Perdeden perdeye kiriş problemi

Re: perden perdeye kiriş problemi

ucuna konsol kiriş ekledim o kirile bağladım çözüldü

bartayd":dg2h8d0u' Alıntı:
iki perde arasına kiriş tanımlayamıyorum sebebi ne olabilir. teşekkür ederim.

bartayd":dg2h8d0u' Alıntı:
ucuna konsol kiriş ekledim o kirile bağladım çözüldü

Merhaba,

Perdenin ucuna kiriş eklemek vb düzenleme gerekmemesi lazım. Projeyi eklerseniz yardımcı oluruz.

projenizi eklemenizde fayda var. Ne kadar tarif etseniz anlaşılmıyor. Görmek gerekiyor, yoksa söylediğiniz gibi bir problemle ben hiç karşılaşmadım.

şöyle izah edeyim birbirine dik iki tane perde var uzun perdenin başındaki kirişten diğer perdeye uzattığım zaman kiriş oluşmuyor. perdenin ucundan yaparsam oluyor fakat kirişin genişliği 1 metre olursa perdenin başından diğer perdeye uzatmam gerekiyor.

Ekli dosyalar

• İSİMSİZ PROJE.ide85
    165.3 KB · Görüntüleme: 393

bartayd":10515eg7' Alıntı:
şöyle izah edeyim birbirine dik iki tane perde var uzun perdenin başındaki kirişten diğer perdeye uzattığım zaman kiriş oluşmuyor. perdenin ucundan yaparsam oluyor fakat kirişin genişliği 1 metre olursa perdenin başından diğer perdeye uzatmam gerekiyor.

Bunda bir problem yok. ekte resimde gösterdiğim gibi 2'den 3'e çizmeniz gerekiyor. TDY gereği, kirişin boyuna donatıları perde içinde diğer uçtaki kirişin olduğu yere kadar değil, lb kadar uzatılacak zaten.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    12.1 KB · Görüntüleme: 4,064
Merhaba,

Analiz modelini Hakan Bey'in dediği şekilde yapmak zorundasınız. Yönetmelik veya teknik açıdan bir problem yok zaten.

Ama döşemeden sarkan ve perdeden daha geniş olan bir kiriş lb bindirme boyu kadar imal edildiğinde uygulamada bir hata gibi gözükeceğinden, kalıp planını elle revize etmenizi ve gerekiyorsa kiriş boyuna donatılarını sona kadar uzatmanızı öneririm.

İstediğiniz resimdeki gibi ise çok anlamlı değil. Burada sorun yatık olan kirişin perdeye tam olarak basmadığı hissine kapılmanızdır. Haksız sayılmazsınız, doğru bir tasarım değil zaten. Yönetmelik şartlarına da uymaz. Eğer sizi rahatsız ediyorsa bu durumda bence doğrusu perde başına kolon koymanızdır. Yoksa zaten MaFiAMaX ın dediği gibi 2b çizim ile uzatabilirsiniz. İlla kiriş geçecekseniz (benim yaptığım gibi?!) perdenin kotunu kiriş yüksekliği kadar düşürüp kiriş girebilirsiniz. Bu şekilde belki içiniz rahat eder :) Ama yine söyleyeyim yönetmelik şartlarına uymaz.

Ekli dosyalar

• Screenshot 2016-11-09 13.14.24.png
    Screenshot 2016-11-09 13.14.24.png
    466.8 KB · Görüntüleme: 4,015
NYILMAZ":9npgvxxu' Alıntı:
İstediğiniz resimdeki gibi ise çok anlamlı değil. Burada sorun yatık olan kirişin perdeye tam olarak basmadığı hissine kapılmanızdır. Haksız sayılmazsınız, doğru bir tasarım değil zaten. Yönetmelik şartlarına da uymaz. Eğer sizi rahatsız ediyorsa bu durumda bence doğrusu perde başına kolon koymanızdır. Yoksa zaten MaFiAMaX ın dediği gibi 2b çizim ile uzatabilirsiniz. İlla kiriş geçecekseniz (benim yaptığım gibi?!) perdenin kotunu kiriş yüksekliği kadar düşürüp kiriş girebilirsiniz. Bu şekilde belki içiniz rahat eder :) Ama yine söyleyeyim yönetmelik şartlarına uymaz.

Selamlar.
Perdeye kiriş koymak için kolonda olduğu gibi akstan aksa yapmaya gerek Yok.
Detaylarda donatının yeteri kadar kenetlenme boyu verildiği görülmektedir.
Bunun için ayrıca kotla oynamaya konsol Kiriş koymaya gerek
Yok.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

AYDIN":2tvzcih8' Alıntı:
Selamlar.
Perdeye kiriş koymak için kolonda olduğu gibi akstan aksa yapmaya gerek Yok.
Detaylarda donatının yeteri kadar kenetlenme boyu verildiği görülmektedir.
Bunun için ayrıca kotla oynamaya konsol Kiriş koymaya gerek
Yok.

Sayın AYDIN,
Zaten yazının başını okuduğunuzda, hem ben ve hem de Hakan bey konuyla ilgili yorumlarımızda sizin söylediğiniz şekildeki cümleleri görürsünüz. Ve hatta şahsım adına doğru olmadığını, anlamsız olduğunu lisan-ı münasiple anlattığımı sanıyorum. Daha da ötesi yapılması düşünülen şeyin yönetmeliğe uygun olmadığını belirtiyorum. Sonrasında; illa programla bunu yapmak istiyorsa nasıl yapılabileceğini anlattım. Yoksa yapılanı doğru buluyor ve çözüm öneriyor değilim.

Burada asıl üzerinde durulması gereken konu, donatının perde içine kenetlenme boyu kadar geçmesi değil, çok büyük boyutlarda bir perde olmasına rağmen, kirişle yeterli bir mesnetlenme oluşmamasıdır. Bu yüzden perdenin efektif olarak (aynı zamanda kirişin de) sisteme yeterli katkısı olmaması konusudur. Ekteki resim sanırım her şeyi en güzel şekilde anlatmaktadır. Sevgilerimle.....

Ekli dosyalar

• Screenshot 2016-11-15 13.15.32.png
    Screenshot 2016-11-15 13.15.32.png
    620.5 KB · Görüntüleme: 4,133
Aslında yönetmelik birazda bu yüzden kiriş genişliğini kirişin bastığı kolon genişliği + kiriş yüksekliği ile sınırlandırmış. 30 cm asmolen olan döşemede
25 lik perdeye maksimum 55 cm kiriş genişliği verebiliyoruz. Aslında 50 cm de en azından donatıların yarısı perde içine kenetlenme boyu kadar girmiş olur.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Geri