Proje konusunda yardım

1. derece deprem bölgesinde 2 bodrum kat olmak üzere 7 katlı bir bina projesi üzerinde çalışıyorum.
Projede temel yüksekliği haricinde zemine girmek istenmiyor. Yani bodrum katlar toprak altında değil. Rijit bir bodrum yok. Projeyi ekteki gibi çözdüm ama negatif zemin gerilmesi hatası veriyor. Proje üzerinde görüşlerinize ihtiyacım var. Kalıp planını 4 kere değiştirdim artık kafam durdu. Yanlışı da doğruyuda göremiyorum. Proje üzerinde kolon yönlerini fazla değiştiremiyoruz. Kolon boyutlarında da kısa kenarda değil ancak uzun kenarda değiştirebiliyoruz. Perde koyulabilecek yerler 13 aksı, 14 aksı, K-5 aksı, merdiven çevresi ve asansör çevresi olabiliyor.
Dosya boyutu büyük olduğundan üst katları sildim. Görüşlerinize ihtiyacım var.
Şimdiden ilgilenenlere teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• son.cde
    1.1 MB · Görüntüleme: 642
Yatak katsayısı gerçekten bu kadar yüksek mi?
Geometri kontrolünde görünen bazı hatalarınız var düzeltmenizi öneririz.
Kiriş yüklerinizin çok fazla olduğunu düşünüyorum. Her noktada aynı kalınlık ve yükseklikte duvar var mıdır?
Mimari olmadan söylenecek çok fazla bir şey görünmüyor.
Döşeme yüklerinizi sanırım üzerinde duvar var diye attırmışsınız. Tüm döşemelerde duvar var mı?
Hareketli yük azaltma katsayısını uygulamayı neden düşünmediniz?
K23 kirişiniz yatık kirişe saplanıyor.
Merdiven yükleriniz sisteme dahil edilmemiş görünüyor.
Kirişlerinizin kolonları ortalamasını tavsiye ederiz.
Daha fazla perde kullanmanızı öneririz, belirttiğiniz gibi merdiven ve asansör çevresini kullanabilirsiniz.
Bir bakışta bunları sayabiliriz.....

Projede P1 ve P42 elemanlarını üzerindeki boşlukların büyüklüğü sebebiyle kolon olarak tanımlamak uygun olur.

Proje tasarımımı değiştirdim, sonuçta negatif zemin gerilmesi -2 ye yakın bir değere düştü,
Radye temel ampatman boyunuda değiştirsem, radye kalınlığını da arttırsam pek bir değişiklik olmuyor.
Negatif zemin gerilmesi değerlendirme dışı bırakmayı düşünüyorum.
Yorum ve katkılarıız için teşekkür ederim.

NYILMAZ":2gfdz1ie' Alıntı:
Yatak katsayısı gerçekten bu kadar yüksek mi?
Geometri kontrolünde görünen bazı hatalarınız var düzeltmenizi öneririz.
Kiriş yüklerinizin çok fazla olduğunu düşünüyorum. Her noktada aynı kalınlık ve yükseklikte duvar var mıdır?
Mimari olmadan söylenecek çok fazla bir şey görünmüyor.
Döşeme yüklerinizi sanırım üzerinde duvar var diye attırmışsınız. Tüm döşemelerde duvar var mı?
Hareketli yük azaltma katsayısını uygulamayı neden düşünmediniz?
K23 kirişiniz yatık kirişe saplanıyor.
Merdiven yükleriniz sisteme dahil edilmemiş görünüyor.
Kirişlerinizin kolonları ortalamasını tavsiye ederiz.
Daha fazla perde kullanmanızı öneririz, belirttiğiniz gibi merdiven ve asansör çevresini kullanabilirsiniz.
Bir bakışta bunları sayabiliriz.....

HYK 0,30 gözüküyor, siz nerden baktınız Hareketli Yük Azaltma Katsayısına?

