Perde Kalınlık Kontrolünün Kat Yüksekliği Yerine Perde Yüksekliğine Göre Yapılması

Erhan M.

Kıdemli Üye
Merhaba. Perde kalınlık kontrolü yapılırken kat yüksekliği esas alınıyor. Aslında o kat içinde üst kotu negatif girilmiş, düşük döşeme taşıyan perdeler H/16 kuralını sağlamasına rağmen hata mesajı veriliyor.

Şahsen bu uyarıyı dikkate almıyorum ama bu aralar belediyeler sürekli model ister oldu. Bu hataları görünce karşı tarafa anlatmak zaman alıyor.

Bu kontrol perdenin gerçek boyuna göre yapılamaz mı?

Erhan Bey Merhaba

TBDY 2018 7.6.1.2 a)maddesinde perde yüksekliği yerine kat yüksekliği ifadesi kullanılmış bundan dolayı bizde kat yüksekliği l/16 ile kontrol sağlıyoruz
Genel projelerde de perde yüksekliği, kat yüksekliğine eşit olduğu için bu problem yaratmıyor.
Sizin yorumunuza ben de katılıyorum, kademeli yapılarda perde yüksekliği ile kıyaslanabilir.
Projenizdeki durumu destek kaydı açarak gönderebilirseniz inceleyebiliriz.
İsteğinizi notlarımıza alıyorum

1631537010162.png

Merhaba Yasin Bey. Yönetmelik perdenin kat ile aynı yükseklikte olacağını düşündüğünden ya da uygulamayı pek dikkate almadıklarından böyle bir ifade yazılmıştır. Burada aslı olan perdenin yüksekliği. Projeye özel bir durum olmadığı için model göndermemiştim. Destek kaydı açarak oradan ARGE ekibinin dikkatini çekeyim. Teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Geri