Rijit Diyafram İsimlendirmesi

Merhabalar, iki diyaframlı bir projemin isimlendirmesini kat genel ayarlarından indis olarak A ve B olarak ayırdım. Diyaframların isimlendirilmesinde sorun yok ama sıralamada A ve B diyaframları sanki birmiş gibi numaralandırma yapılıyor. Oysa ki örneğin kolon isimlendirmesinde SA1 ve SB1 olarak herbir diyaframda kendi içinde numaralandırma olması gerekirken SA1 ve SB2 olarak isimlendirme yapılıyor. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. İyi çalışmalar dilerim.

Kat genel ayarlarında her diyafram tek indis verilmesi durumunda diyaframlara(döşemelere) bağlanmayan elemanlara indeks sütunundaki her iki indis de atanır.
İndeksi ZA,ZB şeklinde veriniz. Bu durumda diyaframa bağlanmayan elemanlara ilk indis atanır.

1643099365729.png

1643099299099.png

Proje dosyasını ekleyip, nasıl bir isimlendirme yapmak istediğinizi yazarsanız, daha iyi olur.
İyi çalışmalar
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Ekli dosyalar

• 1643098573906.png
    1643098573906.png
    51.3 KB · Görüntüleme: 37
Merhabalar, ekte daha önce yapılmış ve benim güncelleyeceğim projenin ilk hali ve benim yeni çalışmam mevcuttur. Sizin verdiğiniz örneğe benzer şekilde adlandırmaya ben de ulaştım ama istediğim adlandırma bu değildir. Söz konusu projede tek temel üzerine inşa edilmiş üç ayrı dilatasyon bulunmaktadır. Her dilatasyonun tüm objelerinin kendi içinde 1den başlayarak isimlendirilmesini istiyorum. İyi çalışmalar dilerim.

Ekli dosyalar

• dilatasyon isimlendirme.cde
    10.1 MB · Görüntüleme: 10
  • dilatasyon isimlendirme.PNG
    dilatasyon isimlendirme.PNG
    99.5 KB · Görüntüleme: 32
Merhaba
üç bloklu bu yapıda, ortadaki blok rijit bodrumlu kabul edilemeyeceği için doğru hesap sonucu alamazsınız.
Üç bloğu da ayrı ayrı çözmeniz uygun olur.

Her dilatasyonun objelerinin baştan başlayarak isimlendirilmek için; Örneğin zemin katta sadece 1.bloktaki objeleri seçin. Otomatik adlandırma komutunu tıklayın.
Açılan diyalogda "Bu kattaki objeleri adlandır" seçeneği işaretleyin. Tamam ı tıklayın.
1643350286796.png

Obje isimlerini başlamasını istediğiniz indis ve numaraya göre verip, tamam ı tıklayın

1643350476010.png
Bu işlemi diğer bloklar için ve diğer katlarda da yapın.
Kat Genel Ayarları diyaloğunda İndeks sütununda hiçbir indis girmeyin.
Not:
Yapıların taşıyıcı sistem tipi seçimi, perde devrilme kontrolleri, rijit kat tanımları vb. yönetmelik kontrolleri açısından da ayrı proje dosyalarında çözümlenmesi uygun olur.

Teşekkür ederim ilginiz ve bilgilendirmeniz için. Dediğiniz yönteme kendim de başvurmuştum ama olası bir ekleme çıkarmada aynı işlemi tekrar etmem gerekecek. Ayrı çözmem daha doğru olacak. İyi çalışmalar dilerim.

Geri