Radye temel üst+ pilyeli uygulanabilirliği nedir ?

mucahitcangok

Yeni Üye
Merhabalar , bir konu hakkında fikrinize ihtiyacım var. Son zamanlarda projelerimde zemin taşıma gücü problemini aşabilmek için bir kaç yapı denetim ve belediyeden bu konu adına tavsiye olarak kirişli radye döşeme önerisi geldi ve son 6 projemizi ofis olarak bu şekilde çözdük. Fakat kafamı kurcalayan bir takım hususlar var. Kirişli radye temelde ( sürekli temel ve radye temel birlikte tasarım yapılıyor) radye temel donatıları üst+pilyeli olarak dizayn ediliyor. Bu şekilde projelerde sorun olmadı yapı denetim ve belediye onayladı projeleri. Lakin son projemiz Radye Temel olmasına rağmen üst+pilyeli bir dizayn yapmış program sadece ilave donatıları alt donatı olarak geçmiş. bu proje de yapı denetim ve belediyeden kusursuz döndü fakat bu projenin sahibi demir ustası ve dolayısı ile kendisi ısrarla alt donatı da olmalı yoksa radyeyi alta nasıl bağlayacağım deyip duruyor. 2 gündür araştırıyorum ama alt üst donatı zorunluluğu yok yönetmelik sadece alt+üst olsa daha iyi olur diyor. Ve programda manuel olarak donatı hesap akslarını alt+üst yaptığımda sorun alıyorum donatı yetersiz ve zg sorunun aşamıyorum. (projenin ruhsatı bugün çıktı fakat kafam yine de bu konuda çok karıştı). Örnek olarak bahsettiğim radye ile çözülmüş projenin temel aplikasyon planını ve kirişli radye temelin aplikasyonunu yükleyeceğim. Şimdiden geri dönüşleriniz için teşekkür ederim.
1716550742209.png 1716550772979.png

Gönderdiğiniz 1. Resim üzerinden konuşursak
Kirişsiz radye temel olarak modellenmiş. Bu tip temellerde dizayn momenti yön değiştireceği için her zaman alt ve üst düz donatı alarak modellenmelidir. Örnek olarak Radye temel hesap aksının moment diyagramı Betonarme diyaloğundan incelenebilir.
Radye döşemenin farklı noktalarında hem alt hem de üst bölgelerinde çekme gerilmeleri oluşabilir. bu nedenle kirişsiz radye temellerde donatı tipinin üstte+altta düz donatı seçilmesi uygun olur."
Düz + pilye donatı seçimin yapıldığında yanlış tasarım yapılmış olacaktır.
Bu şekilde modellendiğinde gerekli olan alanlara donatı yerleştirilmemiş olacağından hatalı bir tasarımdır.
1716552327134.png

Gönderdiğiniz 2. Resim üzerinden konuşursak
Kirişli radye temel sistemlerde, sürekli temeller ile tüm kolon ve perdeler çerçeve(ızgara) oluşturacak şekilde birbirine bağlanır ve aradaki boşluklara radye temel tanımlanarak temel oluşturulabilir. Aradaki boşlukları dolduran radye temellerde düz + pilye donatısı kullanılabilir.
Düz+ pilye ile donatılandırılmış radye temellerin üzerine kolon veya perde olmamalıdır.
Radye temel kısmında kolon / perde olduğu durumda moment yön değiştireceğinden dolayı alt + üst düz donatı kullanılmalıdır.
Resim üzerinden incelersek perde altında sürekli temel olması uygun olur.
Kolonun tamamının sürekli temel üzerinde olması uygun olur.
Sağ taraftaki düşey aksta sürekli temelle çerçeve oluşturulması uyun olur.
kirişli radye için; "radye momentlerinin incelenerek donatı tipine karar verilmesi uygun olur"

1716551865694.png

merhaba yasin beyin teknik açıklamaları dışında demircinin söylediği şey için alt donatı var zaten temellerde pilye ters pilye oluyor üst resime göre bakılınca örneğin 28 cm de bir atılan donatılar pilye dışında kalan düz kısımda alt donatı olarak 14 cm de bir oluyor üst donatı olarak sadece 28 cm mesafede donatılarınız oluyor

Gönderdiğiniz 1. Resim üzerinden konuşursak
Kirişsiz radye temel olarak modellenmiş. Bu tip temellerde dizayn momenti yön değiştireceği için her zaman alt ve üst düz donatı alarak modellenmelidir. Örnek olarak Radye temel hesap aksının moment diyagramı Betonarme diyaloğundan incelenebilir.
Radye döşemenin farklı noktalarında hem alt hem de üst bölgelerinde çekme gerilmeleri oluşabilir. bu nedenle kirişsiz radye temellerde donatı tipinin üstte+altta düz donatı seçilmesi uygun olur."
Düz + pilye donatı seçimin yapıldığında yanlış tasarım yapılmış olacaktır.
Bu şekilde modellendiğinde gerekli olan alanlara donatı yerleştirilmemiş olacağından hatalı bir tasarımdır.
Ekli dosyayı görüntüle 43020

Gönderdiğiniz 2. Resim üzerinden konuşursak
Kirişli radye temel sistemlerde, sürekli temeller ile tüm kolon ve perdeler çerçeve(ızgara) oluşturacak şekilde birbirine bağlanır ve aradaki boşluklara radye temel tanımlanarak temel oluşturulabilir. Aradaki boşlukları dolduran radye temellerde düz + pilye donatısı kullanılabilir.
Düz+ pilye ile donatılandırılmış radye temellerin üzerine kolon veya perde olmamalıdır.
Radye temel kısmında kolon / perde olduğu durumda moment yön değiştireceğinden dolayı alt + üst düz donatı kullanılmalıdır.
Resim üzerinden incelersek perde altında sürekli temel olması uygun olur.
Kolonun tamamının sürekli temel üzerinde olması uygun olur.
Sağ taraftaki düşey aksta sürekli temelle çerçeve oluşturulması uyun olur.
kirişli radye için; "radye momentlerinin incelenerek donatı tipine karar verilmesi uygun olur"

Ekli dosyayı görüntüle 43017
Yazdığınız kıymetli bilgiler için teşekkür ederim
Bir diğer sorum , Program buna nasıl müsaade ediyor peki . Manuel olarak bir müdahale olmadı ve radye temeli bu şekilde çözdü buna programın bug ı diyebilir miyiz ?

Merhaba, ben de bir idecad kullanıcısıym. Biraz konu dışı olacak ancak;

hayır, bence bu "bug" aslında taa üniversite eğitimde başlıyor. Ezberci eğitim, bir iki formül ile basit basınç hesabı yaparak mezun oluyoruz, kendim için de eleştiri yapıyorum yanlış anlamayın. Yani bu bug üniversite > proje müellifi > yapı denetim / belediye gibi kontrol mekanizmaları olarak gidiyor.

Bir projeyi sap2000 ile çözmeye çalışsaydık zaten eminim ki çoğu mühendisin projesi daha da "çöp" olurdu :)

Yazdığınız kıymetli bilgiler için teşekkür ederim
Bir diğer sorum , Program buna nasıl müsaade ediyor peki . Manuel olarak bir müdahale olmadı ve radye temeli bu şekilde çözdü buna programın bug ı diyebilir miyiz ?
Sonraki revizyonlarında kullanıcı kontrolüne bırakmadan Proğram yapılmasına izin vermese yada uyarsa daha iyi olur.
İyi akşamlar

Geri