Merahbalar;
Projecilikte ve idecad kullanımında ilk aylarım olduğu için, tecrübeli abilerimin yardımına ihtiyacım var. Ekteki projede temel donatı oranı biraz fazla geldi bana. Sonuçta mühendislikte 3E kuralını ne kadar uygulayabilirsek o kadar yetkiniz demektir. Sormak istediklerimi şu sekilde sıralayacak olursak;
1-) Zem ve Ks sayıları tamamen rastgele girilmiş olmasına rağmen Zem=20-30 t/m2 ve Ko=3000-10000 arasında olacağını tahmin ederek radye temel tasarlamaya çalıştım ama donatı miktarını nasıl minumuma indirebiliriz.( Ampatman artırarak, kalınlığı değiştirerek, hesap akslarını düzenleyerek v.s. )
2-) Temelde tanımlamış olduğum hesap akslarını optimum analiz yapacak şekilde nasıl tanımlayabiliriz.
3-) Bu yapıyı yarı rijit diyaframda çözdüğümüz zaman kolon-kiriş birleşim bölgesi kesme güvenliği problemi oluşmuyo ama tam rijit diyaframda çözünce bu problem kapsamına düşey doğrultu boyunca giren 2-3 tane kolon oluyor. Bunun sebebi nedir ?
4-) Taşıyıcı sistem olarak veya benim fark edemediğim hatalarım için tavsiyelerde bulunacak ve yardımcı olacak meslektaşlarıma şimdiden çok teşekür ederim.
Herkese iyi çalışmalar dilerim...
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

1)Radye temelde boyuna uzanan donatıları azaltmak için 3b çerçevede zemin gerilmesi kontrolüne bakıp gerilmenin az olduğu bölgeleri seçip donatı akslarını ordan geçirebilirsiniz.Gerilmeler kolon ve perdelerin çok olduğu bölgelerde oluşmuş projenizde aksları o bölgeden geçirmemenizin faydası olacaktır.Ancak o bölgede ilaveler çıkacaktır.
3)Tam rijit analiz de döşemelerin eğilip bükülmeden yüklerini kirişlere ve kolonlara aktarabileceğini düşünüyoruz.Dolayısıyla tam rijit analizde yüklerin direkt olarak aktarılması söz konusu.Ancak yarı rijit analizde döşemeler eğilip bükülerek aktarım yaptığı için yatay yükler olduğundan daha az iletilecektir.Yani rijit diyaframda kolonlara ve kirişlere aktarılan yatay yük eşit şekilde oluyor (Döşemeye göre ) Ancak yarı rijit analizde tamamen döşemenin rijitliğine göre dağıtım yapılıyor.Bu yüzden dediğiniz durumların oluşması normal Ama ben plak döşemelerde tam rijit analizin daha güvende sonuçlar vereceğine inanıyorum.
4)* S17 VE S19 Kolonları tam bağlayın böyle uygun olmamış bence.Ayrıca bir kolonu en az 3 yönde bağlamanız sistem için faydalı olacaktır.

saygılarımla.

cakilomer":3oehvv58' Alıntı:
1)Radye temelde boyuna uzanan donatıları azaltmak için 3b çerçevede zemin gerilmesi kontrolüne bakıp gerilmenin az olduğu bölgeleri seçip donatı akslarını ordan geçirebilirsiniz.Gerilmeler kolon ve perdelerin çok olduğu bölgelerde oluşmuş projenizde aksları o bölgeden geçirmemenizin faydası olacaktır.Ancak o bölgede ilaveler çıkacaktır.
3)Tam rijit analiz de döşemelerin eğilip bükülmeden yüklerini kirişlere ve kolonlara aktarabileceğini düşünüyoruz.Dolayısıyla tam rijit analizde yüklerin direkt olarak aktarılması söz konusu.Ancak yarı rijit analizde döşemeler eğilip bükülerek aktarım yaptığı için yatay yükler olduğundan daha az iletilecektir.Yani rijit diyaframda kolonlara ve kirişlere aktarılan yatay yük eşit şekilde oluyor (Döşemeye göre ) Ancak yarı rijit analizde tamamen döşemenin rijitliğine göre dağıtım yapılıyor.Bu yüzden dediğiniz durumların oluşması normal Ama ben plak döşemelerde tam rijit analizin daha güvende sonuçlar vereceğine inanıyorum.
4)* S17 VE S19 Kolonları tam bağlayın böyle uygun olmamış bence.Ayrıca bir kolonu en az 3 yönde bağlamanız sistem için faydalı olacaktır.

saygılarımla.

