Sürekli ve Tekil Temel Sorunum

Böyle sürekli konu açıyorum ama sitede araştırma yaptin bulamadım videolu anlatımlarda da kolonlar aynı hizada benim projemed kolonlar aynı hizada değil ve şöyle birsey var sürekli ve tekil temelde perde olur mu ve tekil temele bağ kirisi mi atıyoruz 3. Sorun ise kurtarmayan temelleri boyutlarını mi büyültecegım ne yapmam gerekir

metingon:15a7j0d4' Alıntı:
kolonlar aynı hizada benim projemed kolonlar aynı hizada değil

Kolonların aynı hizada olmaması herhangi bir sorun teşkil etmez. Temel sistemi ona göre seçilir. Sürekli temel açılı girilebilir. Radye yapılabilir. Tekil temel -sürekli temel karma yapılabilir. Duruma göre karar verilir.

ve şöyle birsey var sürekli ve tekil temelde perde olur mu

Panel olarak girilmiş perdenin altına sürekli temel olur, tekil temel olmaz. Çubuk olarak girilmiş perde, sürekli temelin bir ucu olabilir, tekil temel ise tek başına olur.

ve tekil temele bağ kirisi mi atıyoruz

Tekil temelden tekil temele, tekil temelden sürekli temele ve/veya sürekli temelden sürekli temele bağ kirişi atıyoruz.

3. Sorun ise kurtarmayan temelleri boyutlarını mi büyültecegım ne yapmam gerekir

Bunun yanıtı temelin neden kurtarmamasına ve temel sistemine göre değişir. Zemin gerilmesi için genelde taban alanını büyütmek, kesme/zımbalama denetimin aşılması ve/veya yetersiz donatı durumlarında ise kalınlığı arttırmak gerekir. Projeyi eklemediğiniz için isabetli yardım alamıyorsunuz. (temel verilerini girip de kurtarmadığını söylediğiniz hali)

Hocam sürekli temel kurtardım yinede bir bakın yanlış çizdiğim bir yer var mı Tekil temelim hiç biri kurtarmıyor nasıl yapacagım daha radye ve kirişsiz radye çizceğim bu projelerden bunları da eskize çizeceğim onun için sizden yardımcı olmanızı bekliyorum cok sagolun

Ekli dosyalar

• süreklitemeldeneme.ide7
    2.7 MB · Görüntüleme: 739
  • tekil temelBU.ide7
    2.8 MB · Görüntüleme: 808
* Zemin katta girilen P01-P02-P03 perdeleri bodrum katta girilmemiş. Bodrum katta döşeme sistemi girilmemiş. Bu nedenle bodrum katı ayrı bir kat olarak tanımlamayın. Bodrum kat yüksekliğini zemin kat yüksekliğine ilave edin.
*ST1-ST8 temelleri kolonlara bağlanmıyor.
*Projede zemin katta D106 döşemesinin kotu hatalı.Eğer düşük döşeme yapmak istediyseniz, kotu -30 cm olarak girmelisiniz. Döşemeye pozitif kot verildiğinde döşemeye sınırlayan kirişlere ve kirişlerin bağlandığı kolonlara da kot ve üst kot verilmeli.
*Geometri kontrolündeki uyarıları dikkate almanız önerilir.
Ekteki projeyi ve temel sistemini inceleyin. Anlaşılmayan bir nokta varsa telefonla iletişime geçin...

Ekli dosyalar

• örnek_süreklitemel_1.ide7
    2.7 MB · Görüntüleme: 833
Sürekli temelde perde atılmaz diye düşündüm sildim diğer dediğimiz yerlere de bakacağım tekil temelim nasil olacak acaba

metingon":10x68aqt' Alıntı:
Sürekli temelde perde atılmaz diye düşündüm sildim diğer dediğimiz yerlere de bakacağım tekil temelim nasil olacak acaba
Tekil Temel veri girişi doğru. Her kolonun altına tekil temel tanımlanacak. (S04 ün altında tekil temel tanımlanmamış)Tekil temeller birbirine bağ kirişleri ile bağlanabilir.
Tekil temellerde gerilme sorunu var. Gerilmeler oldukça büyük çıkıyor. Projede tekil temel yerine sürekli temel veya kirişsiz radye temel uygulanması önerilir.

