Sıcaklık farkı hesabı

inci

Etkin Üye
Merhaba,63m uzunluğunda,2 kattan oluşan,perde bulunmayan çerçeve türü bir yapı dilatasyon olmadan tüm çözümlenmek isteniyor.Isı hesabı yapmam gerekir mi?Eğer gerekliyse Antalya’da yapılacak bu proje için sıcaklık farkı değerini ne girmem gerekir?(yanlış hesap yapmamak adına soruyorum )

Merhaba,63m uzunluğunda,2 kattan oluşan,perde bulunmayan çerçeve türü bir yapı dilatasyon olmadan tüm çözümlenmek isteniyor.Isı hesabı yapmam gerekir mi?Eğer gerekliyse Antalya’da yapılacak bu proje için sıcaklık farkı değerini ne girmem gerekir?(yanlış hesap yapmamak adına soruyorum )
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Yapı belirli bir periyodda genleşecek ya da büzülecektir. ortalama değerler kullanılabilir.

Aslında yıllık ortalama sıcaklık değerine değil de yapıda beklenen "ortalama sıcaklık farkı" değerine göre hesap yapmanız gerekir.

Yani yapı en soğuk kaç derece yaşayacak, en sıcak kaç dereceye maruz kalacak, ana taşıyıcı sistem kaç derecede inşa edildi, bunların arasındaki farkı yüklemeniz gerekir. Çünkü ısıl yükleri (genleşme/büzüşme) bu farklar oluşturur.

Bu örnekte 18.8 derece ortalama makul bir değer, ama her zaman böyle denk gelmeyebilir. Mesela Erzurum'a bakarsanız yıllık ortalama 5 derece, ama yaz-kış uç değerler farkı 70 dereceleri geçiyor. Bu durumda 5 derece mi yükleyeceksiniz yapıya :)

Ani ısı değişimleri binalara hemen yansımayacağından hareketle Yaz ve kış aylarının ortalama sıcaklıklarının arasındaki fark ısı farkıyüklemesi olarak yapılabilir kanatindeyim. Binalarda ısı yalıtım hesabı da yanılmıyorsam ortalama değerlere göre yapılıyor. Bulursam eklerim

Son düzenleme:
Merhaba, bir projemin cephe uzunluğu 50m'yi geçmektedir. Meteoroloji genel müdürlüğündeki değerlerin ortalamasını kullandım ve ortalama soğuk ve sıcaklık farkı 21 derece. Acaba doğru mu analiz yapıyorum ya da doğru derece değeri mi kullanıyorum, zira kirişlerde her katta çok fazla Nmax hatası almaktayım. Aksi halde dilatasyon ile bölmeyi düşünüyorum.
Yardımlarınız için teşekkür ederim

Ekli dosyalar

• Sıkıştırılmış ısı hesabı için.cde
    36.8 MB · Görüntüleme: 31
  • Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    56.3 KB · Görüntüleme: 172
Merhaba, bir projemin cephe uzunluğu 50m'yi geçmektedir. Meteoroloji genel müdürlüğündeki değerlerin ortalamasını kullandım ve ortalama soğuk ve sıcaklık farkı 21 derece. Acaba doğru mu analiz yapıyorum ya da doğru derece değeri mi kullanıyorum, zira kirişlerde her katta çok fazla Nmax hatası almaktayım. Aksi halde dilatasyon ile bölmeyi düşünüyorum.
Yardımlarınız için teşekkür ederim
Benim yorumuma göre : 18.9 - 8.8 = 10.01 derece

Sıcaklık yüklemesi yapılırken ortalama sıcaklığa göre yapılmaz. Binanın iç sıcaklığı, malzemesi , kaplamanın parlaklığı ve yapıldığı sıcaklığa göre değişir.
Eurocode 1991-1-5'e göre anlatıyorum.

T1, T2 sırası ile yaz ve kış. Bu değerler binanızın bu iki mevsimdeki iç sıcaklığını temsil eder.
Tmax Yaz : Binanın yapıldığı yerin yazın max sıcaklığı
Tmin Kış : Binanın yapıldığı yerin kışın min sıcaklığı
T0 Binanın yapıldığı zamanki çevre sıcaklığı

T3,T4,T5 yapınızın baktığı cepheye ve cephe kaplamasının özelliklerine göre belirlenir ve Tmax yaz sıcaklığının üzerine eklenir. Eurocode'da bu sabitlerin yapı malzemesine göre tavsiye edilen değerleri bulunmaktadır.

En nihayetinde yapacağınız yükleme hesapla gelen bu yüklerin farkıyla ortaya çıkar ve tek bir yükleme değildir.

Daha detaylı bilgi için ;

linkte yönetmelik var.

O halde benim anladığım ilgili tezde de yıllık ortalama sıcaklığı almamış. Ortalama en düşük ve ortalama en yüksek sıcaklıklar kullanılmış. Ben tamamen ortalama sıcaklıkları kullanabiliriz diye düşünmüştüm açıkçası.

O halde yine misal Kırklareli için
En düşük ortalama=0
En yüksek ortalama=30.6 ile çalışacağım

Benim çalıştığım 20° hayal oldu sanırım :)

merhabalar
41.75 m uzunlukta yapım var bolu ilinde bu sıcaklık farkını yüklemem isteniliyor tam olarak ne kadar almam gerekiyor yardımcı olabilir misiniz yukarıda görüldüğü gibi en sıcak en soğuk farkını girersem çok yüksek olacak. ben +10,-10 olarak girdim ama neye göre alındığını açıklayamadım. yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

merhabalar
41.75 m uzunlukta yapım var bolu ilinde bu sıcaklık farkını yüklemem isteniliyor tam olarak ne kadar almam gerekiyor yardımcı olabilir misiniz yukarıda görüldüğü gibi en sıcak en soğuk farkını girersem çok yüksek olacak. ben +10,-10 olarak girdim ama neye göre alındığını açıklayamadım. yardımcı olabilirseniz çok sevinirim
Yapınız betonarme mi çelik mi ? Birde kaplamanız nedir ?

Yapının yeri uzun yönünün cephesi ve kabasının tahminen yapılma zamanını mevsim olarak verebilirseniz yaklaşık bir değer verebilirim.

Geri