Sürekli Temel kirişi serbest açıklığın 1/10 undan az olamaz

gurkanaydınn

Yeni Üye
TS500, Madde 10.4.2 de sürekli temellerin tasarım ilkelerinde Sürekli temel kiriş yüksekliği serbest açıklığın 1/10'undan az olamaz diyor. Programda temel kirişi üzerine herhangi bi su basman perdesi koymazsak bu maddeyi dikkate alıyor. Fakat aynı temel kirişi üzerine su basman perdesi tanımladığımızda program uyarı vermiyor. Bunun sebebi nedir? Bu perdeleri temel kirişi olarak mı kabul ediyor? Eğer öyle ise bu doğru bir yaklaşım mıdır?

Sürekli temelin üzerinde subasman/bodrum perdesi olması durumunda, temelde serbast açıklık oluşmadığı için TS500 10.4.2 kontrolü yapılmamaktadır.
İyi çalışmalar

1662126030533.png

Merhaba, temel üzerinde su basman perdesi kullandığımız zaman temel yüksekliğini istediğimiz gibi seçebiliriz (başka bir hata olmadığı taktirde) anlamını çıkartabilir miyiz bu durumdan?

Merhaba, temel üzerinde su basman perdesi kullandığımız zaman temel yüksekliğini istediğimiz gibi seçebiliriz (başka bir hata olmadığı taktirde) anlamını çıkartabilir miyiz bu durumdan?
Merhaba, sorunuzun cevabını Levent Özpak üstte veriyor;
''Sürekli temelin üzerinde subasman/bodrum perdesi olması durumunda, temelde serbast açıklık oluşmadığı için ts500 10.4.2 kontrolü yapılmamaktadır.''

Merhaba, sorunuzun cevabını Levent Özpak üstte veriyor;
''Sürekli temelin üzerinde subasman/bodrum perdesi olması durumunda, temelde serbast açıklık oluşmadığı için ts500 10.4.2 kontrolü yapılmamaktadır.''
Merhaba, sorum aslında bu durumdan farklı 25 cmlik bir subasman perdesi ile temelin üstünü döndüğümüz taktirde bu kontrolün yapılmaması ne kadar doğruyu anlamaya çalışıyordum aslında.

Merhaba, projemde su basman perdesi olmasına rağmen raporlarda 'sürekli temel kiriş yüksekliği serbest açıkığının 1/10' undan az olamaz' hatası alıyorum. Bunu nasıl çözebilirim.1714036315336.png
1714036341483.png

Sürekli temel düğüm noktaları ile üzerindeki perdelerin düğüm noktaları çakışıyor mu acaba? Eğer çakışmıyorsa deneyip yazar mısınız?
Sürekli temel-mütemadi temelli projelerde perde düğüm noktaları ile sürekli temel düğüm noktaları her zaman üst üste gelmeli. Kolonlarda ise kolonların üzerinde olması yeterli

Kontrol sağladım. Çakışıyor. İki elemanı da atarken akstan aksa atmıştım zaten. Tekrar silip attığımda yine aynı hatayı alıyorum. Şimdi Düzenledim. Problemi çözdüm . Teşekkür ederim. Dediğiniz gibi düğüm noktalarında kaynaklanıyormuş

Son düzenleme:
Geri