Ben dosyanızı indirdim. Hiç bir değişiklik yapmadan açtım. Analiz ayarları menüsünde yük-güvenlik sekmesinde "TS498 Hareketli yük azalma maddesini uygula" seçeneği işaretli değildi. Söylediğim budur.

evet ilginç, kat parametreleri kısmında HYK=0,3 olmasında rağmen yük-güvenlik sekmesinde hareketli yük azaltma maddesi seçili değil. Bir şey daha öğrenmiş olduk. Teşekkürler

sereze":gvs9iepe' Alıntı:
evet ilginç, kat parametreleri kısmında HYK=0,3 olmasında rağmen yük-güvenlik sekmesinde hareketli yük azaltma maddesi seçili değil. Bir şey daha öğrenmiş olduk. Teşekkürler
Merhaba,

Analiz Ayarlarındaki TS 498 Hareketli Yük Azaltması ile Kat Parametrelerindeki Hareketli Yük Katılım Katsayıları birbirinden farklı parametrelerdir.

Kat parametrelerindeki Hareketli Yük Katılım Katsayısı(HYK) Deprem yüklerinin hesabında kullanılan hareketli yük katılım katsayıdır. ( TDY 2007 madde 2.7.1.2 Tablo 2.7)

Analiz ayarlarındaki Hareketli Yük Azaltması TS 498 Madde 13 te belirtilen, kolon, perde duvarı vb .yapı elemanlarına gelen hareketli yükün azaltılabileceğine dair seçenektir.

İyi çalışmalar

Yönetmelikte hareketli yük katılım katsayısından sadece Eşdeğer Deprem Yükü yönteminde bahsediliyor.
Tabi sonuç olarak mod birleştirme yönteminde bulunan deprem kuvvetleri eşdeğer deprem yükünde bulunanlara göre belli bi orandan aşağıda ise bulunan yükler artırılıyor. (Madde 2.8.5 - Denk.2.16)
Hareketli Yük Katılım Katsayısını mod birleştirme yönteminde de kullanılıyor mu?
Mod Birleştirme yönteminde Zemin katı dükkan üst katları konut olan binalarda, zemin katta HYK 'ya elle müdahele etmemiz gerekir mi?
Teşekkürler...

proisa":25y4eltb' Alıntı:
Yönetmelikte hareketli yük katılım katsayısından sadece Eşdeğer Deprem Yükü yönteminde bahsediliyor.
Tabi sonuç olarak mod birleştirme yönteminde bulunan deprem kuvvetleri eşdeğer deprem yükünde bulunanlara göre belli bi orandan aşağıda ise bulunan yükler artırılıyor. (Madde 2.8.5 - Denk.2.16)
Hareketli Yük Katılım Katsayısını mod birleştirme yönteminde de kullanılıyor mu?
Mod Birleştirme yönteminde Zemin katı dükkan üst katları konut olan binalarda, zemin katta HYK 'ya elle müdahele etmemiz gerekir mi?
Teşekkürler...
Merhaba,

Kat Parametrelerinde tanımlanan Hareketli Yük Katılım Katsayısı Mod Birleştirme yönteminde de kullanılır.
TDY 2007 Tablo 2.7 de konut, işyeri, otel , hastane vb. yapılar için HYK nın 0.3 alınması isteniyor.

İyi çalışmalar

Levent Özpak":3gk9rcpn' Alıntı:
sereze":3gk9rcpn' Alıntı:
Merhaba,

Analiz Ayarlarındaki TS 498 Hareketli Yük Azaltması ile Kat Parametrelerindeki Hareketli Yük Katılım Katsayıları birbirinden farklı parametrelerdir.

Kat parametrelerindeki Hareketli Yük Katılım Katsayısı(HYK) Deprem yüklerinin hesabında kullanılan hareketli yük katılım katsayıdır. ( TDY 2007 madde 2.7.1.2 Tablo 2.7)

Analiz ayarlarındaki Hareketli Yük Azaltması TS 498 Madde 13 te belirtilen, kolon, perde duvarı vb .yapı elemanlarına gelen hareketli yükün azaltılabileceğine dair seçenektir.

