PROJE TAHKİKİ

srgn

Üye
Hali hazırda yapı denetimsiz olarak idecad üzerinde projelendirilip çözülmüş bir proje için uygulamada ustalar tarafından yerinde iptal edilen kirişler ve yönü değiştirilen kolon mevcut. İdecad üzerinden projeye işlendiğinde kirişsiz büyük bir açıklık geçildiği için hata veriyor. İnşaat iskan aşamasında nasıl bir yol izlemek gerekir.
Performans projesi ile çözüm düşünüyorum fakat resmiyette analiz verilerini onaylı projeye uyarak yapıldı diye bildirim vermek yeterli olur mu yoksa yönetmelik gereği karot numune verilerin işlenmesi de gerekli mi

Merhaba,
yapı denetimsiz olarak
ustalar tarafından yerinde iptal edilen kirişler ve yönü değiştirilen kolon mevcut

kafalarına göre kirişLERi iptal edip kolon yönleriyle oynuyorlarsa durum vahim...

tavsiyem: elinizdeki projeye güvenerek performans ölçmeyin.. zira bir elemandaki bir iki donatı eksiğinden bahsetmiyorsunuz.. bir elemanın da eksikliği değil, ki bu bile vahimken, adamlar projeyi yok sayarak imalat yapmış anlıyorum...

TBDY Bölüm15 ne diyorsa harfiyen uyarak yapı performansının ölçme yoluna gitmenizi öneririm.. bunu yaparken varsa, yapı düzensizliklerini mutlaka giderin... gevrek elemanları mutlaka güçlendirilecek elemanlar olarak kabul edin...

resmiyette analiz verilerini onaylı projeye uyarak yapıldı diye bildirim vermek yeterli olur mu yoksa yönetmelik gereği karot numune verilerin işlenmesi de gerekli mi

Bölüm15'in malzemeden bilgi toplanmasına ilişkin oldukça açık, yazılan kurallara göre karotlarınızı değerlendirebilirsiniz.. bir çok raporda gördüğüm fahiş eksiklik olan donatı okumalarını mutlaka eksiksiz ve DOĞRU yaptırın, zira kirişleri iptal edip kolon yönleriyle oynayan kafa, içindeki donatıya da kanca durumuna da acımamıştır emin olun... mutlaka kontrol edilmeli.. elinizdeki projede bulunan donatı miktarlarına güvenmeyin, yerinde donatı tespiti yapıp gerçekleşme katsayılarını kullanın... (min. donatının da altında çıkabilir)

Eğer bu konularda yeterli tecrübeniz yoksa; ya bilen birinden destek alarak ilerleyin veya işi bilen birine vermeniz hem proje için hem sizin için daha hayırlı olacaktır...

iyi çalışmalar, saygılar...

Merhaba,

kafalarına göre kirişLERi iptal edip kolon yönleriyle oynuyorlarsa durum vahim...

tavsiyem: elinizdeki projeye güvenerek performans ölçmeyin.. zira bir elemandaki bir iki donatı eksiğinden bahsetmiyorsunuz.. bir elemanın da eksikliği değil, ki bu bile vahimken, adamlar projeyi yok sayarak imalat yapmış anlıyorum...

TBDY Bölüm15 ne diyorsa harfiyen uyarak yapı performansının ölçme yoluna gitmenizi öneririm.. bunu yaparken varsa, yapı düzensizliklerini mutlaka giderin... gevrek elemanları mutlaka güçlendirilecek elemanlar olarak kabul edin...

Bölüm15'in malzemeden bilgi toplanmasına ilişkin oldukça açık, yazılan kurallara göre karotlarınızı değerlendirebilirsiniz.. bir çok raporda gördüğüm fahiş eksiklik olan donatı okumalarını mutlaka eksiksiz ve DOĞRU yaptırın, zira kirişleri iptal edip kolon yönleriyle oynayan kafa, içindeki donatıya da kanca durumuna da acımamıştır emin olun... mutlaka kontrol edilmeli.. elinizdeki projede bulunan donatı miktarlarına güvenmeyin, yerinde donatı tespiti yapıp gerçekleşme katsayılarını kullanın... (min. donatının da altında çıkabilir)

Eğer bu konularda yeterli tecrübeniz yoksa; ya bilen birinden destek alarak ilerleyin veya işi bilen birine vermeniz hem proje için hem sizin için daha hayırlı olacaktır...

ilginiz ve tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

BİR SORUM DAHA OLACAK PROJE PERFORMANS ANALİZİ ÖNCELİK OLARAK LİNEER ANALİZE GÖRE Mİ NONLİNEER ANALİZE GÖRE Mİ YAPILMALIDIR. LİNEER VEYA NONLİNEER PERFORMANS ANALİZİ YAPILAN PROJENİN ONAY SİSTEMİ NASILDIR. İDE DE ÇÖZÜM YAPILDI MÜEELİF YETERLİ Mİ YADA LİNEER, NONLİNEER OLMASINA GÖRE EK MERCİLERİN ONAYI GEREKİR Mİ

Hesap yöntemleri arasında bir öncelik var diyemeyiz.. sadece uygulama sınırları vardır... (doğrusal olmayan yöntemleri tercih edebilirsiniz)
bu sınırların referanslarını TBDY'de bulabilirsiniz...

