RADYE TEMELDE TOPRAK YÜKÜ

ercany

Üye
Merhabalar,

Bir projemde subasman toprak yükü olarak 1.8(sert toprak)*1.5(perde yüksekliği)=2.7t/m2 olarak giriyorum. Öncelikle yaptığım bu işlemde bir hata var mıdır ekte ilgili ekran görüntüsünü paylaşıyorum. İkinci olarak bu şekilde yaptığım zaman radye temel donatı yetersiz hatası alıyorum ve bu hatayı gidermek için radye temellerde çoklu eşlenik winkler yöntemi kullan seçeneğini işaretlediğimde bu sefer donatı hatası vermiyor. Bu yöntemde bir problem var mıdır. Hangi durumlarda kullanılmalı veya kullanılmamalı? Winkler yöntemini kullandığım için belediyeden bu yöntemi kullanamazsın diye bir cevap alır mıyım? Yardımınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2024-03-25 173657.png
    Ekran görüntüsü 2024-03-25 173657.png
    48.9 KB · Görüntüleme: 34
  • Ekran görüntüsü 2024-03-25 173753.png
    Ekran görüntüsü 2024-03-25 173753.png
    34 KB · Görüntüleme: 34
Merhabalar,

Bir projemde subasman toprak yükü olarak 1.8(sert toprak)*1.5(perde yüksekliği)=2.7t/m2 olarak giriyorum. Öncelikle yaptığım bu işlemde bir hata var mıdır ekte ilgili ekran görüntüsünü paylaşıyorum. İkinci olarak bu şekilde yaptığım zaman radye temel donatı yetersiz hatası alıyorum ve bu hatayı gidermek için radye temellerde çoklu eşlenik winkler yöntemi kullan seçeneğini işaretlediğimde bu sefer donatı hatası vermiyor. Bu yöntemde bir problem var mıdır. Hangi durumlarda kullanılmalı veya kullanılmamalı? Winkler yöntemini kullandığım için belediyeden bu yöntemi kullanamazsın diye bir cevap alır mıyım? Yardımınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim
İlgili bağlantıları izlerseniz sorun çözümüne yardımcı olabilir.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhabalar,

Sayın "ercany",

"TS500.10.4.2 - TASARIM İLKELERİ
Tasarım yükleri etkisiyle temel altında oluşacak zemin basınçlarının belirlenmesinde, üst yapının, temelin ve yarı elastik (veya inelastik) ortam durumundaki zeminin karşılıklı etkileşim ilişkileri temel alınmalıdır. Üst yapıdaki özel rijitlik dağılımları bir yana bırakılarak, temel tabanındaki ve zemin yüzündeki yer değiştirmelerin eşitliğinin sağlanması, genellikle yeterlidir. Bu amaçla zemin, yarı elastik ortam veya daha basit olarak, yeterli rijitlikte ve yeterli sayıda, birbirinden bağımsız yaylarla temsil edilebilir. Temel ve zemin rijitlikleri arasındaki oranın belli sınır değerlerin üzerinde olması durumunda, 10.3.1 de olduğu gibi, zemin basıncı için doğrusal dağılım kabul edilebilir."

"TS500.2.2 - YAPISAL ÇÖZÜMLEME VE KESİT HESAPLARI

Elle veya bilgisayarla yapılan hesaplarda sistemin statik ve dinamik çözümleme sonuçları açık ve kolay anlaşılır bir şekilde gösterilmelidir. Analizlerde ve kesit hesaplarında standartda verilenlerin dışında denklemler veya abaklar kullanılmış ise bunlar belirtilmeli, kullanılan kaynak fotokopileri hesaplara ek olarak sunulmalıdır.
Bilgisayarla yapılan analizlerde program girdileri açık bir şekilde belirtilerek hesabı kontrol eden kişinin elle veya başka bir programla sonuçları irdelemesine olanak sağlanmalıdır.
Kullanılan programın, inceleme konusu yapı için yeterli olduğu yetkili kuruluşlarca daha önceden saptanmamışsa hesaplarla birlikte programın kullanıcı el kitabındaki bilgileri içeren bilgiler kontrole verilmelidir.
Program çıktılarında her zaman sistem denge denklemlerinin sağlandığı gösterilmelidir."

"TBDY2018.7.2.4. KESİT HESAPLARINDA KULLANILACAK YÖNTEM (Bu bölümde Kolon, Kiriş, Perde ve Döşemelerden bahsetmektedir)
Bu bölüm kapsamında betonarme elemanların depreme dayanıklı olarak boyutlandırılmasında ve donatı hesaplarında TS 500’de verilen kabuller, betonda oluşan gerilme dağılımı ve elastisite modülünün kullanılması zorunludur. C50’den daha yüksek beton sınıflarının kullanıldığı durumlarda kesitlerin eğilme momenti ve eksenel yük altındaki taşıma gücü hesaplarında betonda oluşan gerilme dağılımı ve elastisite modulü TS EN 1992-1’de verilen şekilde kullanılacaktır."

Not: Seçtiğiniz hesap yönteminin izahı/sınırları/uygulanabilirliği ve gerekli değerleri nereden/nasıl elde ettiğiniz, bu yöntemin program açısından uygulanabilirliği ve denetlenmesi/kontrol edilmesi, Bu seçenek uygulanmadan çözüm yapıldığında elde edilen sonuçların, tercih ettiğiniz yöntemle elde ettiğiniz sonuçlar açısından izahı.

Bunlara göre hazırlığınızı yaparsanız, Belediye Kontrol makamının itiraz edeceğini düşünmüyorum.
İyi çalışmalar dilerim.

Geri