Performans analizi

k0ry

Üye
performans analizi ve güçlendirme projesi için 3,5*15,5 m ebadında 68 m yüksekliğinde 1.derece deprem bölgesinde bulunan 1979 yapımı kule üzerine çalışıyorum.

7. bölüm gereğince gerekli numuneler ve projeler üzerinden veri girişini yaptım.Ardından yapı periyodunu düşürmek için güçlendirme perdeleri ekledim.Etki kapasite oranına istinaden kolonlardan bazılarına mantolama yaptım.

7. bölüme istinaden taşıyıcı sistem davranış katsayısını analiz sekmesinden 1 yaparak betonarme analizimi yaptırdım,ardından performans analizimi yaptırarak hedeflenen performansa ulaştım.Güçlendirme perdelerimde max. pursantaj uyarıları alınca biraz araştırma ihtiyacı duydum. Program kullanma kılavuzu ve eğitim videolarında Analiz sekmesinden taşıyıcı sistem davranış katsayısının değiştirilmesinin performans analizine bir etkisi olmadığını gördüm.Yapısal hiç bir değişiklik yapmadan farklı kaydedip Analiz menüsünden taşıyıcı sistem davranış katsayısını 8 yaparak çözdürdüm.Perde donatıları makul seviyelere düştü ancak hedeflenen performans olan can güvenliği tüm deprem durumlarında göçme durumuna geçti.

Aşağıdaki linkte 2 farklı durum için statik dosya ve performans analizi raporları bulunmaktadır.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

Merhaba
Önerilerim;
--Deprem yönetmeliğine göre beton değerlerini ve demirlerin tespitini yaptığınızı farz edersek,
--Ama yinede yüksek sünekliği sağlayacağını zannetmiyorum,
--Hesapları sünekliği yüksek ve R=1 alarak çözmüşsünüz, doğru değil,
--Sünekliği yüksek alırsanız R=8 olması lazım,
--Ben olsam sünekliği normal, R=4 alırdım,
--kolonlarda mantolamayı hiç tavsiye etmiyorum,
--kolon kiriş birleşimi çok problemli,
--Yatay kuvvetleri perdeler ile almanızı öneririm,
--kolon mantolamalarında kalınlık 10 cm az, en az 15 yapın bu kalınlıkta bile beton döküm zor olur,
--Temeli de kontrol etmeyi unutmayın,
--Hesaptan sonra birleşim detaylarını çok dikkatli yapın.

Kolay gelsin
Ünver ÖZCAN

Sn. Ünver Bey,

Alakanıza teşekkür ederim.Kolon kiriş bağlantıları sıkıntılı derken neyi kastettiğinizi anlayamadım.

Ancak problemim farklı.Yukarıda yazdıklarıma istinaden program benim dosyamda analizde bir kırılma mı yaşıyor,durum genel mi anlayamadım.Kullanma klavuzuna göre analiz sekmesi r katsayısı bir şeyi etkilememeli.Ancak hesap dosyamda analizimin etkilendiğini ve r katsayısını arttırmama rağmen can güvenliği durumundan göçme durumuna geçtiğini görüyorum.

Saygılarımla.

k0ry":391wj5z7' Alıntı:
Sn. Ünver Bey,

Alakanıza teşekkür ederim.Kolon kiriş bağlantıları sıkıntılı derken neyi kastettiğinizi anlayamadım.

Ancak problemim farklı.Yukarıda yazdıklarıma istinaden program benim dosyamda analizde bir kırılma mı yaşıyor,durum genel mi anlayamadım.Kullanma klavuzuna göre analiz sekmesi r katsayısı bir şeyi etkilememeli.Ancak hesap dosyamda analizimin etkilendiğini ve r katsayısını arttırmama rağmen can güvenliği durumundan göçme durumuna geçtiğini görüyorum.

Saygılarımla.
Merhaba,

Projede donatısı sabitlenmeyen kiriş, kolon, kolon mantoları ve perdeler var.
Bu nedenle R=1' e ve R=8' e göre analiz yapılması durumunda donatılarda değişiklik olduğu için performans analizinde de eleman kapasiteleri farklı hesaplanacak. Bu da eleman performans seviylerini değiştirecek.
Kule-R1.ide7 projesini açın. Betonarme diyaloglarında Donatısı sabitlenmeyen kiriş, kolon, kolon mantosu ve perde donatılarını sabitleyin.
Sırasıyla R=1 ve R= 8' e göre analiz ve performans analizi yapın. Performans analizi sonuçlarının aynı olduğu görülecektir.

İyi çalışmalar

Geri