Öncelikle Teşekür ederim Ömer Bey gösterdiğiniz ilgiden dolayı;
Hesap akslarnı ayarladım dediğiniz gibi teşekür ederim az bişeyde olsa donatı miktarını düşürdü bu düzenleme. Kolonlar konusunda ise S17 ve S19 kolonlarını bağlı oldukları kiriş sayılarını kastederek tam bağlamalısınız diye uyarıda bulundunuz, onu anlayamadım açıklayabilirmisiniz tekrardan size zahmet.( Mimari kısıtlamalardan dolayı ancak o kadar o şekilde yerleştirebildiğim için benim hoşuma gitmedi doğrusu ama mecburen öyle oldu )
Bir sorum daha olacak size;
*Radye temel oluştururken zemin cinsine ve bina yüksekliğine bağlı olarak temel derinliği ve ampatman çıkıntısı genel olarak kat başına ne kadar arttırılarak yapılabilir. Şİmdi ben, tecrübem olmadığı için minumuma indirmek için deneme yanılma yöntemini kullanarak çok vakit harcıyorum, rica etsem siz tecrübelerinizi benimle paylaşabilirmisiniz...
Saygılarımı sunar iyi çalışmalar dilerim...

Radye temelinin ön boyut yüksekliğini hesaplarken şöyle düşün; Temel üzerindeki Tabliye beton kalınlıklarının toplamı kadar koy. Asmolen döşeme ise tabliyelerin asmolen üzeri beton kalınlıklarını hesapla bu sana bir ön boyut verir hesaplardan sonra bakarsın ve ona göre davranırsın.

Estağfurullah Tecrübemiz yok sadece bildiklerimizi aktarıyoruz.
*S17 ve S19 Kolonlarını aynı aksa getirip kirişle bağlayabilirsiniz.Yani bana göre L şeklinde kiriş yapmanız gerekiyorsa da Poligon kolon yapın oraya .
* Sarıdurmus abimize Ek olarak Radye temel derinliği genel olarak bina kat sayısı 5 ise mesela 50 cm 6 ise 60 cm bu çok genel bi yaklaşımdır ama duruma göre değişebilir.Ampatman da minimum derinlik kadar çıkabilirsin.Ama gerilmelerin olduğu tarafa doğru çıkman daha faydalı olacaktır.

saygılarımla

evet çakılömer arkadaşım benim plak döşemede yazmadığım yere temas etmiş. Mantığı tabla kalınlığı (beton) = temel kalınlığı dersen orantılı yaklaşırsın

Her ikinizede çok teşekür ederim yardımlarınızdan dolayı;
Tabliye kalınlığına orantılı düşünürsem baya kalın temel yapmam gerekiyor, Bende kat başına 8 cm kalınlık, 10 cm ampatman mantığı ile yaklaşıyodum zaten sizlerinden yardımıyla bu yaklaşımımı güvenilir olduğuna kanaat getirdim. Teşekür ederim tekrardan , sağolun..
cakilomer":2wucs39b' Alıntı:
Estağfurullah Tecrübemiz yok sadece bildiklerimizi aktarıyoruz.
*S17 ve S19 Kolonlarını aynı aksa getirip kirişle bağlayabilirsiniz.Yani bana göre L şeklinde kiriş yapmanız gerekiyorsa da Poligon kolon yapın oraya .
* Sarıdurmus abimize Ek olarak Radye temel derinliği genel olarak bina kat sayısı 5 ise mesela 50 cm 6 ise 60 cm bu çok genel bi yaklaşımdır ama duruma göre değişebilir.Ampatman da minimum derinlik kadar çıkabilirsin.Ama gerilmelerin olduğu tarafa doğru çıkman daha faydalı olacaktır.

saygılarımla
Yalnız şu problemleride sormadan edemeyeceğim size cakilömer Bey;
*Ben S17 ve S19 kolonloruna denemediğim yöntem kalmadı mimariden dolayı. O kısım balkon olacak mimariye göre, hatta ilk başta S21 kolonunu koymadan asmolen çözdüm beğenmedim hoşuma gitmedi açıklık fazla olduğu için, sonra S21 i koydum balkon ucuna doğru, her neyse S17 yi poligon kolon yapınca kolon-kiriş kesme güvenliğini sağlamıyor(burulma) onun için yapmadım bu dediğinizi, şayet burulma problemi oluşturmayacak şekilde tasarım yapılabilirse o kısma poligon kolon şeklinde yardımcı olursanız ikrama geçer valla :)
*1/7 oranını sağlamayan perdeler illaki herzaman oluyor projelerimizde, yine tecrübelerinize dayanarak soruyorum,'' Belediyede bu panel 1/7 oranını sağlamıyor gibi engellerle karşılaşırmıyım?''
Saygılarımla, Kolay gelsin ...

