RAPORDA EKO DEĞERLERİNDE SORUN YAŞIYORUM

Sahiin

Üye
Doğrusal performans analizinde kolonlarda herhangi bir sıkıntı görmeden EKO değerlerinde bu sorunla karşılaşıyorum. düzelttikçe başka kolonda sorun çıkıyor sebebi ne olabilir.

ee.png

Ekli dosyalar

• formiçin..cde
    3.6 MB · Görüntüleme: 6
Doğrusal performans analizi uygulanırken dilatasyonlu yapılar ayrı ayrı modellenmelidir. Sizin projenizde 3 adet ayrı yapı bulunduğundan performans analizleri 3 ayrı modelde yapılmalıdır.
Doğrusal performans analizi TBDY Bölüm 15 'te belirtilen ilkelere göre yapılmaktadır. TBDY 15.1.5 'te Bu Bölüm’de verilen kurallar, bina türünde olmayan yapılar için geçerli değildir. ibaresi bulunmaktadır. Bu sebeple kat döşemesi olmayan ve orta bölümde büyük boşluğu olan stadyum benzeri yapı için bu ilkeler geçerli olmayabilir.
Doğrusal performans analizinde kolonlarda herhangi bir sıkıntı görmeden eko değerlerinde bu sorunla karşılaşıyorum. düzelttikçe başka kolonda sorun çıkıyor sebebi ne olabilir.
EKO değerinin anlamı etkinin kapasiteye oranıdır. Yapıdaki kolonların tamamı minimum donatı oranının altındadır. Bu sebeple kapasitelerinde ciddi düşüş görülmektedir. Depremden ötürü oluşan çekme etkisi eğer çekme kapasitesini aşıyor ise bu elemanda moment kapasitesi teorik olarak hesaplanamaz. EKO hesabındaki büyük değerlerin çıkmasının sebebi kapasitenin sıfır çıkmasından ötürü etki/kapasite oranının çok büyük bir değer gibi gözükmesidir. Bu konuyla ilgili gerekli not alınmıştır.

Saygılarımla...

donatı oranı girerek donatı tanımlayabiliyor muyum sisteme ? ben şu an mevcut yapı için donatıları sabitleyip elle atıyorum.

Doğrusal performans analizi uygulanırken dilatasyonlu yapılar ayrı ayrı modellenmelidir. Sizin projenizde 3 adet ayrı yapı bulunduğundan performans analizleri 3 ayrı modelde yapılmalıdır.
Doğrusal performans analizi TBDY Bölüm 15 'te belirtilen ilkelere göre yapılmaktadır. TBDY 15.1.5 'te Bu Bölüm’de verilen kurallar, bina türünde olmayan yapılar için geçerli değildir. ibaresi bulunmaktadır. Bu sebeple kat döşemesi olmayan ve orta bölümde büyük boşluğu olan stadyum benzeri yapı için bu ilkeler geçerli olmayabilir.

EKO değerinin anlamı etkinin kapasiteye oranıdır. Yapıdaki kolonların tamamı minimum donatı oranının altındadır. Bu sebeple kapasitelerinde ciddi düşüş görülmektedir. Depremden ötürü oluşan çekme etkisi eğer çekme kapasitesini aşıyor ise bu elemanda moment kapasitesi teorik olarak hesaplanamaz. EKO hesabındaki büyük değerlerin çıkmasının sebebi kapasitenin sıfır çıkmasından ötürü etki/kapasite oranının çok büyük bir değer gibi gözükmesidir. Bu konuyla ilgili gerekli not alınmıştır.

Saygılarımla...
şuanda ben bu spor salonun performans analizini neye göre yapıcam hangi maddeye göre yapıcam sonuçta yerinde mevcut bir bina.

Normal analizde ve doğrusal performans analizinde düğüm noktası almıyorken neden nonlineer analizde düğüm noktası hatası alıyorum düğüm noktası bi analizde varken diğerinde yok mu . aynı raporu iki kere aldığımda farklı sonuçlar verebiliyor. Performans analizinde eksiklikler varsa bu programla yapmıcam emeğime yazık oluyor.

Ekli dosyalar

• foum2.cde
    555.7 KB · Görüntüleme: 6
tbdy 15.1.5. bu bölüm’de verilen kurallar, bina türünde olmayan yapılar için geçerli değildir.

1637150029453.png

Yukarıdaki resimde gösterilen stadyum türü yapıda diyafram bulunmadığı için bina türüne girmemektedir. bu sebeple tbdy Bölüm 15 'e göre değerlendirme yapılamaz. Bu durum tüm programlardan bağımsız bir konudur. bunun yanında dilatasyonlarından ayırdığınız diğer projelerde döşeme (diyafram) olduğu için doğrusal performans analizi veya itme analizi ile performans analizi yapabilirsiniz. Aşağıdaki resimde gönderdiğiniz projeyi rahatlıkla yapabilirsiniz.

1637150156566.png

itme analizinin ilk adımı haricindeki ara adımlarında uygulanan ikinci mertebe etkilerini doğrusal kabul edebilirsiniz.

