Panel

cakilomer

Tanınmış Üye
Merhabalar sorumu ekte gönderdiğim resimle alakalı birkaç sorum olacak ;
1)ekteki panel elemanda 25/170 P2 elemanına başlık tanımlamak gerekir mi ? (yönetmelikce gerekmez ama sizlerin yorumları ne yönde )
2)Yönetmelikte "panel" ifadesi prefabrik beton panel dışında geçmiyor.Yönetmelik 1/7 oranını sağlamayan perdeler için bir açıklama yapmamış ama planda bu oran sağlanıyor.Şahsi görüşüm bu sınıftaki elemanlar hakkında yönetmeliğin madde belirtmesi gerekirdi ?
3)1 de belirttiğim üzere P2 paneline başlık bölgesi tanımladığımda aşırı kesme kuvveti alımı oluyor bazen biz 1/7 oranına yakın elemanları çizimlerde başlık bölgesi tanımlıyorduk yanlış mı yapıyorduk.

saygılarımla

Ekli dosyalar

• polgn.png
    polgn.png
    137 KB · Görüntüleme: 7,544
Merhabalar.
Geçerli olan yönetmeliklerden anladığıma göre;

1. P2 elemanı perde değil kolon statüsündedir. Boyu eninin 7 katından küçük. Bu haliyle kolon olarak değerlendirilmesi ve kolon olarak donatılandırılması gerekir.
(Min pursantaj %1) Fakat kat yüksekliğinden dolayı bir engel olmazsa P2 elemanının eni 20cm'e düşürülerek perde olarak donatılandırılabilir. Fakat bu halde yapı çok katlı ise
(yönetmelikte başlık bölgesinin şartları yazıyor) başlık bölgesi oluşturulması gerekir.
2. 1/7 oranını sağlamayan düşey taşıyıcılar kolon olarak değerlendirilir.
3. P1 ve P11 elemanları ise bağlandığı perdelerin başlık bölgesi olarak değerlendirilebilir yada kolon olarak donatılandırılabilir.

Ayrıca bu tip perdelere bağlanan süreksiz kirişlerde TDY Madde 3.4.3.1 (kiriş ankraj boyu) kontrolü yapılması gerekir. Betonarme---> Kiriş parametrelerinden
bu kontrol aktif hale getirilebilir. ideCAD otomatik kontrolünü yapıyor ve sağlamayan elemanlarda (ab) hatası veriyor.

Merhaba öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.Ben P2 elemanını panel olarak girip başlık bölgesi tanımlasam yönetmeliğe aykırı bir işlem mi yapmış oluyorum.Kaldı ki kolon olarak girdiğimde çubuk modeli yapmam gerekir ve bu da bana göre gerçeğe aykırı olur.
*Bu sistemin bir bütün olarak çalışmasını düşünerek hepsini kabuk modellemek ve başlık bölgesi tanımlamak yanlış bi düşünce olur mu?
*Ayrıca ankraj boyu tahkikinde idecad'de (ab) hata verdiği zaman çözüm yolu nasıl olmalıdır ?
saygılarımla

cakilomer":xxcwqbed' Alıntı:
Merhaba öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.Ben P2 elemanını panel olarak girip başlık bölgesi tanımlasam yönetmeliğe aykırı bir işlem mi yapmış oluyorum.Kaldı ki kolon olarak girdiğimde çubuk modeli yapmam gerekir ve bu da bana göre gerçeğe aykırı olur.
*Bu sistemin bir bütün olarak çalışmasını düşünerek hepsini kabuk modellemek ve başlık bölgesi tanımlamak yanlış bi düşünce olur mu?
*Ayrıca ankraj boyu tahkikinde idecad'de (ab) hata verdiği zaman çözüm yolu nasıl olmalıdır ?
saygılarımla

P2 elemanını yine kabuk olarak modelleyip, perde donatılarını %1 olacak şekilde manuel ayarlayabilirsiniz. Böylece
sistemi yine bütün olarak modellemiş olursunuz fakat donatı şartları bakımından yönetmelikteki kurallar söylediğim şekilde.Gerisi sizin inisiyatifinizde. Tabi kontrol makamının da...

ab hatasını gidermek için hataya neden olan donatılarının çapları küçültülüp adetleri artırılabilir yada mesnet elemanının genişliği artırılır.
Başka bildiğim çözüm yok.

