SÜREKLİ TEMEL'de AÇIKLIĞIN 1/10 'u HATASI ve ÇÖZÜMLERİ ?

Değerli meslektaşlarım herkese kolay gelsin öncelikle. Bu eklediğim projemde Kafama takılan sorular hakkında ÖNERİLERİNİZİ VE YORUMLARINIZI BEKLİYORUM.

1- TK02 temelinde " Sürekli temel kalınlığı serbest açıklığın 1/10 maddesine takılıyorum". Bu sorunu aşmak için temel kalınlığını 50 cm' den 70 cm çekmek gerekiyor ancak böyle yapınca maaliyeti moldukça artırıyor demirden 1 ton ; betondan ise 13 m^3 gibi fark çıktığı için (( Sırf bu 1 temel yüzünden yaklaşık 50 bin tl maaliyet farkı çıkıyor. )) Bu sorunu sizce nasıl aşmalıyım? Sadece bu kurala takılan temeli 70 cm yapmak sağlıklı mıdır hem analiz hemde uygulamada sorun olur mu? Yoksa sadece bodrum kata özel açıklığı küçültmek için bodrum katta olacak diğer katlarda sönümlenecek şekilde 30*30 cm kolon ekleyip açıklığı bölerek mi bu sorunu aşmalıyım? Sizin önerileriniz nedir?

2- TK01 kirişinde 21 Fİ 16 gibi oldukça sık bir donatı çıkıyor . Bunu azaltmak için donatı çapını değiştirmeden neler gerçekleştirebilirim. ( Donatı çapı proje geneli aynı - ( Fİ 16) - olduğu için )

3- Diğer temellerde de herhangi bir sorun gözlemlediniz mi benim gözümden kaçan?

4- zemin ve normal katlardaki nervür yönlerimi genellikle uzun doğrultuda atmaya çalışıyorum . Nervür yönleri hakkındaki yorumunuzu bekliyorum. (Not: nervürleri kaset değil de nervür olarak modelleyip 2 boyutta nervür eklemesi yapmayı tercih ediyorum ? )

5- Zemin ve normal katta D01 ve D02 döşemeleri uzun doğrultuda atınca nervürü kurtarmıyor analiz ancak ortadan saplama kiriş atınca analiz uzun doğrultuda kurtamış oluyor .Sizce bu sağlıklı mıdır ve doğru bi yorum mudur?

-- Siz meslek büyüklerimden önerilerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum. Herkese Kolaylıklar Dilerim..

Ekli dosyalar

• SERKAN BEY --CDE.cde
    3.2 MB · Görüntüleme: 10
  • Ekran görüntüsü 2023-08-22 124337.png
    Ekran görüntüsü 2023-08-22 124337.png
    30.4 KB · Görüntüleme: 29
2- TK01 kirişinde 21 Fİ 16 gibi oldukça sık bir donatı çıkıyor . Bunu azaltmak için donatı çapını değiştirmeden neler gerçekleştirebilirim. ( Donatı çapı proje geneli aynı - ( Fİ 16) - olduğu için )
2. madde hariç temel, merdiven mesnetlenmesi, fiber model düzenlendi. öneri proje ekte.
1692700591834.png

Ekli dosyalar

• Ü.Ö. aliorman50.cde
    470.2 KB · Görüntüleme: 20
Geri