Risk Analizinde R katsayısı

lozhan

Etkin Üye
İyi Çalışmalar.
Risk analizi yaparken ilk hesapta R katsayını analiz ayarları sihirbazını kullanarak genellikle perde olmadığı için 8 olarak kabul ederek yapıyoruz. Bakanlık incelemesindeki bir dosyamda R=4 alınarak hesap yapılması isteniyor. Analiz sihirbazını kullanarak R=4 yapamadım. El ile tablodaki R değerlerini 4 yaparak çözmem doğrumu ? Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

İyi Çalışmalar.
Risk analizi yaparken ilk hesapta R katsayını analiz ayarları sihirbazını kullanarak genellikle perde olmadığı için 8 olarak kabul ederek yapıyoruz. Bakanlık incelemesindeki bir dosyamda R=4 alınarak hesap yapılması isteniyor. Analiz sihirbazını kullanarak R=4 yapamadım. El ile tablodaki R değerlerini 4 yaparak çözmem doğrumu ? Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?
Riskli bina analizinde R seçimi yoktur, program Ra=1 alarak çözüm yapar. Bu katsayıyı raporda YAPI GENEL BİLGİLERİ başlığı altında DEPREM PARAMETRELERİ bölümünde görebilirsiniz. " Ra(T) " program ver 10.82

Ekte bakanlığın aynı dosya ile ilgili farklı tarihlerde yazdığı eksiklik raporları var. Sonuç olarak ilk hesapta R kaç girilirse girilsin Risk analizi sonuçları değişmiyor. Bakanlığa gönderdiğimiz risk analizi raporlarında ilk girdiğimiz R değerini göremedim. Onlar nereye bakarak gördüler anlamadım.

Ekli dosyalar

• Adsız 1.pdf
    864.4 KB · Görüntüleme: 19
Ekte bakanlığın aynı dosya ile ilgili farklı tarihlerde yazdığı eksiklik raporları var. Sonuç olarak ilk hesapta R kaç girilirse girilsin Risk analizi sonuçları değişmiyor. Bakanlığa gönderdiğimiz risk analizi raporlarında ilk girdiğimiz R değerini göremedim. Onlar nereye bakarak gördüler anlamadım.

Riskli bina analizinde başlangış hesabı diye bir olgu yoktur, ( donatı tanımlamalarında kolaylık sağlaması için hesap yapılabilir.Bu hesapta R katsayısının önemi yoktur ve kuruma rapor olarak verilmez ) röleve , malzeme, zemin, korozyon vb. gibi bilgi toplama, bilgi düzeyi vs.. gibi aşamalar vardır.

R katsayısı ile ilgili durumu raporu yazan kuruma sormanız gerektiğini düşünüyorum.

İyi Günler İsmail Bey
Bu madde eski yönetmelikte var fakat yürürlükte mi bilmiyorum. Ek -2 adı ile yayımlanan yönetmelikte R katsayısı ile ilgili herhangi bir detay göremedim.

Hangi yönetmelik olursa olsun eskisi veya yenisi veya başka bir ülke yönetmeliğinde DGT haricindeki bir hesapta, yani performans tabanlı hesaplarda r katsayısıyla bir işimiz olmaz. Riskli yapı analizinde de r hep 1 alınır.

Geri