Yönetmelikte 1/7 oranını sağlamayan paneller için donatılandırma bilgisi verilmemiş yanlış bilmiyorsam bu konudda bilginiz var mı ?
Benim uygun gördüğüm kolları kolon donatısı gibi girip 25/170 olan kısma başlık bölgesi tanımlamak ve hepsini kabuk olarak modellemek teşekkür ederim ilginiz için

saygılarımla

cakilomer":1rcnejq1' Alıntı:
Yönetmelikte 1/7 oranını sağlamayan paneller için donatılandırma bilgisi verilmemiş yanlış bilmiyorsam bu konudda bilginiz var mı ?
Benim uygun gördüğüm kolları kolon donatısı gibi girip 25/170 olan kısma başlık bölgesi tanımlamak ve hepsini kabuk olarak modellemek teşekkür ederim ilginiz için

saygılarımla

Sorun şu ki; Yönetmelikte 1/7 oranını sağlamayan panel diye bir kavram yok. Zaten 1/7 oranını sağlamayan düşey taşıyıcılar kolondur.

öncelikle iyi çalışmalar dilerim bugün tesadüf bursa teknik servisten Levent Bey ile bu konuyu konuştuk ilgisi için ayrıca teşekkür ederim;paylaşmak isterim

Levent bey bunun bu şekilde modellendiği takdirde yönetmeliğe aykırı oldugunu söyledi bende kendi projemde önerileri doğrultusunda başlık oluşturmak yerine başlık kısmını kendim poligon kolon olarak tanımladım bende de aynı sorun vardı 25/50 lik küçük bir perde oluyordu geometri kontrolünde eni boyundan 7 kat hatası ve yönetmelik geregini saglamadığından poligon kolon yapmaya karar verdim proisanında dediği gibi şahsi fikrim ben orayı komple poligon kolon olarak tasarlardım

benim proje alttaki resimdeki gibi

Ekli dosyalar

• asd.png
    asd.png
    143.5 KB · Görüntüleme: 7,242
İlginiz için teşekkür ederim.Şunu belirtmek isterim eğer sistemde perde diye tanımlanacak sadece o eleman varsa ve bu elemanı poligon kolon olarak tanımlarsak o zaman R katsayısı seçimi hatalı olmaz mı ?

Hayır olmaz,
Sizin perde objesi ile tanımlama yapmış olmanız onun perde olduğu anlamına gelmez. Program girilen elemanın boyutlarına bakarak perde olup olmadığını denetler. İster 1/7 oranında ve ya daha büyük kolon objesi girilsin. (bunu perde olarak algılar) ister 1/7 oranından küçük perde objesi girilsin (bunu kolon olarak algılar) Aradaki fark, modellerken yük aktarımında tek noktalı çubuk eleman yada çok noktalı kabuk eleman olarak yük aktarımı yapılmasıdır.

NYILMAZ":25ccryke' Alıntı:
Hayır olmaz,
Sizin perde objesi ile tanımlama yapmış olmanız onun perde olduğu anlamına gelmez. Program girilen elemanın boyutlarına bakarak perde olup olmadığını denetler. İster 1/7 oranında ve ya daha büyük kolon objesi girilsin. (bunu perde olarak algılar) ister 1/7 oranından küçük perde objesi girilsin (bunu kolon olarak algılar) Aradaki fark, modellerken yük aktarımında tek noktalı çubuk eleman yada çok noktalı kabuk eleman olarak yük aktarımı yapılmasıdır.
Nedim abi o zaman poligon kolon girmek istemiyorum ben panel olarak tasarlamak istiyorum 1/7 sağlamayan kısmı program direk kolon olarak algılarsa problem yok.Gönderdiğim resmi poligon kolon olarak girdiğim zaman araya tanımladığım kirişe mesnetsiz kiriş hatası veriyo doğal olarak çünkü aynı kolon görüyo onu bana göre makul olanı panel olarak girmek .

R katsayisina gelecek olursak bence perde 7 kolon 8 perde icin 7 aldiginiz takdirde hem daha guvenli tarafta kalirsiniz.nedim abinin ve levent beyin soyleminden de bu çıkıyor program 1/7 oranina gore hesap yapiyor...ben kendi projemde uc kisimda poligon kolon olarak tasarlayip hemen bitişiğinde perde koydum poligon perde de baslik tanimlamaktansa poligon kolon ve yanina perdeyle modelleme yaptim

etriye":3efccxur' Alıntı:
R katsayisina gelecek olursak bence perde 7 kolon 8 perde icin 7 aldiginiz takdirde hem daha guvenli tarafta kalirsiniz.nedim abinin ve levent beyin soyleminden de bu çıkıyor program 1/7 oranina gore hesap yapiyor...ben kendi projemde uc kisimda poligon kolon olarak tasarlayip hemen bitişiğinde perde koydum poligon perde de baslik tanimlamaktansa poligon kolon ve yanina perdeyle modelleme yaptim
Bu sistemin donatı çizimlerini paylaşma imkanınız var mı

