Perde kalınlığı, kat yüksekliğinin 1/16'sından az olamaz hatası

Merhabalar,
Konu başlığında da gördüğünüz üzere "Perde kalınlığı, kat yüksekliğinin 1/16'sından az olamaz (TBDY 2018 7.6.1.2)" yazısı geometri kontrollerinde hata olarak verilmekle birlikte, analiz yapıldığı takdirde raporlarda hata olarak verilmemektedir.

Bunun sebebi ekte de bulunan TBDY 7.6.1.3 maddesinin kontrol edilmesi ve bu kontrolün zaten yukarıdaki hatayı kapsaması mıdır yoksa atladığım bir detay mı var yardımcı olursanız sevinirim.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Görsel 2023-10-19 saat 15.01.07_053a92ee.png
    WhatsApp Görsel 2023-10-19 saat 15.01.07_053a92ee.png
    2 MB · Görüntüleme: 70
7.6.1.3 maddesi tünel kalıp dediğimiz, tüm düşey taşıyıcıları perde olan sistemler için geçerli. Çerçeve + perde sistemde veya kirişsiz döşeme olsa bile kolonlar olan bir sistemde geçerli değildir.

1/16 kontrolü bodrum perdeleri için geçerli değil. ideCAD bazen bodrum kat olarak işaretlenmiş olsa bile o kattaki perdeler 1/16 koşulunu sağlamıyor diye uyarı veriyor. Şu an bir modelimde öyle mesela. Eğer böyle bir durum varsa, göz ardı edin. Ama bahsettiğim perdeler bütün bina boyunca çıkan sistem perdesi olmamalı.

7.6.1.3 cevabı için teşekkür ederim.

Diğer konuyu ele alacak olursak; şu an benim de elimdeki modelde bodrum kat yüksekliği 4.40 metre. Bodrum perdeleri subasman olarak işaretli olduğu için, evet, 1/16 hatası almıyorum ama bir adet taşıyıcı perdem var. Bu taşıyıcı perdeyi zaten 30cm kalınlığa çıkardım ve öyle devam ettim.

Sadece perde 25'lik iken geometri kontrolü bunu hata olarak işaretliyordu ama rapor temiz(hatasız) çıkıyordu, bunu anlamlandıramadım.

Modelden bağımsız herhangi bir modelde "geometri kontrolü"nde bu hata veriliyor, hesap raporunda ise sorun yok.
Ekli dosyayı görüntüle 38703
kafam karıştı :) bu yüzden bu başlık altında çıkacak sonucu merak ediyorum. ancak bu modele özgü perdeler için subasman/tüm katlarda devam etmeyen seçeneğini işaretlenirse böyle bir uyarı olmaz. ama tüm katlarda devam eden çerçeveye bağlı perdeler için durum farklı.

asıl yine sizin paylaşımını yaptığınız
"7.6.1.3 maddesi tünel kalıp dediğimiz, tüm düşey taşıyıcıları perde olan sistemler için geçerli. çerçeve + perde sistemde veya kirişsiz döşeme olsa bile kolonlar olan bir sistemde geçerli değildir.

1/16 kontrolü bodrum perdeleri için geçerli değil. idecad bazen bodrum kat olarak işaretlenmiş olsa bile o kattaki perdeler 1/16 koşulunu sağlamıyor diye uyarı veriyor. şu an bir modelimde öyle mesela. eğer böyle bir durum varsa, göz ardı edin. ama bahsettiğim perdeler bütün bina boyunca çıkan sistem perdesi olmamalı."
konusundaki yorumları merak ediyorum.

Olcay Bey,

Belirttiğiniz şekilde yapmayı biliyorum.

Subasman perde işaretlemesini, TBDY 2018 madde 3.3.1.1'deki "rijit bodrum kat" koşulunu sağlamayan ama bodrum katı olan binalardaki çevre perdeleri işaretlemek için kullanıyoruz. Böylece ideCAD bu perdelerin sistem perdesi olmadığını anlıyor ve Mdev hesaplarında bu perdeler dikkate alınmıyor. Ayrıca geometri kontrolleri de buna göre yapılıyor.

Ama kat ayarlarında bodrum kat işareti ile o katı işaretlemişsek, bodrum perdelerini tekrar su basman perdesi olarak işaretlemeye gerek yok normalde.

Olcay Bey,

Belirttiğiniz şekilde yapmayı biliyorum.

Subasman perde işaretlemesini, TBDY 2018 madde 3.3.1.1'deki "rijit bodrum kat" koşulunu sağlamayan ama bodrum katı olan binalardaki çevre perdeleri işaretlemek için kullanıyoruz. Böylece ideCAD bu perdelerin sistem perdesi olmadığını anlıyor ve Mdev hesaplarında bu perdeler dikkate alınmıyor. Ayrıca geometri kontrolleri de buna göre yapılıyor.

Ama kat ayarlarında bodrum kat işareti ile o katı işaretlemişsek, bodrum perdelerini tekrar su basman perdesi olarak işaretlemeye gerek yok normalde.
bildiğinizin farkındayım ben zaten....

merhaba,

7.6.1.2 (c): Perde kolu her iki ucundan yanal doğrultuda bir perde ile tutulu ise, perde kolu kalınlığı kat yüksekliğinin 1/20’sinden ve 250 mm’den küçük olmayacaktır.

Bu maddeye göre taşıyıcı perdemiz resimdeki gibi bodrum kat çevre perdesi ile tutulu olduğu durumda taşıyıcı perde kalınlığının kat yüksekliğini 1/16 değil de 1/20 sinden küçük olmaması durumunu sağlamış olur muyuz?Adsız.png

Teşekkür ederim.

7.6.1.2 (c): Perde kolu her iki ucundan yanal doğrultuda bir perde ile tutulu ise, perde kolu kalınlığı kat yüksekliğinin 1/20’sinden ve 250 mm’den küçük olmayacaktır.
Maddede "her iki ucundan" şeklinde belirtilmiştir. P05 perdesi sadece bir ucundan tutulu olduğu için bu koşulu sağlamaz

Geri