SÜREKSİZ KİRİŞ VE KİRİŞ BOYUT HATASI

Son zamanlarda sık karşılaştığım problem olarak gördüğüm bir konuda sizlerden bilgi almak istiyorum. Mantar döşeme sistemlerde bazı alanlara kiriş bırakılıyor. Bu kirişler süreksiz olmalarıyla beraber boyutları da yönetmeliğe aykırıdır. Program neden hata vermiyor?

kiriş.png

Kirişsiz döşemelere özel olarak kontrüktif ihtiyaçlar ile kiriş tanımlamaları yapılabileceği için, boyut kontrolleri yapılmamaktadır.
tbdy 2018 7.4.1.1.(b) maddesindeki ifade çok net olmadığı ve kirişsiz döşemelerde yarı rijit diyafram yöntemine göre çözüm yapıldığı için kiriş yükseklik kontrolleri kaldırıldı. bu nedenle raporda uyarı verilmiyor
1671458161585.png

Proje kontrol mühendisi olarak görev yapmaktayım. Peki bu tür kiriş kullanımı ne kadar doğru? Kirişli döşeme sistemlere nadir karşılaşıyorum. Maliyeti azaltmak için bu yöntem kullanıldığını düşünüyorum. En azından yapılan kirişin sürekliliği sağlanması gerektiğini savunuyorum.

ideCAD ile, TBDY 7.4.1.1.(b) maddesine göre boyut koşulu sağlamayan kirişler çözümlemede döşeme elamanları ile birlikte modellenir ve kiriş gibi donatılandırılır ve Kirişsiz döşeme şartları gereği "Yarı rijit diyafram" modeli ile çözüm yapılır.
1671538917057.png

Ayrıca "çerceve kirişi olarak kabul edilmeyecektir" denildiği için süreklilik şartı aranmaz.

TBDY 2018 7.4.1.1.(b) maddesini farklı yorumluyorsanız insiyatif zaten mühendistedir. Gerekçesini yazılı olarak proje müellifine sunabilirsiniz. O da gerekeni yapar.

Benim şahsi fikrim kirişsiz döşemelerde zımbalama açısından kritik olan yerlerinde örneğin; konsol olmayan bina çevresinde, asansör ve merdiven gibi döşeme boşluklarının çevresinde mümkünse kiriş tanımlanmasının daha güvenli tasarım olacağını düşünüyorum.

Benim şahsi fikrim kirişsiz döşemelerde zımbalama açısından kritik olan yerlerinde örneğin; konsol olmayan bina çevresinde, asansör ve merdiven gibi döşeme boşluklarının çevresinde mümkünse kiriş tanımlanmasının daha güvenli tasarım olacağını düşünüyorum.

Yasin bey buradaki görüşünüzü tam olarak anlayabilmek için soruyorum: bahsettiğiniz bölgelerde döşemeye mesnetlik yapabilecek yükseklikte kirişlerden mi bahsediyorsunuz yoksa hiç yoktan 40-50cm'lik bir kiriş atılsa da faydalı olur mu demek istiyorsunuz?

Mantar döşemelerde kiriş yüksekliğinin döşeme kalınlığının 3 katından ve 30cm den az olamaz maddeleri kontrol edilmemekle birlikte diğer tüm betonarme tasarımı ve kontrolleri eksiksiz yapılır. Bu koşulların sağlandığı bir kesit seçilebilir.

ideCAD ile, TBDY 7.4.1.1.(b) maddesine göre boyut koşulu sağlamayan kirişler çözümlemede döşeme elamanları ile birlikte modellenir ve kiriş gibi donatılandırılır ve Kirişsiz döşeme şartları gereği "Yarı rijit diyafram" modeli ile çözüm yapılır.
Ekli dosyayı görüntüle 29991

Ayrıca "çerceve kirişi olarak kabul edilmeyecektir" denildiği için süreklilik şartı aranmaz.

TBDY 2018 7.4.1.1.(b) maddesini farklı yorumluyorsanız insiyatif zaten mühendistedir. Gerekçesini yazılı olarak proje müellifine sunabilirsiniz. O da gerekeni yapar.

Yasin Bey merhaba. Bu şekildeki modellenmiş bir projeyi incelerken hesap raporunda aslında döşemeye mesnetlik yapmayan, döşeme ile birlikte çalışacak bir kirişin döşemelerden yük aldığını gördüm. Bu durumu nasıl değerlendirirsiniz. Binanın davranışı ile model arasında uyumsuzluk olabilir mi bu konuda? Teşekkürler.

Projeniz ile birlikte bu durumu açıklayan bir ekran görüntüsü vs eklerseniz inceleriz.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
Hocam maalesef elimde proje dosyası yok sadece ekran görüntülerini ekleyebiliyorum. Kat planı ve kiriş yükleri bu şekilde. Kirişlerin döşemeye mesnetlik yapmamasına rağmen (3 kat kuralına göre) bu şekilde yükleri almasında sıkıntı var mıdır sizce? Teşekkür ederim. 1710920871004.png1710922075666.png

Modelleme kirişler ile yapıldığı için yük aktarımı yapılacaktır. Döşeme içerisinde gizli kiriş oluşturmak fakat bu kirişin modele etkisinin olmamasını istiyorsanız bant kiriş tanımlamanız gerekmektedir.
Forum sayfasında yazılmış açıklamaları inceleyiniz.

Modelleme kirişler ile yapıldığı için yük aktarımı yapılacaktır. Döşeme içerisinde gizli kiriş oluşturmak fakat bu kirişin modele etkisinin olmamasını istiyorsanız bant kiriş tanımlamanız gerekmektedir.
Forum sayfasında yazılmış açıklamaları inceleyiniz.
Hocam 3 kat koşulunu sağlamayan kirişlere yük aktarımı yapılmasında bir sakınca var mıdır sizce?

Mantar döşemelerde kiriş yüksekliğinin döşeme kalınlığının 3 katından ve 30cm den az olamaz maddeleri kontrol edilmemekle birlikte diğer tüm betonarme tasarımı ve kontrolleri eksiksiz yapılır. Bu koşulların sağlandığı bir kesit seçilebilir.
Yasin bey peki 25 cm kalınlığı olan dosemeye 25 cm yüksekliğinde kiriş koysak merdiven etrafı için faydalı olur mu?

Geri