Radye ilave donatı

vforv

Tanınmış Üye
Merhaba Projede Radyede As hatasu veriyor. Radye donatısı kilitleyince As Gereken As Mevcuttan az olacak şekilde kurtarıyor ama. Burada bir hata yok mu acaba öyleyse neden program otomatik donatı aralığını ayarlamıyor ? Elle müdahalede 16/12 ara ile kurtarıyor. Ancak 18 lik donatı açık şekilde analizde 18/12 ara ile kurtarıyor
1659124103517.png

Son düzenleme:
Merhaba,
Program hata veriyor. Projenize baktım ancak dediğiniz gibi bir durumla karşılaşamadım.. Ekran görüntüsünü ekliyorum... Radye plağın 1 yönü üst donatı yetersizliği var bunu radye betonarmesinden görebiliyoruz.

Karşılaştığınız durumu ekran görüntüsü alarak ve görüntüsünü aldığınız datayı o haliyle paylaşırsanız tekrar bakılabilir.

iyi çalışmalar, saygılar..

Rdyİlv.png

Merhaba,
Program hata veriyor. Projenize baktım ancak dediğiniz gibi bir durumla karşılaşamadım.. Ekran görüntüsünü ekliyorum... Radye plağın 1 yönü üst donatı yetersizliği var bunu radye betonarmesinden görebiliyoruz.

Karşılaştığınız durumu ekran görüntüsü alarak ve görüntüsünü aldığınız datayı o haliyle paylaşırsanız tekrar bakılabilir.

iyi çalışmalar, saygılar..

Ekli dosyayı görüntüle 26254
16/20 olan donatı aralığını elle 16/12 olarak düzeltip (Kilitlerseniz) analiz çekerseniz hata vermiyor. Ancak Asmevcut AsGerekenden az oluyor. Ekran görüntüsü olarak ilk mesajda verdiğim Ekran görüntüsü olmasına rağmen raporda hata almıyoruz.

Haklısınız.. Betonarme penceresinde de raporlarda da uyarı verilmiyor.. sanırım yazılımsal bir kırılma var orda..
ARGE ekibi konuyla ilgili gerekli notu alacaktır..
Güncelleme gelene kadar moment ve donatı alanlarından betonarmeyi kontrol etmekte fayda var.. tespitiniz için teşekkürler..

iyi çalışmalar..

Haklısınız.. Betonarme penceresinde de raporlarda da uyarı verilmiyor.. sanırım yazılımsal bir kırılma var orda..
ARGE ekibi konuyla ilgili gerekli notu alacaktır.

As(-) hatası vermemesi normaldir, doğrudur ve yazılımsal hata yoktur.

Projede radye donatılarının kullanıcı tarafından müdahale edilip, fi16/13 olarak düzenlenmesi durumunda donatı yetersizliği As(-) hatası vermemesi yazılımsal BİR KIRILMA DEĞİLDİR.

-Programda radye ana donatıları minimum donatı oranı koşulları dışında, hesap aksının geçtiği yerdeki en büyük dizayn momentlerine göre belirlenir. Farklı bir koordinatta daha büyük moment çıkmışsa bu momenti karşılamak için ilave donatı konur.
Ana donatı aksının geçtiği hat üzerindeki dizayn momentleri seçilen donatı çapı ve parametrelerde belirlenen aralık koşulları ile sağlanamıyorsa bu durumda donatı yetersizliği AS(-) hatası verilmektedir.

Radye ana donatıları kullanıcı tarafından düzenlendiğinde programda donatı aksının geçtiği hat üzerinde minimum donatı koşulları ve tasarım momentlerinin ana donatı için belirlenen çap ve parametrelere göre karşılanıp, karşılanmadığına bakılır. Donatı yeterli gelmiyorsa ilave donatı konarak momentler karşılanmaya çalışılır.
-1 nolu donatı aksında üst donatının fi16/13 olarak düzenlenmesi durumunda donatı yetersizliği AS(-) hatası vermemesinin nedeni budur.

1659340902797.png

1659341019452.png

İyi çalışmalar dilerim

Merhaba Sn. vforv;

Levent Bey'in yaptığı açıklama benim için yeterince açık ve tatmin edici, açıklama için teşekkürler...

Projede As,min 15.30 cm2.... daha önce @16/12 (16.75 cm2) donatı yerleştirdiğimizde uyarı vermemesinin sebebi As,gerekli ve As,min değerlerinin sağlanıyor olması... bunun yerine aynı donatıyı @16/14 (14.36 cm2) seçersek gerekli donatı alanı sağlanıyor olsa da (14.36+10.1=24.37>21.12) As,min değerinin sağlanamadığını (14.36<15.30) ve uyarı aldığımızı göreceğiz. İlgili ekran görüntüleri ektedir..

iyi çalışmalar, saygılar...

2.PNG

Geri