*S17 ve S19 kolonuyla alakalı mimariyi tam görmeden birşey diyemicem ama duvar diş yapıyorsa kiriş altından geçmek zorunda değil döşemeye basabilir yükünü verin bence .
*1/7 oranıyla alakalı da tam sınırda ise mesela 25/170 gibi başlık bölgesi tanımlayıp o şekilde çizimde aktarım yapabilirsin.

saygılarımla

Ekli dosyalar

• sd.jpg
    sd.jpg
    116.4 KB · Görüntüleme: 15,943
Projenize şöyle bir baktım. Bu denli ciddi bir proje üzerinde elle tutulur eleşitri istiyorsanız bir mimari plan koymanızda fayda var. Böylelikle kimse boş yere zaman kaybetmemiş ve daha doğru değerlendirme yapmış olur. İbrahim beyin ve Ömer kardeşimin söylediklerine ilave 1-2 cümle de ben sarf etmek isterim.

Her ne kadar 3. derece deprem bölgesinde de olsanız bu kadar yüksek katlı bir yapıda (15 kat) perde kullanımınız daha çok ve her zaman vurguladığım gibi sisteme katkısı olan perdeler olmalıdır. X yönünde hiç perdeniz yok. Y yönündeki PAN4 PAN6 perdelerinin sisteme katkısı yok. PAN3 ve PAN7 ninde sürekliliklerinin kesilmiş olduğunu görüyoruz. Sadece mimariden kaynaklanan, asansörle ilgili noktalara perde yerleştirilmiş. Taşıyıcı sistemin iyileştirilmesi anlamında bir statik perde tasarımı söz konusu değil.

Bant kirişlerin ne anlama geldiğini sanırım biliyorsunuz: Hesaba hiç bir katkısı olmayan, konstrüktif, donatılarının kullanıcı tarafından belirlendiği kirişler. Tabirimi mazur görün; kendimiz kandırdığımız kirişler. Bu yüzden müracaat etmenizi çok da arzu ve tavsiye etmem. Keşke onun yerine o koridorlardan geçen kirişler kullanabilseydiniz. Mimar kardeşimiz (yada ağabeyimiz, ablamız, her kimse) size bu kaygıyı vermese. O apartman kat sahanlığında bir asma tavan bir ışık oyunu ile negatif gördüğü kirişleri (?!) pozitife çevirse.

S17 ve S19 için söylenecek bir şey yok. Çünkü onlar kendileri gerekeni söylemişler. Plana bakıldığında "biz buraya uymuyoruz" demişler. Ömer kardeşimin dediği gibi bina içinde (L diye tabir edilen) iç konsol yapMAyınız. Mimarisiz öneri getirmemiz zor. Ama göründüğü gibi olmamış. Hesaba kitaba gerek yok. Aynı mimari gibi düşünün: Mimaride gözünüzü tırmalayan bir şeyi nasıl ki beğenmiyorsanız, statikte de gözünüzü tırmalayan bir şeyin taşınmasında problem var demektir.

Garibime giden bir şeyi de yazayım. 15 katlı bir yapıda bir yanda 25/45 kolonlar varken diğer yanda 40/115 yada 120/30 boyutlarında kolon olması biraz garip geldi. K27-28 ile K44 kiriş kesişim noktasında (I-11 aksı) kolon olmamasınında bir gerekçesi vardır elbet. Net açıklığı 7.10 olan bir kirişe 5.75'lik başka biri kirişin saplanması? Sanırım 3. derece deprem bölgesinde çalışmanın dayanılmaz hafifliği olsa gerek.Belki yazdıklarım tekrar gibi oldu fakat bazı vurguları yapmak istedim. Umarım işinize yarar.