1637146494702.png

betonarme yapılar için ikinci mertebe etkilerinin ara adımlarda alınması zorunlu değildir. Buna ilaveten itme analizi yöntemi olarak da "sabit tek modlu itme analizi" yöntemini kullanabilirsiniz. Yukarıdaki görselde bu seçenekleri gösterdim.

Hem donatı oranı girerek hem de mevcut yapı için donatıları tanımlayıp sabitleyerek performans analizi yapabilirsiniz.

Donatı oranı girerek tanımlamak isterseniz doğrusal performans analizi seçeneklerinden aşağıdaki resimde işaretlediğim bölümleri aktif hale getirip donatı oranı değerlerini yazarak performans analizi yapabilirsiniz. Bunun yanında mevcut yapı donatılarını gönderdiğiniz projede yaptığınız gibi modelleyip sabitlemek de bir seçenektir. İki yöntemi de yapabilirsiniz.

1637146969334.png

Saygılarımla...

tbdy 15.1.5. bu bölüm’de verilen kurallar, bina türünde olmayan yapılar için geçerli değildir.

Ekli dosyayı görüntüle 21639

Yukarıdaki resimde gösterilen stadyum türü yapıda diyafram bulunmadığı için bina türüne girmemektedir. bu sebeple tbdy Bölüm 15 'e göre değerlendirme yapılamaz. Bu durum tüm programlardan bağımsız bir konudur. bunun yanında dilatasyonlarından ayırdığınız diğer projelerde döşeme (diyafram) olduğu için doğrusal performans analizi veya itme analizi ile performans analizi yapabilirsiniz. Aşağıdaki resimde gönderdiğiniz projeyi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 21640

itme analizinin ilk adımı haricindeki ara adımlarında uygulanan ikinci mertebe etkilerini doğrusal kabul edebilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 21634

betonarme yapılar için ikinci mertebe etkilerinin ara adımlarda alınması zorunlu değildir. Buna ilaveten itme analizi yöntemi olarak da "sabit tek modlu itme analizi" yöntemini kullanabilirsiniz. Yukarıdaki görselde bu seçenekleri gösterdim.

Hem donatı oranı girerek hem de mevcut yapı için donatıları tanımlayıp sabitleyerek performans analizi yapabilirsiniz.

Donatı oranı girerek tanımlamak isterseniz doğrusal performans analizi seçeneklerinden aşağıdaki resimde işaretlediğim bölümleri aktif hale getirip donatı oranı değerlerini yazarak performans analizi yapabilirsiniz. Bunun yanında mevcut yapı donatılarını gönderdiğiniz projede yaptığınız gibi modelleyip sabitlemek de bir seçenektir. İki yöntemi de yapabilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 21635

Saygılarımla...
itme analizi yöntemini neye göre sabit tek modlu seçiyorsunuz katılım oranı %70 sağlamıyor.

Normal analizde ve doğrusal performans analizinde düğüm noktası almıyorken neden nonlineer analizde düğüm noktası hatası alıyorum düğüm noktası bi analizde varken diğerinde yok mu . aynı raporu iki kere aldığımda farklı sonuçlar verebiliyor. Performans analizinde eksiklikler varsa bu programla yapmıcam emeğime yazık oluyor.
projede subasman perde donatılarını incelemenizi rica ediyorum sebebi nedir ?

ARSA yöntemi ile itme analizi çok modlu bir itme analizidir. TBDY 1.3.2(d) 'ye göre çok modlu itme analizlerine ve zaman tanım alanında doğrusal olmayan analizde tasarım gözetmeni kontrolü istenmektedir. Tek modlu itme analizi 'ni ilk başta önermemin sebebi buydu. Elbette TBDY 'de belirtilen itme şartlarının ve süneklik koşullarının sağlanması gerekmektedir.
1637156812094.png

Projenizde kütle katılım oranı Y yönü için %69.7 gibi çok küçük bir fark ile sağlanmamaktadır. Bu durumu merdiveni silerek o bölgeye bir döşeme tanımlayıp kütle katılım oranını 70.8 değerine çıkartabilirsiniz. Bu durumda yapılacak tek modlu itme analizi için göçme durumu her halükarda oluşacaktır.

1637157960453.png

Yukarıdaki cevaplarımda da belirttiğim gibi kolonlardaki donatılar minimum donatı oranın çok altında. Bu sebeple bu şekilde göçme veya stbilite kaybı problemlerinin ortaya çıkması normaldir.

projede subasman perde donatılarını incelemenizi rica ediyorum sebebi nedir ?
Burada tam olarak ne sormak istediğinizi anlamadım subasman veya diğer perdelerin performans analizlerinde girilen donatı durumları gözönüne alınmaktadır. Burada yapının mevcut olmasından ötürü perde enine donatısının içten kancasız olması durumu söylediğinizi düşünüyorum.

1637158080701.png

Perde parametreleri penceresinde TBDY 2018 içten kancasız seçeneği işaretli olduğundan bu şekilde bir donatı çizimi yapılmıştır. Bu donatı tipi TBDY Şekil 7.11 'de tanımlanmıştır. Bu donatı tipini Perde parametreleri penceresinden değiştrebilirsiniz.

1637158141262.png
Saygılarımla...

Geri