm olanlar içi 0,9 x 0,35 = 0,315 t/m olacak şekilde toprak yükü tanımlanabilir.

Beton sınıfı C30 un atında kullanmayın
2 Aksınındaki kirişleri kolonlara ortalayarak yerleştirebiliyorsanız kirişleri kaydırarak ortalayın.

Kiriş ayarları hatalı yapılmış. Ayarları aşağıdaki gibi yapın
"Sağ uçta kirişi sürekli kabul et" : Projeniz için bu opsiyon seçili olmalı
Kiriş süreki olmasına rağmen bu opsiyon projenizde pasif yapıldığı için her kiriş ayrı ayrı basit kiriş gibi çizilmiş.
"Donatıları sol / sağ uçta gönye yap" : Opsiyonlarını pasif yapınız.
Bu opsiyonu seçtiğiniz için kirişler sürekli olmasına rağmen kiriş mesnetlerinde kolon içine gönye yapılmış.
1648211630380.png

Kolonların 30cm boyutunu arttırmadan çözmeniz mümkün değil gibi gözüküyor
2 Aksındaki kiriş genişliklerini minimum 40cm gibi yapmanızı öneririm mesnet ilaveleri fazla gözüküyor.
Kirişlerde kullanılacak donatı çapı Ø14 olarak seçilmiş. Donatı sıkışıklığının önlenmesi için üst çapları kullanmanızı öneririm.

Tüm kirişler üzerinde 0,960t/m toprak yükü girilmiş.
50cm toprak yükü için; 1.8 x 0,5 = 0.9 t/m2 toprak yükü olacaktır.
Bu yükü kiriş genişliği ile çarparak çizgisel yüke çevirin.
Kiriş genişliği 25cm olanlar içi 0,9 x 0,25 = 0,225 t/m
Kiriş genişliği 35cm olanlar içi 0,9 x 0,35 = 0,315 t/m olacak şekilde toprak yükü tanımlanabilir.

Beton sınıfı C30 un atında kullanmayın
2 Aksınındaki kirişleri kolonlara ortalayarak yerleştirebiliyorsanız kirişleri kaydırarak ortalayın.

Kiriş ayarları hatalı yapılmış. Ayarları aşağıdaki gibi yapın
"Sağ uçta kirişi sürekli kabul et" : Projeniz için bu opsiyon seçili olmalı
Kiriş süreki olmasına rağmen bu opsiyon projenizde pasif yapıldığı için her kiriş ayrı ayrı basit kiriş gibi çizilmiş.
"Donatıları sol / sağ uçta gönye yap" : Opsiyonlarını pasif yapınız.
Bu opsiyonu seçtiğiniz için kirişler sürekli olmasına rağmen kiriş mesnetlerinde kolon içine gönye yapılmış.
Ekli dosyayı görüntüle 24078

Kolonların 30cm boyutunu arttırmadan çözmeniz mümkün değil gibi gözüküyor
2 Aksındaki kiriş genişliklerini minimum 40cm gibi yapmanızı öneririm mesnet ilaveleri fazla gözüküyor.
Kirişlerde kullanılacak donatı çapı Ø14 olarak seçilmiş. Donatı sıkışıklığının önlenmesi için üst çapları kullanmanızı öneririm.
toprak yükünü döşemeye uyguladım döşemeden kirişlere yük aktarılacak diye, kirişlere 19 cm duvar yükü girdim sadece

Yukarıdaki mesajlarınızdan döşeme ve kirişler üzerinde toprak dolgu olduğu anlaşılıyor. Buna istinaden cevap verilmişti.
Kiriş üzerinde duvar varsa duvar yükü olarak kalabilir.

Yukarıdaki mesajlarınızdan döşeme ve kirişler üzerinde toprak dolgu olduğu anlaşılıyor. Buna istinaden cevap verilmişti.
Kiriş üzerinde duvar varsa duvar yükü olarak kalabilir.
hayır duvar yok sadece toprak dolgu var kiriş üzerinde ben bunu imodan bir mühendisle görüştüğümde bu şekilde alabilirzsiniz dedi

Kiriş üzerinde sadece toprak dolgu var ise yukarıda anlattığım yöntemle yükleri girebilirsiniz. Sizin girdiğiniz hali ile toprak yükleri fazla alınmış.
t/m2 olarak hesapladığınız toprak yükünü kiriş genişliği ile çarparak çizgisel (duvar) yüküne çevirin

Geri