1/7 oranını sağlaması önemli de olsa bu tip objeleri kabuk olarak modellemen uygun olur dolayısıyla perde olarak modellemen de fayda var.
25-175 olsa perde şeklinde çalışacaktı da 25/170 oluca kolon şeklinde mi çalışıyor şimdi 5cm nelere kadir... böyle bir mantık mühendisce mi?
TDY 1975'te bu oran bknz 6.7.2 maddesi. 1/5'ti bu oran, 20/100 kesitler vardı. 1/7 olması daha doğruda olsa senin oranında 1/6.8 çok kötü değil bence :)
Perde uç bölgesine gelince
Perde uç bölgesi neden konur,
Amaç sünekliktir. Bizim yönetmelik normal sünek perde adı altında yüksek sünek perde sistemi oluşturtur. Diğer ülkelerin yönetmeliklerini incelerseniz normal sünek bir perde de uç bölgesi oluşturulmaz ve donatı sıklaştırılmaz. Ama TDY Türkiye uygulamalarını ve işçi kalitesini bildiği için normal sünek perdelerini de yüksek sünek perde şeklinde modelletmeye zorlar.

Yerinde olsam ki kendi projelerimde de yaptığım gibi o perdeyi kabuk olarak modelleyip bina süneklik düzeyine bakmadan uç bölgesi oluşturturdum ve bu uç bölgesini L şekilde diğer perdeyle beraber çalışacak şekilde etriyesini de bağlatırdım yani poligon bir perde uç bölgesi oluştururdum. Yaptığım yerlerde de bu şekilde yapıyorum ve demirci ustası içinde kolay bir çözümdür. ( usta uç bölgelerini ayrıca L şeklinde bağlayıp yerine yerleştir ve diğer kısmı da ayrıca bağlar)

Yönetmelikler bize min. şartları tecrübelere, deneylere vs.. bağlı olarak koymuştur. Ancak bu şartların neden konduğunu bilmek mühendisliğin şartıdır.Eğer o sınırların neden konduğunu bilirsek kendi sınırlarımızı da koyabiliriz.

iyi çalışmalar

siromar":107nggys' Alıntı:
1/7 oranını sağlaması önemli de olsa bu tip objeleri kabuk olarak modellemen uygun olur dolayısıyla perde olarak modellemen de fayda var.
25-175 olsa perde şeklinde çalışacaktı da 25/170 oluca kolon şeklinde mi çalışıyor şimdi 5cm nelere kadir... böyle bir mantık mühendisce mi?
TDY 1975'te bu oran bknz 6.7.2 maddesi. 1/5'ti bu oran, 20/100 kesitler vardı. 1/7 olması daha doğruda olsa senin oranında 1/6.8 çok kötü değil bence :)
Perde uç bölgesine gelince
Perde uç bölgesi neden konur,
Amaç sünekliktir. Bizim yönetmelik normal sünek perde adı altında yüksek sünek perde sistemi oluşturtur. Diğer ülkelerin yönetmeliklerini incelerseniz normal sünek bir perde de uç bölgesi oluşturulmaz ve donatı sıklaştırılmaz. Ama TDY Türkiye uygulamalarını ve işçi kalitesini bildiği için normal sünek perdelerini de yüksek sünek perde şeklinde modelletmeye zorlar.

Yerinde olsam ki kendi projelerimde de yaptığım gibi o perdeyi kabuk olarak modelleyip bina süneklik düzeyine bakmadan uç bölgesi oluşturturdum ve bu uç bölgesini L şekilde diğer perdeyle beraber çalışacak şekilde etriyesini de bağlatırdım yani poligon bir perde uç bölgesi oluştururdum. Yaptığım yerlerde de bu şekilde yapıyorum ve demirci ustası içinde kolay bir çözümdür. ( usta uç bölgelerini ayrıca L şeklinde bağlayıp yerine yerleştir ve diğer kısmı da ayrıca bağlar)

Yönetmelikler bize min. şartları tecrübelere, deneylere vs.. bağlı olarak koymuştur. Ancak bu şartların neden konduğunu bilmek mühendisliğin şartıdır.Eğer o sınırların neden konduğunu bilirsek kendi sınırlarımızı da koyabiliriz.

iyi çalışmalar
Dediklerinize sonuna kadar katılıyorum.Benim zaten bu sistemi yapmaktaki amacım panel olarak bütün sistemin beraber çalışmasını sağlamak köşeler perde ortasında kolon veya köşesinde kolon bu benim görüşümce mühendisliğer aykırı çünkü modelleme olarak kolonun deformasyon farklıdır çubuk eleman gibi davranır.Kabuk elemanın ki farklıdır.Bence bu yaptığımız yönetmeliğe de aykırı değil çünkü yönetmelik hep dikdörtgen kesitli elemanlar adına konuşmuştur.ekte donatı şeklini gösterdiğim gibi tasarımı yaptım bunun uygunluğu tartışılabilir.Bana göre optimum çözüm bu şekilde olmalıdır.(Diğer köşe kısım mimari sebeplerden ötürü kaldırılmıştır.)

saygılarımla

Ekli dosyalar

• paneş2.png
    paneş2.png
    35.7 KB · Görüntüleme: 6,517
Geri