perde grubu kapasite oranı aşıyor

eda c.

Üye
İyi çalışmalar projemde asansör perde grubu kapasite oranı aşıyor bu hatayı aşmam için ne yapmam gerekiyor yardımcı olabilir misiniz ?

Ekli dosyalar

• statik.cde
    10.3 MB · Görüntüleme: 7
-X ve Y yönünde taşıyıcı sistem tipi A15 seçildi.
-İki yükleme durumlu hesap yöntemi seçildi.
-S42 kolonu kısa başlık perdesi olarak modellenebilir.
-Geometri kontrolünde hatalarınız mevcut onları siz düzeltirsiniz.
-Fiber model seçildi. ( Kapasite oranını aşan kirişler vardı.)
kapasite oranı.png
proje ektedir.
Son olarak 30 cm kiriş yüksekliği olan böyle bir sistemi kesinlikle önermiyorum.

Ekli dosyalar

• statik.cde
    11.2 MB · Görüntüleme: 4
İyi çalışmalar projemde asansör perde grubu kapasite oranı aşıyor bu hatayı aşmam için ne yapmam gerekiyor yardımcı olabilir misiniz ?
Perde grubundaki kapasitesi yeterli olmayanların perde ucu ve gövdedeki düşey donatıların çapını ve aralılarına müdahale ederek düzeltebilirsiniz.

İncelemek isterseniz size önerilerim şunlardır:

Dikkat!!!: Yapınız rijit bodrum değil. Buna göre tahkik ediniz.

Perde Grubundaki kısa perdeyi temas ettiği kolonu da göz önüne alarak değerlendiriniz.

Döşemeler ve Kirişleri muhakkak sehim kontrolü yaptırınız

Tüm döşeme sisteminiz çift yön nervür (kaset döşeme) haline getiriniz: Konsol döşemelerinizi çift yön nervür (kaset döşeme) haline getiriniz.

Saçak döşemelerinizin ucuna kadar Konsol kirişlerinizi uzatınız

Dikkat!!! : Temel üstü düşey taşıyıcı elemanlara (Perde/Perde Grubu/Kolon) zımbalama kontrolü yaptırınız. Zımbalama raporunda sıkıntı gözükmese bile rapor başlığı ve program içinde sıkıntıyı göstermektedir.

Temeli negatif gerilmeye göre kontrol ettiriniz.

“Devam etmeyen konsol kirişler atmaktan” ve “saplama kirişlerden” ve “statik açıdan katkısı olmayan ama tahkiklerden kurtulmak amaçlı atılan kirişlerden” sakınınız.

Merdiven mesnetlenme koşullarını düzenleyiniz.

Asmolen dolgu yüklerini veriniz.

Geometri kontrolüne göre düzeltmelerinizi yapınız.

Eksikler raporu ektedir.

İyi çalışmalar dilerim

Ekli dosyalar

• Eksiklikler Listesi.png
    Eksiklikler Listesi.png
    24.6 KB · Görüntüleme: 23
Yanıtlarınız için teşekkür ederim tek tek hepsini dikkate alıp projeyi yeniden gözden geçirdim
Asmolen dolgu yüklerini veriniz.
ancak bunu tam kavrayamadım döşeme yüklerinde asmoleni de hesaba katıp öyle mi yük vermem gerektiğini demek istediniz?
Geometri kontrolüne göre düzeltmelerinizi yapınız.
saçak döşemelerde konsol döşeme kaset veya nervür tanımlanamaz hatasını bir türlü aşamıyorum

Geri