Merhabalar cakilomer ve NYILMAZ abilerim;
Öncelikle zaman ayırıp incelediğiniz için ve tavsiyelerde bulunduğunuz için teşekür ederim..
Tavsiyeleriniz doğrultusunda doğrultusunda değişiklik yaptım fakat;

NYILMAZ":2n7o9qbq' Alıntı:
Garibime giden bir şeyi de yazayım. 15 katlı bir yapıda bir yanda 25/45 kolonlar varken diğer yanda 40/115 yada 120/30 boyutlarında kolon olması biraz garip geldi. K27-28 ile K44 kiriş kesişim noktasında (I-11 aksı) kolon olmamasınında bir gerekçesi vardır elbet. Net açıklığı 7.10 olan bir kirişe 5.75'lik başka biri kirişin saplanması? Sanırım 3. derece deprem bölgesinde çalışmanın dayanılmaz hafifliği olsa gerek.Belki yazdıklarım tekrar gibi oldu fakat bazı vurguları yapmak istedim. Umarım işinize yarar.

*Kolon boyutlarımdaki farklılık özellikle 25/45 lik kolonlarım mimari plandan da görüleceği gibi balkonun büyük olmasından dolayı oraya küçük ebatta bir kolon koymaya karar vermiştim. Eğer sizin başka bir öneriniz olursa yardımcı olursanız sevinirim.

NYILMAZ":2n7o9qbq' Alıntı:
Her ne kadar 3. derece deprem bölgesinde de olsanız bu kadar yüksek katlı bir yapıda (15 kat) perde kullanımınız daha çok ve her zaman vurguladığım gibi sisteme katkısı olan perdeler olmalıdır. X yönünde hiç perdeniz yok. Y yönündeki PAN4 PAN6 perdelerinin sisteme katkısı yok. PAN3 ve PAN7 ninde sürekliliklerinin kesilmiş olduğunu görüyoruz. Sadece mimariden kaynaklanan, asansörle ilgili noktalara perde yerleştirilmiş. Taşıyıcı sistemin iyileştirilmesi anlamında bir statik perde tasarımı söz konusu değil.

*Plana baktığımızda en uygun perde yerleşimini nasıl yapabiliriz ? Özellikle X yönünde perde yerleştiremedim hiç bir kenara doğrusu denegeli bir şekilde X doğrultusunda yerleşim yapamadığım için hiç perde koymadım. Eğer yardımcı olursanız çok mutlu olurum...

*Özellikle binanın ön kısmında perde olmamasından dolayı ön kısım arka kısımdan çok deforme olmakta, NYILMAZ abi sizinde dediğiniz gibi denegeli bir perde yerleşimi yapabilmem için sizlerin tavsiyelerine ihiyacım olduğu aşikar...

*Bodrumda K6-K7-K8-K9-K10-K11 kirişlerindeki eksenel yük fazlalığının sebebi perdelerden kaynaklanan bir durum mu yoksa tasarım hatasından mı kaynaklanıyo? Genel olarak proje 25/60 lık kirişler kullanmıştır.

*Genel anlamda bakıldığında projemdeki eksiklilerimi söyleyip tavsiyelerde bulunacak bütün meslektaşlarıma şimdiden teşekürlerimi sunarım...
EKLER:

Tecrübeli abilerimiz daha detaylı bir sistem öngörebilir perdeleri yerleştirirken dönme etkisi olmayacak şekilde yerleştirmek gerekir.Yani rijitliği km ile çakıştırmak mümkün olduğu kadar ve dış tarafta bi set gibi deprem kesmelerini sünek bi şekilde karşılamasını isteriz.
*onun dışında eğer tam rijit çözüm yapcaksan merdiven yüklerini yapı elemanlarına aktarmalısın.
saygılarımla

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    53.3 KB · Görüntüleme: 14,467
Ömer Bey;
Öncelikle teşekür ederim zaman ayırıp emek harcadığınız için. Perde yerleşimini plandan gördüğüm kadarıyla bu denli yapılar için böyle sık düzgün bir şekilde yerleşim yapmam gerekiyor. Yalnız şunuda acizane sormadan edememeyeceğim, ben mimarlık ofisine çizilen mimari projelerin statiğini çizebilecek kabiliyete en kısa zamanda ulaşıp çizeğimi söyledim 2-3 aydır çalışıyorum(Ama belediyeye verdiğim projem yok hala). Şimdi renderdende görüleceği gibi bina cephesini pencere yerlerini simetriğinin kaybetmemek için perde kullanamamıştım ben? Şimdi sizin önerdiğiniz şekilde dairelerin 1-2 odasında cephenin büyük kısmını perde ile kapattığım zaman, mimarlar bu durumdan hoşlanmayacak bu bir gerçek. Ben yeni mezun olduğum için tecrübesizim işin gerçeği, ve hala ayaklarım mühendis gibi yere basmadığı için yarın veya öbürgün başka mühendis olsa ''-İSTEDİĞİMİZ gibi yapardı, nitekim şu şu mühendis yapıyorduda,- yok şuraya kiriş istemiyoruz yok burada kolon istemiyoruz v.s.'' hem ezilmekten korkuyorum hemde onların isteklerine ne kadar kulak verip kendi bildiklerimizden taviz verebilirim. Siz benden tecrübeli olduğunuz için bilirsiniz yani bu işleri. Benden başka tecrübeli bir mühendis çalışıyor olsa yetkili merci gibi gereken cevabı verirdi ama ben ne kadar bilirsem bileyim onların gözünde yeni mezunum. Bu imajı en hızlı şekilde nasıl kırabilirim, sadece mimari ve estetikle bu işlerin yürümeyeceğini onlara güçlü ayakları yere daha sağlam basan bir mühendis edasıyla akdedebilirim... Saygılarımla.

