RADYE TEMEL DONATI YETERSİZ HATASI

yilmazceylann

Yeni Üye
Z+4 KATLI BİNADA TEMELİ BİR TÜRLÜ ÇÖZÜMLEYEMEDİM. ZEMİN DURUMUNDAN DOLAYI SÜREKLİ TEMEL YAPAMIYORUM AMA RADYEDE DE DONATI YETERSİZ HATASINI AŞAMIYORUM. ÖNERİLERE AÇIĞIM. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

Ekli dosyalar

• RADYE TEMEL DONATI YETERSİZ.cde
    7.2 MB · Görüntüleme: 12
ÖNERİLERE AÇIĞIM.
modelleme önerileri;
--sihirbazdan giderek sınırlı seçim yapabilmeniz için her iki yönde perdesiz modelleme,
--sihirbazdan giderek karma seçim yapabilmek için her iki yönde perdeli modelleme yapmalısınız,
--4. kat tavanı döşeme yüklerini azaltıp, duvar yüklerini kaldırabilirsiniz,
--duvar yüklerini doğru alabilmek için duvar ikonu ile girmeniz uygun olur, (sağ tarafta perspektif penceresinde duvarları doğru girip girmediğiniz görebilirsiniz.)
--merdivenlerin kata mesnetlendiği yere kiriş koyunuz,
--temelde merdiveni mesnetlemek için su basman perdesi giriniz.
--merdivenler mesnetlenmemiş,
--5. kat d01 hareketli yükünü artırın,
ZEMİN DURUMUNDAN DOLAYI SÜREKLİ TEMEL YAPAMIYORUM AMA RADYEDE DE DONATI YETERSİZ HATASINI AŞAMIYORUM. ÖNERİLERE AÇIĞIM
--radye ilave donatı aralıklarını 5 cm kadar azaltabilir, donatı çapını artırabilirsiniz.

Z+4 KATLI BİNADA TEMELİ BİR TÜRLÜ ÇÖZÜMLEYEMEDİM. ZEMİN DURUMUNDAN DOLAYI SÜREKLİ TEMEL YAPAMIYORUM AMA RADYEDE DE DONATI YETERSİZ HATASINI AŞAMIYORUM. ÖNERİLERE AÇIĞIM. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.
Analiz ayarları bölümünden Rad. temellerde negatif taşıma gücü kontrolü yap ve üst yapı etkileşimli çözüm seçenekleri kaldırıldı.(Çerçeve içi işaret kaldırıldı.)Temel tabanı 50cm kadar dışa büyütüldü
temel kalınlığı 60cm ve bütün olarak yapıldı. donatı oranı 0.00175 seçildi. 1 Aksı üst düz fii14/15, Alt düz fii14/16. 2 aksı üst düz 14/15,alt düz 14/11 çıktı. Sıkıntı yok artık. Üst katlardaki iki adet perde zemin katta yok. Kiriş tanziminde hata olacak ki perde tanziminde tüm kirişler perdeye dönüşüyor. Bunu düzeltirsiniz. Projenizi A31 seçmenizde sıkıntı yok. Çünkü A24 karma sitemini seçtiğinizde her iki yönde de ne kadar perde koysanız da perde devrilme momenti sorunu aşılamayacaktır. Yönetmelik bu durumda DTS=3VEYA 4 ve yapı yüksekliği 17.5 m. yi geçmemek kaydı ile izin vermektedir. Yapı özet raporu da zaten A31 sınırlı sistemi seçebilirsiniz demektedir. Posta adresinizi bildirirseniz dosya gönderilir. İyi günler

Analiz ayarları bölümünden Rad. temellerde negatif taşıma gücü kontrolü yap ve üst yapı etkileşimli çözüm seçenekleri kaldırıldı.(Çerçeve içi işaret kaldırıldı.)Temel tabanı 50cm kadar dışa büyütüldü
temel kalınlığı 60cm ve bütün olarak yapıldı. donatı oranı 0.00175 seçildi. 1 Aksı üst düz fii14/15, Alt düz fii14/16. 2 aksı üst düz 14/15,alt düz 14/11 çıktı. Sıkıntı yok artık. Üst katlardaki iki adet perde zemin katta yok. Kiriş tanziminde hata olacak ki perde tanziminde tüm kirişler perdeye dönüşüyor. Bunu düzeltirsiniz. Projenizi A31 seçmenizde sıkıntı yok. Çünkü A24 karma sitemini seçtiğinizde her iki yönde de ne kadar perde koysanız da perde devrilme momenti sorunu aşılamayacaktır. Yönetmelik bu durumda DTS=3VEYA 4 ve yapı yüksekliği 17.5 m. yi geçmemek kaydı ile izin vermektedir. Yapı özet raporu da zaten A31 sınırlı sistemi seçebilirsiniz demektedir. Posta adresinizi bildirirseniz dosya gönderilir. İyi günler
Hocam çözüme olaşmıştım sonrasında ama dediklerinizi de dikkate alarak düzeltme yaptım, teşekkür ederim.

Geri