İyi günler,

Temeller ile açılmış bir konu olduğu için buraya yazıyorum, yeni konu açmadım.

İdestatik ile tekil temel hesabı yapabilir miyiz ? Yani mesela bir çelik bina tasarladım. Bunun temel reaksiyonları elimde. Acaba idestatikte temel sistemini oluştursam, yükleri diğer hesaptan (otomatik olarak yada elle tanımlayarak) buraya geçirip, burada temellerin hesabını yapabilir miyim ? Biraz denedim ama, çok başarılı bir sonuç alamadım.

Şimdiden teşekkürler.

Tekil temell çizmem gerekiyor hocam ne yapmam lazım kurtarmak için ayrıyeter birde bu proje üzerinde kirişli radye ve kirişşiz radye çizceğim sürekli temellere perde ekleyip döşeme mi atayım ...Bağ kirişi ile bağladım da saplama yapma bağ kirişinde öyle durdu

yagmurcankocak":1md0prn2' Alıntı:
İyi günler,

Temeller ile açılmış bir konu olduğu için buraya yazıyorum, yeni konu açmadım.

İdestatik ile tekil temel hesabı yapabilir miyiz ? Yani mesela bir çelik bina tasarladım. Bunun temel reaksiyonları elimde. Acaba idestatikte temel sistemini oluştursam, yükleri diğer hesaptan (otomatik olarak yada elle tanımlayarak) buraya geçirip, burada temellerin hesabını yapabilir miyim ? Biraz denedim ama, çok başarılı bir sonuç alamadım.

Şimdiden teşekkürler.

Kolona normal kuvvet ve moment girilebiliyor. Kolon-tekil temel sistemi girip, tesirleri de kolon alt uçlarına yakın tanımlayarak çözüm yapılabilir. (Yapı önem katsayısını sıfır girerek depremi dikkate almayın, kolon normal kuvvetlerinden de kendi öz ağırlıklarını eksiltin.)

ben tekil temel nasıl kurtarırım döşeme eklemelimiyim bodrum kata perdeleri de ekliyimi öyle mi çizmeliyim ...

metingon":1mdiqf7l' Alıntı:
birde bu proje üzerinde kirişli radye ve kirişşiz radye çizceğim sürekli temellere perde ekleyip döşeme mi atayım ...Bağ kirişi ile bağladım da saplama yapma bağ kirişinde öyle durdu
Radye temel sistemini kirişsiz radye döşeme olarak dizaynedin. Döşeme kenarı ile kapalı bir alan oluşturun. Ve bu kapalı alan içine radye döşeme yerleştirin.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

metingon":45ocwaki' Alıntı:
ben tekil temel nasıl kurtarırım döşeme eklemelimiyim bodrum kata perdeleri de ekliyimi öyle mi çizmeliyim ...

Forumda karşılıklı yazışarak proje çözülmez. Program kullanımına yönelik eğitim almanızı öneririm. Hangi şehirde iseniz bize bildirin. Sizi eğitim alabileceğiniz bir yere yönlendirmeye çalışalım.

Tel: 0-224-220 67 17

metingon":1rjcu7kf' Alıntı:
Tokattayım hocam bodrum kata temel çizilmey mi

Demo kullandığınıza göre öğrencisi olduğunuzu tahmin ediyorum ve bitirme ödevi yapıyorsunuz. Doğru mu? Uzaktan erişimle sizin için bir eğitim ayarlayabiliriz. İletişim bilgilerinizi, bölümünüzü ve okulunuzu destek@ideyapi.com.tr adresine gönderirseniz, bilgileriniz bize ulaştığında, (öğrenci iseniz) eğitim tarihi için size geri dönüş yapacağız. Tüm sorularınızı eğitim sırasında sorabilirsiniz...

Ayrıca, her ay İstanbul ofisimizde eğitim verilmektedir. Öğrenci değilseniz bile, dilerseniz, bu eğitimlerimizden birine katılabilirsiniz.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Benim söylememe gerek kalmadı aynen öyle şöyle birsey var simdi bunları eskize de çizeceğiz o yüzden baya gerildim bir türlü temelleri çizemıyorum kac gündür uğraşıyorum

Geri