SADECE SÜREKLİ TEMEL ANALİZİ

coskun3561

Etkin Üye
Merhaba;

Çelik ve hafif çelik dedikleri sistemin altına benden betonarme temelleri boyutlandırmamı istediler.
Kolon ve duvar yüklerini verdiler, sürekli temel analizi yapmak istiyorum ama diğer yapı elemanlarında yapılabilen yüklemeleri sürekli temellerde yapamıyorum.
Sürekli temellerden oluşan bir sistemi nasıl yükleyebilirim ? Analizi nasıl yapmamı tavsiye edersiniz ? Sistemim düzenle 3 er metre aralıklı akslardan oluşuyor. Düğüm noktalarını yüklemem gerekiyor.

Saygılar

Merhaba,
Üst yapı olmadan sadece temel çözümü yapılamaz. Sisteme kolonlar tanımlayıp elinizdeki yükleri kolonlar üzerine Değiştir/Eleman yükü ekle komutu ile etkitebilirsiniz. Eklediğiniz yükleri Perspektif penceresinde yükleme tipini Eleman yükü(kullanıcı) seçerek izleyebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• elemanyükleri_1.png
    elemanyükleri_1.png
    145.6 KB · Görüntüleme: 126
coskun3561":1zvxxrvk' Alıntı:
Merhaba;

Çelik ve hafif çelik dedikleri sistemin altına benden betonarme temelleri boyutlandırmamı istediler.
Kolon ve duvar yüklerini verdiler, sürekli temel analizi yapmak istiyorum ama diğer yapı elemanlarında yapılabilen yüklemeleri sürekli temellerde yapamıyorum.
Sürekli temellerden oluşan bir sistemi nasıl yükleyebilirim ? Analizi nasıl yapmamı tavsiye edersiniz ? Sistemim düzenle 3 er metre aralıklı akslardan oluşuyor. Düğüm noktalarını yüklemem gerekiyor.

Saygılar

Merhaba

Sürekli temel üzerine yük aktarmak için gereken yerlere yüksekliği 0 a yakın (0 olursa sistem çözlemez) Kolon veya perde tanımlayın.
Planda kolonları seçin ve sağ tuş menüsünde Yük ekle --> Noktasal yük komutu ile Düşey yük aktarabilirsiniz.
Perdelerde ise aynı şekilde Yük ekle --> Düşey yük komutu ile sürekli temel üzerine yayılı yük aktarabilirsiniz.

Moment ekleme konusunda biraz tereddütlerim var. Yük ekle de moment i işaretlediğimde birim tfm olması gerekirken tf olarak kalıyor. Eklerken uzaklık da girilip öyle mi moment eklenecek anlayamadım.

Örnek olarak bana gönderilen değerleri şöyle, Bunları nasıl yükleyebilirim yardımcı olurmusunuz?

T= 478 kgf
P = 1034 kgf
Mx = 7 kgf cm
My = 48917 kgf cm

Akslar x yönünde 5 m ara ile
y yönünde ise 4 aksa var; aralıkları : 505-390-505
Tekil temel olarak modelleyeceğim.
Temeller aksları ortalıyor.

Verdiğiniz değerlerin nasıl girilmesi gerektiğini bir kolon üzerinde örnekledim. Ancak verilen değerler bana çok küçük geldi.
Örneğin Mx momenti 7kgfcm verilmiş. Bu değer tfm ye çevrilirse 0,00007 tfm. gibi bir değer oluyor.

Ekli dosyalar

• yük.cde
    324.3 KB · Görüntüleme: 874
açıkçası bana da çok küçük geldi ama çelik firmasının bana yolladığı değerler bunlar... Yolladığınızı inceliyeyim. Teşekkürler

dediğiniz şekilde projeyi çözdüm. Ancak hesap raporlarında tekil temel kolon yüklerinde N-Mx-My kısımlarında 0 yazıyor.

Projede kolon yüksekliği 1 cm girmişsiniz. Ancak yük parametrelerinde uzaklık 15 cm verillmiş. Kolonları seçip özelliklerine girin kolon üst kotunu -235 olarak tanımlayın. Ayrıca değerler değerler küçük olduğu için Rapor aldıktan sonra Görüntü menüsünden Birim Ayarlarını tıklayıp kuvvet birimini kgf seçin.

Geri