Doğrusal hesap yöntemleri uygulama sınırları... 15.5.3
Doğrusal olmayan Hesap yöntemleri;
İtme yöntemleri ve zaman tanım alanı şeklinde ikiye ayrılır
Tek Modlu İtme yöntemleri uygulama sınırları... 5.6.2.2

Çok modlu itme yöntemleri BYS>=2 olan binalar
Zaman Tanım Alanında doğrusal olmayan analizin uygulama sınırı yok.. tüm yapılara uygulanabilir...

TBDY 1.3.2'ye Çok Modlu veya Zaman Tanım Alanında doğrusal olmayan yöntemleri kullanıyorsanız "gözetim ve tasarım uzmanı" denetimine tabisiniz demektir... bunun dışındaki yöntemlerde proje müellifi şartlarını sağlıyor olmanız tek başına yeterlidir...

Edit: gözetim ve tasarım uzmanı kontrollüğü'nün ne kadar uygulanıyor veya uygulanabilir olduğu tartışmalı bir konudur... gözetmenlik hizmeti alması gereken bir çok yapının çatır çatır projelendirildiği ve/veya performans değerlendirilmesinin yapıldığını biliyoruz..

Son düzenleme:
Hesap yöntemleri arasında bir öncelik var diyemeyiz.. sadece uygulama sınırları vardır... (doğrusal olmayan yöntemleri tercih edebilirsiniz)
bu sınırların referanslarını TBDY'de bulabilirsiniz...

Doğrusal hesap yöntemleri uygulama sınırları... 15.5.3
Doğrusal olmayan Hesap yöntemleri;
İtme yöntemleri ve zaman tanım alanı şeklinde ikiye ayrılır
Tek Modlu İtme yöntemleri uygulama sınırları... 5.6.2.2

Çok modlu itme yöntemleri BYS>=2 olan binalar
Zaman Tanım Alanında doğrusal olmayan analizin uygulama sınırı yok.. tüm yapılara uygulanabilir...

TBDY 1.3.2'ye Çok Modlu veya Zaman Tanım Alanında doğrusal olmayan yöntemleri kullanıyorsanız "gözetim ve tasarım uzmanı" denetimine tabisiniz demektir... bunun dışındaki yöntemlerde proje müellifi şartlarını sağlıyor olmanız tek başına yeterlidir...

Edit: gözetim ve tasarım uzmanı kontrollüğü'nün ne kadar uygulanıyor veya uygulanabilir olduğu tartışmalı bir konudur... gözetmenlik hizmeti alması gereken bir çok yapının çatır çatır projelendirildiği ve/veya performans değerlendirilmesinin yapıldığını biliyoruz..
TEŞEKKÜR EDERİM.

konuyu tekrar canlandırıyor olacağım ama doğrusal veya itme analizi sonucunda kontrollü hasar çıktı. bu yönetmelikte kabul edilen durum. fakat imo eğitim seminerlerinde Oğuzcan Hadim bey kontrollü durum dahi çıksa güçlendirme isteniliyor olarak belirtti. peki bu güçlendirme bizim için nasıl bir kriter olacak acaba. ne olunca kabul edeceğiz.

Son düzenleme:
Merhaba,

yapıda;
gevrek elemanların bulunması,
düzensizliklerin olması (plan ve düşey),
birleşim bölgeleri kesme kapasitelerinin aşılması,
kuvvet aktarımında süreksizliklerin olması,
göreli kat ötelemelerinin aşılıyor olması
(varsa) deprem derzlerinin yetersiz olması.....gibi

yukarıdaki durumların bir veya birkaçının kısmen ve/veya tamamen bulunması durumunda, (lineer veya nonlineer) analiz sonucu deprem performans hedef düzeyinin sağlamış olması tek başına yeterli ve anlamlı değildir...
Yapıda, yukarıda verilen olumsuzlukları giderecek şekilde, müdahale edildikten sonra performans değerlendirmesi yapılmasının daha uygun olduğu kanaatindeyim...

Oğuzcan Bey'in hangi video kaydında hangi özel durum için ne dediğini bilmiyorum ancak sanırım benzer bir durum içindir diye düşünüyorum..

Merhaba,

yapıda;
düzensizliklerin olması (plan ve düşey),
birleşim bölgeleri kesme kapasitelerinin aşılması,
kuvvet aktarımında süreksizliklerin olması,
göreli kat ötelemelerinin aşılıyor olması
(varsa) deprem derzlerinin yetersiz olması.....gibi

yukarıdaki durumların bir veya birkaçının kısmen ve/veya tamamen bulunması durumunda, (lineer veya nonlineer) analiz sonucu deprem performans hedef düzeyinin sağlamış olması tek başına yeterli ve anlamlı değildir...
Yapıda, yukarıda verilen olumsuzlukları giderecek şekilde, müdahale edildikten sonra performans değerlendirmesi yapılmasının daha uygun olduğu kanaatindeyim...

Oğuzcan Bey'in hangi video kaydında hangi özel durum için ne dediğini bilmiyorum ancak sanırım benzer bir durum içindir diye düşünüyorum..

AÇIKLAMALARINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

Geri