RİJİT BODRUM KATTA PERDELERDE BOŞLUKARIN AÇILMASI RİJİT KAT KABUL ETMEME ENGEL Mİ

mehmetgs25

Yeni Üye
MERABALAR PROJEM DE BODRUM KATTA 2 TARAFTA PENCERE BOSLUKLARIM VAR. YAPIDENETİM BOŞLUK OLDUĞU İÇİN BU KATI RİJİT SEÇMEMEM GEREKTİĞİNİ SÖYLÜYOR. SİZLERDEN DE BU KONU HAKKINDA YORUM BEKLİYORUM.

Ekli dosyalar

• 1743-4-.cde
    12 MB · Görüntüleme: 16
MERABALAR PROJEM DE BODRUM KATTA 2 TARAFTA PENCERE BOSLUKLARIM VAR. YAPIDENETİM BOŞLUK OLDUĞU İÇİN BU KATI RİJİT SEÇMEMEM GEREKTİĞİNİ SÖYLÜYOR. SİZLERDEN DE BU KONU HAKKINDA YORUM BEKLİYORUM.
TBDY Madde 3.3.1.1(a) ve (b) koşullarının ikisi birden sağlanıyor ise rijit bodrum kabulü yapılır ve bina yüksekliği HN bodrum perdelerinin üst kotundaki kat döşemesi seviyesinden itibaren tanımlanır.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Projede sagliyor ama yapi denetim bosluk oldugu icin saglamaz diyor
TBDY Madde 3.3.1.1 'e göre bir aşağıdaki koşulların her ikisinin de sağlandığı binalar bodrumlu bina olarak gözönüne alınır. Aşağıdaki her iki şartı sağlayan Bodrumlu binalar 'da bina tabanı, bodrum perdelerinin üst kotundaki kat döşemesi seviyesinde tanımlanır.

• (a) Rijit bodrum perdelerinin binayı her taraftan veya en az üç taraftan çevrelemesi gerekir.
  • (b) Birbirine dik bina eksenlerinin herbirinin doğrultusundaki hakim titreşim modunda, bodrum katlar dahil binanın tümü için hesaplanan doğal titreşim periyodu (Tp,tüm) ’nun, aynı taşıyıcı sistemde zemin kat döşemesi dahil tüm bodrum kütleleri hesaba katılmaksızın aynı doğrultuda hesaplanan doğal titreşim periyodu (Tp,üst) ’na oranının 1.1’den küçük olması (Tp,tüm ≤1.1 Tp,üst )

Bu şartları sağlıyorsa herhangi bir sorun teşkil etmez. TBDY 2018 e aykırı bir durum söz konusu ise bunu göstermelerini isteyiniz. yapılması gereken bir şey varsa bir sorup öğrenin.

Geri