Rijit kat nasıl gösterilir

fatih öpngn

Etkin Üye
merhaba. eklemiş olduğum fotoğraftaki gibi subasman perdelerinin yüksek olduğu zemin katların subasman yüksekliği kadar rijit olduğunu programda nasıl tanımlayabilirim? yani 550cm yüksekliğindeki katın 250 cm yüksekliğini rijitkabul etmek istiyorum. böyle bir seçeneğim var mı ?

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2022-10-05 231634.png
    Ekran görüntüsü 2022-10-05 231634.png
    303 KB · Görüntüleme: 31
hocam teşekkürler cevabınız için fakat dikkat ederseniz 550 cm yüksekliğindeki katın 250 cm kadarını rijit kabul etmek istiyorum demiştim. katın komple rijit olmasını değil .
Eğer perde üst kotunda rijit diyafram varsa ( döşeme ) katı 250 cm. ve 300 cm. olarak ikiye bölüp alt katı rijit işaretleyin. Eğer diyafram yoksa rijit kabul edilemez. Perdeleri 550 cm. lik katta girip üst kotlarını -300 yapın ve su basman perdesi olarak işaretleyin. Bu bilgilere sahip değilseniz programın kullanım eğitimi alın, bilgi bankasından yararlanın, eğitim videolarını inceleyin, forumda arama yapın vs..

Soru sorarken daha hızlı yanıt alabilmek için ekran görüntüsü değil cde formatında proje datasını paylaşın.

rijit diyafram olmayacak dolgu malzemesi ile dolacak bir su basman olacağı için bu şekilde modellenmesi gerek. projeyi ekledim şimdi bakabiilirmisiniz ?

Ekli dosyalar

• VİLLA.cde
    6.4 MB · Görüntüleme: 18
rijit diyafram olmayacak dolgu malzemesi ile dolacak bir su basman olacağı için bu şekilde modellenmesi gerek. projeyi ekledim şimdi bakabiilirmisiniz ?
Önerilerim;
--1. kat tavanında k06 kirişi yüksekliğini 30 cm yapınız, (saplandığı kiriş 30 cm yüksekliğinde)
--2. kat tavanında k03-k04 kirişi, 1. kat tavanında k06-k07 kirişi ile zemin katta k06-k07 kirişlerini birleştiriniz,
--merdiven kenarları mesnetlenmemiş,
--merdivenler katlarda kasete mesnetlenmesin, merdivenin katta mesnetlendiği yere kiriş koyun, kirişe mesnetleyin,
--su basman perdelerinde uygun,

Geri