3 katlı binada ne yaptıysam perde grubu problemini çözemedim.
önerilerim;
--su basman katında döşemeler olmadığı için bu katı kaldırıp su basman perdelerini zemin kattan giriniz,
--merdiveni mesnetleyiniz,
--merdiveni temele mesnetlemek için su basman perdesi giriniz.
--bazı kolonlar çerçeve oluşturmamış, (1 aksındaki gibi)
--kolondan mütemadiligi olmayan konsol kiriş yapmanız uygun değil, (4 aksındaki gibi)
bu düzenlemeden sonra grup perde kurtarmazsa, kısa başlık perdesi olan p8 perdesini kaldırabilirsiniz.

su basman katı bilerek koyuyorum. çünkü orada kalıp planı alıp dolgu ve tesviye betonu olduğunu belirtiyoruz.
çerçeve oluşturma olayını ve kolon mütemadiliği olayını anlayamadım özür dilerim.

Merhabalar herkese projemde perde kapasite oranı hatası alıyorum. Problemi gidermek için başlık donatıları artırmam gerekiyor ancak bu seferde aşırı donatı çıkıyor farklı bir problem var gibi fakat çözemedim. Yardımcı olursanız sevinirim.

Ekli dosyalar

• 10.05.22.cde
    3.1 MB · Görüntüleme: 11
Merhabalar herkese projemde perde kapasite oranı hatası alıyorum. Problemi gidermek için başlık donatıları artırmam gerekiyor ancak bu seferde aşırı donatı çıkıyor farklı bir problem var gibi fakat çözemedim. Yardımcı olursanız sevinirim.
öneri prj ekte.
merdiven kalınlıklarını artırmak size kaldı.

Ekli dosyalar

• UNVER ÖNERİ PRJ.cde
    1.1 MB · Görüntüleme: 9
--merdiven mesnetlenmesi konusunda ünver beyin dediği tavsiyeler ışığında yeniden gözden geçirmenizi ve kontrolünüzü öneririm.
--subasman katını silmenizi tavsiye ederim o katta da program ilgili kat yüksekliği kadar ilave kolon ve perde tanımlıyor. subasman perdelerini zemin kattan tanımlayıp perde kotlarını mimari kotlara uygun olarak revize etmenizi öneririm.
--Mimari hakkında fikrim olmadığı için dosyadaki kot ve yükseklikleri baz alarak aşağıda belirttiğim adımları gerçekleştirdim. doğruysa bu adımlar çözüme götürüyor fakat değilse kat kotları ve yükseklikleri siz düzenleyip benzer şekilde çözüme gidebilirsiniz.
--70x30 luk kolonlar 70x40 ve 70x50 yapılarak göreli kat problemi ilgili yönde giderildi ve sistem rijitleştirildi.
--25x55 ebatlarında kirişler eklenerek 17 cm lik plak kalınlığının kurtarmadığı döşeme kalınlığı 15 cm lik plak kalınlığı ile ikiye bölünerek kurtarıldı.
--temel kalınlığı 55 cm olarak değiştirilip donatı aralıkları azaltılarak çözüme gidildi.
--zd zemin sınıfı olması sebebiyle c25 kalite beton yerine güvenli tarafta kalmak adına c30 kalite beton tercih edilebilir.
--25X90 ebatlarındaki kısa başlık perdesi tüm katlarda kaldırıldı.
--betonarme analiz ve tasarım opsiyonu için fiber beton modeli seçildi.
--kapasite tasarımı dahilinde donatı alanları arttırıldı.
--kesme kapasitesi hatasına karşı etriye çapı arttırıldı.

öneri projem ektedir, kolay gelsin, saygılarımla.

Ekli dosyalar

• SUPPORT 11.05.2022.cde
    9.2 MB · Görüntüleme: 6
Son düzenleme:
Su basman perdesini ayrı bir katta çizmek yanlış mı olur. Zemin kata çizerken su basman perdesini -kotla mı çizmek gerekiyor. Kolon ve perdelerin de alt kotlarını su basman perdesine denk gelecek şekilde mi değiştirmek gerekiyor. Yani kolonlar temele kadar uzayacak mı yoksa altından su basman mı geçecek. Daha önce çizmediğim için bilmiyorum.
Yardımcı olursanız sevinirim .

Son düzenleme:
Su basman perdesini ayrı bir katta çizmek yanlış mı olur. Zemin kata çizerken su basman perdesini -kotla mı çizmek gerekiyor. Kolon ve perdelerin de alt kotlarını su basman perdesine denk gelecek şekilde mi değiştirmek gerekiyor. Yani kolonlar temele kadar uzayacak mı yoksa altından su basman mı geçecek. Daha önce çizmediğim için bilmiyorum.
Yardımcı olursanız sevinirim .

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Geri