RADYEDE DÖŞEME KALINLIĞI YETERSİZ HATASI

gokhanbal

Yeni Üye
Merhabalar, B+Z+9K projemde radyede döşeme kalınlığı yetersiz hatasız alıyorum. Radye yüksekliğini sürekli arttırmama rağmen bir türlü bu hatayı gideremedim. Betonarme hesap aksı edit komutu ile kalınlık kontrolü için temiz açıklık değerini değiştirmem de hiç bir işe yaramadı. Hatayı düzeltmem için ne yapmam gerekir yardımcı olursanız sevinirim.

Merhabalar, B+Z+9K projemde radyede döşeme kalınlığı yetersiz hatasız alıyorum. Radye yüksekliğini sürekli arttırmama rağmen bir türlü bu hatayı gideremedim. Betonarme hesap aksı edit komutu ile kalınlık kontrolü için temiz açıklık değerini değiştirmem de hiç bir işe yaramadı. Hatayı düzeltmem için ne yapmam gerekir yardımcı olursanız sevinirim.
betonarme hesap aksı seçeneğinden kalınlık kontrolü için temiz açıklık değerini kontrol ediniz.
düzelmezse projenizi ekleyiniz.

Ünver bey cde uzantılı eklemeye çalıştığımda da dosya boyutu çok büyük uyarısı veriyor.

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2024-01-20 111737.png
    Ekran görüntüsü 2024-01-20 111737.png
    70.7 KB · Görüntüleme: 22
önerilerim;
--radye ilave minimum aralığını 5 cm yapıp,
--aşağıdaki gibi işaretlediğim yerden radye temeli bölebilirsiniz,
1705743253193.png

Teşekkürler ünver bey. Projeye baktığınızda tasarımsal olarak başka bir sorun gördünüz mü acaba ünver bey ?

Teşekkürler ünver bey. Projeye baktığınızda tasarımsal olarak başka bir sorun gördünüz mü acaba ünver bey ?
önerilerim;
--4.8.5.1 seçimi yapınız,
--fiber modelini işaretleyiniz,
--merdiven mesnetlenmelerini düzeltiniz,
--katlarda k7 kirişini konsol hizasından bölüp,
--1. bodrum katta p11-p32 perdeleri kat döşemesine bağlı değil silip hesap yaptırınız.

ÜNVER BEY MRB.SİZE VEYA GÖREN ARKADAŞLAR.RADYE TEMEL DONATI HATASI ALIYORUM.TEMEL YÜKSEKLİĞİNİ ARTIRMAMA RAĞMEN SORUN ÇÖZEMEDİM.AYARLAR MI EKSİK SİZE ZAHMET.

Ekli dosyalar

• TEMEL 1 M.cde
    6.2 MB · Görüntüleme: 7
ÜNVER BEY MRB.SİZE VEYA GÖREN ARKADAŞLAR.RADYE TEMEL DONATI HATASI ALIYORUM.TEMEL YÜKSEKLİĞİNİ ARTIRMAMA RAĞMEN SORUN ÇÖZEMEDİM.AYARLAR MI EKSİK SİZE ZAHMET.
önerilerim;
--1. bodrum kat tavnında döşemeler olmadığı için bu katı silip su basman perdelerini üst kattan tanımlayınız,
--bu durumda 4.3.6.2 işaretleyip, kolon dar kenarlarını kat yüksekliğinin 1/10 dan az yapmayınız,
--3. kat tavanını kullanmayacaksanız duvar yüklerini kaldırıp döşeme yüklerini azaltabilirsiniz,
--donatıyı fiber model işaretleyerek hesap yaptırınız,
--radye döşeme kalınlıgını azaltıp ilave donatı aralıklarını 5 cm kadar indireblirsiniz,
--merdiveni modelleyip, mesnetleyip bina ile birlikte temele mesnetleyerek çözünüz,
--işaretlediğim kolonları kiriş kesişim noktalarına kaydırma/ilave yapsanız uygun olur.
--hesapta üst yapı etkileşimli çözümü de analiz edip sonuçları kontrol ediniz.
1705835266829.png

*TEŞKLR, ÜNVER BEY.KOLON KİRİŞ YERLERİNİ DÜKKAN MEVZUSUNDAN DOLAYI HAREKET ETTİREMİYORUZ MALESEF.DİĞER SÖYLEDİĞNİZ DEĞİŞİKLİKLERİ YAPTIM FAKAT HALA AYNI HATAYI ALIYORUM.

Merhaba kolay gelsin 9,5*15,00 çelik taşıyıcılı depo modelliyorum. Radye kalınlığı kurtarmıyor hatası alıyorum? Yorumlarınızı bekliyorum. İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• mk çelik depo.cde
    315.1 KB · Görüntüleme: 2
Radye kalınlık kontrolünde çelik kolonlar dikkate alınmıyor. "betonarme hesap aksı edit" komutu ile donatı akslarının -kalınlık kontrolü için temiz açıklık- satırına müdahale edebilirsiniz. forum sayfasını inceleyiniz. bu durum 11 versiyonda düzeltilmiştir.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Geri