Perde Kalınlığı Hatası

Merhabalar,
Projemde Çatı Katında geometri kontrolü kısmında perde kalınlığı kat yüksekliğinin 1/16 sından küçük olamaz hatası alıyorum. Çatı katında perde kalınlığı kontrolü yapılır mı? Birde TBDY 7.6.1.3 kısmında 1/20 ve 250 mm koşulunu sağlamıyor mu acaba anlayamadım. Mecburen kat yüksekliğini mi azaltmam gerekecek başka bir yöntem var mıdır? Birde Çatı Katında K1506 ve K1517 Kirişleri ve GP4 perde birleşimi mimariden dolayı kesişmemektedir bu ne kadar sağlıklıdır. Yeni mezun biriyim, yaklaşık 2-3 aydır programı kullanıyorum ve biraz acemiyim. Önerilerinize açığım nasıl bir yol izleyebilirim.
Teşekkürler.
Proje Linki:
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhaba

Çatı katı yüksekliğiniz 405cm, perde kalınlığı TBDY 7.6.1.2(a) maddesine göre kat yüksekliğinin 1/16 sından az olmamalı 405/16 = 25.31
Perde kalınlığı 25cm olduğu için hata alıyorsunuz. Bordum perdeleri dışında perdeler için enkesit koşulları sağlanmalıdır.
Kat yüksekliği 400 cm e indirilebilir

K17 Kirişini tamamen P22 ye saplanacak şekilde hafif açılıda bağlayabilirsiniz. Perdeleri aynı aksa almanız daha uygun olur.
Tüm katlarda çekirdek perdeleri aynı aksa alıp bağ kirişler ile bağlamanızı tavsiye ederim.

perdekesit.png

Geri