İyi çalışmalar
merhaba raporda hareketli yük azaltma kat sayısının kullanıldığını görebilirmiyiz?

Rapor alın,
Analiz ayarları kısmına girin
Yük güvenlik bölümüne bakın
orada göreceksiniz...
Bakınız ekteki fotoğraf.
Not: Seçmeli raporlarda Analiz Ayarları Özet Raporunun aktif olması gerekir.

Ekli dosyalar

• Screenshot 2017-06-29 18.39.04.png
    Screenshot 2017-06-29 18.39.04.png
    164.5 KB · Görüntüleme: 4,733
Merhaba idecad ayarlarında da bulunan Konut işyeri vb. için hareketli yük azaltması ts 498 madde seçili olmasına karşı çıkıyor belediyeler böyle bir hakları var mı?
Ayrıca TAM RİJİT çözümde (Düşey yükler için rijit diyaframı kullan seçeneğide Tam rijit çözümde uygun değil diye kabul edilmiyor.

Hareketli yük azaltma katsayısı TSE498'de tanımlanan yüksek katlı binalar için bir opsiyon. Bu opsiyonda hareketli yükü depremsiz yükleme halinde azaltabiliyorsunuz. Hareketli yük katılım katsayısı ise deprem kuvvetleri hesaplanırken hareketli yükün hangi oranda hesaba katılacağı ile ilgili bir katsayı. Bu katsayı yapının kullanım amacına bağlı olarak değişen bir katsayı. Idecad te bunu kat seviyesinde ayarlayabiliyorsunuz. Örneğin 4katlı bir yapınız var ve son katında bir depo var. Bu katın hareketli yük katsayısını 0.8 olarak ayarlayabilirsiniz. Aslında bu işin daha doğrusu yük bazında katsayı kullanmak (ide de opsiyonu varmış :) ). Deminki örneğimizi düşünelim. Son katta depomuz var ancak kat alanının sadece 1/4 ünü kapladığını düşünün. Bu katın hareketli yüklerini komple arttırmak daha az ekonomik bir tasarım yapmanıza neden olur. Oysaki döşeme bazında yapılabilseydi daha ekonomik olurdu.

Son olarak hiçbir kontrol mevki yönetmeliklere uygun bir tasarıma karşı çıkamaz.

Son düzenleme:
----son katında bir depo var. Bu katın hareketli yük katsayısını 0.8 olarak ayarlayabilirsiniz. Aslında bu işin daha doğrusu yük bazında katsayı kullanmak (ide de opsiyonu yok ). Deminki örneğimizi düşünelim. Son katta depomuz var ancak kat alanının sadece 1/4 ünü kapladığını düşünün. Bu katın hareketli yüklerini komple arttırmak daha az ekonomik bir tasarım yapmanıza neden olur. Oysaki döşeme bazında yapılabilseydi daha ekonomik olurdu.
Hareketli yük kütle katılım katsayısı Döşeme özelliklerindeki "Hareketli yük çarpanı" ile döşeme bazında ayarlanabilmektedir.
Örneğin KAt genel ayarları diyaloğunda HYK değeri 0.3 girildi. Bu katsayıyıı bir döşeme de 0.6 almak istiyorsunuz. Bu durumda hareketli yük çarpanı değerini 2 girebilirsiniz.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

1654754041571.png

Hareketli yük kütle katılım katsayısı Döşeme özelliklerindeki "Hareketli yük çarpanı" ile döşeme bazında ayarlanabilmektedir.
Örneğin KAt genel ayarları diyaloğunda HYK değeri 0.3 girildi. Bu katsayıyıı bir döşeme de 0.6 almak istiyorsunuz. Bu durumda hareketli yük çarpanı değerini 2 girebilirsiniz.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Ekli dosyayı görüntüle 25499
İdecad gerçekten çok iyi. Bu özelliğinin olduğunu bilmiyordum. Teşekkürler.

ts498 hareketli yük azaltmayı hangi durumlarda kullanamayız?
Burada yazılan dışına bir engel var mıdır?

1655758027194.png

Son düzenleme:
Geri