Rijitlik Merkezi kütle merkezine nasıl yaklaştırılır

sonsamuray

Etkin Üye
Merhaba
Rijitlik merkezini kütle merkezine yaklaştırmak için neler yapılabilir burada. Yeteri kadar taşıyıcı sistem eklediğimi düşünüyorum.
Ayrıca yapının mimarisinden dolayı olan uzunluk sorun teşkil eder mi?

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

1630679450250.png

Rijitlik merkezini kütle merkezine yaklaştırmak için neler yapılabilir
Bu projenin geometrisine, perdelerin konum ve yönlerine baktığınız zaman rijitlik merkezinin nasıl kütle merkezine yaklaştırılacağı ile ilgili bir fikriniz olmalı en azından.

Yeteri kadar taşıyıcı sistem eklediğimi düşünüyorum.
Evet yeterli. zaten göreli kat ötelemeleri de bunu gösteriyor.

yapının mimarisinden dolayı olan uzunluk sorun teşkil eder mi
Bu bir sorun olmaz ama X yönü eksantrisiteli yüklemeler daha fazla olumsuz etki eder ve rijitlik merkezinin kütle merkezinden uzak olmasıyla da birleşince daha büyük deplasmanlar çıkartır.

İsmail Bey'e ek olarak;
Ben olsam 1 aksındaki işaretli perdeleri kolona çevirerek sistemi çözerim. Hem y yönünde de R yi 8 yapmış olurum hem de merkezleri birbirine yaklaştırırım. Asansörlerin çevresine perde yapmayı eski bir alışkanlık olarak görüyorum. Ki bana göre asansör imalatı açısından da perdeye ihtiyaç yoktur.

İsmail Bey'e ek olarak;
Ben olsam 1 aksındaki işaretli perdeleri kolona çevirerek sistemi çözerim. Hem y yönünde de R yi 8 yapmış olurum hem de merkezleri birbirine yaklaştırırım. Asansörlerin çevresine perde yapmayı eski bir alışkanlık olarak görüyorum. Ki bana göre asansör imalatı açısından da perdeye ihtiyaç yoktur.
Asansörle ilgili yönetmelikte böyle bir şart vardı diye hatırlıyorum galiba.

Merdivenlerinizden biri düzgün mesnetlenmemiş gibi görünüyor, analizden sonra 3 boyutta animasyon yaptırıp deformasyonlara bir bakın.

Geri