Performans analizi için zemin değeri ne olmalıdır?

Performans analizi yapmaktayım. Bina bilgisinde zemin taşıma gücünü ne alırsam alayım binamın performansını etkilemediğini farketim mesela zemin taşıma gücünü 1.0 aldım ayrıca 4.0 aldım çok çok az bir farklılık oldu bunda programın bir hatası var mıdır yoksa binanın taşıyıcı sistemi üzerinde zemin taşıma gücünün fazla bir rolü yok mu ( benim bildiğim bina periyodu zemin periyodun arasında olunca rezonans olayı oluşup taşıyıcı sistem üzerinde ayrıca bir kuvvet etki etmiş oluyor)

Merhaba
Oğuzcan Beyin önerisi
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Performans analizlerinde zemin için herhangi bir değerlendirme yapılmamaktadır. tbdy bölüm 5 ve bölüm 15 'te de değerlendirme için herhangi bir kriter belirtilmemiştir. Bu sebeple zemin emniyet gerilmesi değerinin girilmesi zorunlu değildir. Ancak dgt yaklaşımı (normal analiz) ile zemin değerlendirilmesi yapılacaksa zemin taşıma gücünün girilmesi gerekir.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Kısacası mevcut binaların veya güçlendirilmiş binaların değerlendirilmesinde zemin etkisi dikkate alınmaz. Hatta temelin durumu nedir, güçlendirmeye gerek var mı bu bile tanımlanmamıştır yönetmelikte. Bu yüzden üst yapı etkileşimli çözüm yapılmaz, yatak katsayısı veya taşıma gücünün bir önemi yoktur.

madde 15.4.14'te zemindeki şekil değiştirmeler yani çökme ve dönme değerleri analzi modeline yansıtılacaktır ifadesi var ama detayı yok.

Kısacası mevcut binaların veya güçlendirilmiş binaların değerlendirilmesinde zemin etkisi dikkate alınmaz. Hatta temelin durumu nedir, güçlendirmeye gerek var mı bu bile tanımlanmamıştır yönetmelikte. Bu yüzden üst yapı etkileşimli çözüm yapılmaz, yatak katsayısı veya taşıma gücünün bir önemi yoktur.

madde 15.4.14'te zemindeki şekil değiştirmeler yani çökme ve dönme değerleri analzi modeline yansıtılacaktır ifadesi var ama detayı yok.
Peki Riskli Yapı değerlendirmelerinde Bakanlık neden Zemin Etüdü istiyor acaba?

Geri