projedeki kolon kiriş birleşme bölgesi hataları

inci

Etkin Üye
projede kolon yerleriyle mimariden dolayı yer değişikliği yapamıyorum,yön değişikliği de yapamıyorum.Sadece boyutlarıyla değişiklik yapabiliyorum fakat hataları gideremiyorum.lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim.

Ekli dosyalar

• A.cde
    10.5 MB · Görüntüleme: 23
projede kolon yerleriyle mimariden dolayı yer değişikliği yapamıyorum,yön değişikliği de yapamıyorum.Sadece boyutlarıyla değişiklik yapabiliyorum fakat hataları gideremiyorum.lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim.
Öncelikle kolon betonarme sekmesinden , birleşim kesme güvenliği bölümünden Ve ile Vmax arasında hangi yönde ne kadarlık bir fark var , incelemelisiniz.

1645105790163.png

1) Beton sınıfını arttırabilirsiniz,
2) sistem rijitliğini arttırabilirsiniz,
3) kiriş genişliklerini arttırabilirsiniz.
4) Forumda bu konuda açılmış başlıkları inceleyebilirsiniz.
5) Yarı Rijit diyafram çözümde Merdivenler nasıl tanımlanır, ilgili videoları izleyebilirsiniz.
6) Aşağıdaki başlıkları ( ve buna benzer diğerlerini ) inceleyebilirsiniz.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
( TBDY 7.5.2 ye göre ama yöntem aynı )

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

7) Yine de sorunu çözemezseniz proje ile ilgili çevrenizde deneyimli bir mühendisten danışmanlık alabilirsiniz.

Son düzenleme:
Cevabınız için teşekkür ederim beton sınıfını denememiştim fakat kolon Kiriş hatasında neler yapılması gerekir tabi ki inceledim fakat mimariden dolayı kısıtlı kaldığım için doğru bir yönlendirme için sizlere başvurdum.Ve-Vmax arası fazla olduğundan Kiriş genişliğini artırmam yeterli kalmıyor.merdiven size gönderdiğim çalışmada yapı ile birlikte çözülmemiş sonradan farkettim düzenledim.

Merhaba; Projemde kenetlenme boyu koşulu sağlanmadı, kolon-kiriş kesme güvenliği sağlanmadı, eksenel kapasite yetersiz gibi hatalarla karşılaşıyorum. Mimariden kaynaklı kolonların boyutunda değişiklik yapamıyorum. Rica etsem yardımcı olabilir misiniz..

1659105272435.png

Ekli dosyalar

• STATİK PROJE.cde
    4 MB · Görüntüleme: 11
Merhaba; Projemde kenetlenme boyu koşulu sağlanmadı, kolon-kiriş kesme güvenliği sağlanmadı, eksenel kapasite yetersiz gibi hatalarla karşılaşıyorum. Mimariden kaynaklı kolonların boyutunda değişiklik yapamıyorum. Rica etsem yardımcı olabilir misiniz..
Bu şahsi görüşümdür: 7 katlı binada kaset döşeme yaptım diyip asmolem şartlarından kaçınmak bence sadece kendini kandırmak olur.
Umarım TBDY güncellemesinde bunun önüne geçerler.

Bunun haricince ,

1-) Kaset dolgu yükü girilmemiş. Eğer kasetlerin arası dolacaksa çok büyük hata olur. Mimariyi görmedim ama konut gibi duruyor. Muhtemelen kasetleri kapatacaklardır.
2-) Kasetler dolmayacaksa bile kaplama yükünüz az.
3-) Balkon sahanlık vb yerlerde hareketli yükü 200 kg/m2 alamazsınız.
4-) Bodrum perdelerine TBDY ne göre statik ve dinamik toprak etkileri vermek zorundasınız.
5-) 7 katlı binanızın kolonları 50*30 ve bu kolonlara dört bir taraftan daha büyük kirişler saplanıyor. Mimariden kaynaklı kolon büyütemiyorum gibi bir cümle kurmamalısınız. Eğer sistem taşımıyorsa mimar ne gerekiyorsa yapacak.

Son olarak bizler ressam değiliz. Canımızın istediğini çizemeyiz. Yapılarımız can taşıyor. Yapının ömürboyu sorumluluğunu alacaksınız. İzmir'de 1970 de yapılan ve geçen depremde yıkılan yapıların mühendisleri ve kontrolleri ceza aldılar...

Geri