Mehmet bey öncelikle gönderdiğiniz planlarda pencere boşluklarını hesaba katmadan perde koydum çünkü pencere bilgileri yoktu yanlış hatırlamıyorsam.Sizin mimariye uygun şekilde perdeleri koymanız gerekir bu yapının kullanım amacının uygunluğunu bozmamalıdır mimarların istedikleri abartmamak kaydıyla doğrudur.Siz plana uygun perdeleri yerleştirebilirsiniz.Çok tecrübem yok onu söyleyeyim. Perdeler hakkında birçok seminerler hakkında bilgi edinmeye çalıştım.Perdeler kesme kuvveti alan elemanlardır.Perde tanımlarken depremde kesme kuvvetlerini alıp almadığı önemlidir.Bu yüzden benim görüşüm perdeler yüksek katlı yapılarda Köşe L şeklinde veya büyük bir çekirdek alanı oluştururarak tanımlanmalıdır.Ayrıca perdelerde gözden kaçırılmayacak en önemli unsur dönme yaratmayacak şekilde yerleştirilmesidir.Siz perdelerinizi mimariye uygun şekilde tanımlayıp aldığı kesme kuvvetlerine ve dönme etkisine bakıp irdeleyebilirsiniz.( Kısıtlı bilgilerim perdeler hakkında)
Mühendislikle alakalı dediğiniz söylemler hepimizin başına gelebilir.Önemli olan bence vicdanen rahat olmaktır.Tabi bunun içinde bilgi birikimi gerekir ve bu da zamanla farklı farklı olaylarla karşılaşınca edinilir.Ben size tavsiye vercek konumda biri değilim ama şunu kendimce uyguluyorum sürekli okuyup araştırma yapmak kişiye çok şey katar ama bazı şeylerde tecrübeye dayalıdır.

saygılarımla

Özür dilerim cevap yazacak vaktim olmadı. Daha doğrusu düzenleyip deneyip yazacak vaktim olmadı. Perde konusunda alternatif sormuştunuz. Onları ekliyorum.( Analiz yapılmıştır. Problem görünmüyor). Zip dosyasının içinde paylaştığınız mimari resimler ve üzerinde perde seçenekleri bulunmaktadır. Oturma odası ve antreyi tek döşeme olarak dizayn ediyorsak balkon ve mutfağı neden yapmıyoruz. Yüklerini biraz dikkatli girmek şartı ile mimaride oluşacak sıkıntıyı gidermek için bütün bir döşeme yapılabilir. Cevap yazmakta geciktiğim için özür diliyorum. Belki çözümü yapıp çoktan mesafe kazanmış olabilirsiniz fakat forumu takip edenler için farklı bir bakışı paylaşmak istediğim için yazdım. Kolay gelsin. İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• Screenshot 2015-02-04 12.21.35.png
    Screenshot 2015-02-04 12.21.35.png
    115.5 KB · Görüntüleme: 14,444
  • Screenshot 2015-02-05 01.20.53.png
    Screenshot 2015-02-05 01.20.53.png
    86.5 KB · Görüntüleme: 14,443
  • Perdeler.rar
    147 KB · Görüntüleme: 157
Merhabalar NYILMAZ ve CAKILOMER abilerim;
Göstermiş olduğunuz ilgi ve yardımsever tutumunuzdan dolayı sizelere çok teşekür ederim. Her ikinizinde vermiş olduğu alternatifler ve öneriler benim ufkumu biraz daha açtı. Sizlere sağlıklı bol kazançlı bir çalışma hayatı dilerim. Esenlikle kalın, saygılarımla... :)

Geri