Sadece tekil temel analizi

insan

Etkin Üye
Herkese selamlar. Celik hangar yapısına ait Genel analiz programından aldığım kesit tesirlerini kullanarak idecadde tekil temel tasarlayıp raporunu almak istiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim programın biraz mantığına ters geldi bana.

Tekil temel üzerine kısa bir koloncuk tanımlayarak bu koloncuğun üst noktasına diğer programdan gelen yükleri yükleyebilirsin.

İdecad'de tekil temel tanımlamak ve yük vermek için mutlaka bir kolon eleman tanımlamanız lazım. Genellikle çelik yapılarda çelik kolonlar kısa betonarme pedestallara (kısa kolonlara) basarlar. Örneğin 30cm kısa bir koloncuk tanımlayıp bu koloncuğun altına tekil temel tanımlayarak koloncuk üzerine bu yükleri verebilirsiniz.

1698390187891.png
İ ucuna serbestlik tanımlayıp yük mi gireceğim hocam buradan yoksa farklı bir yük girme durumu mu var?

Hocam yük ekledim sorun yok. Şimdi ben elverişsiz yüklemeler altında analiz programından kesit tesiri aldığım için kombinasyonlarda nasıl bir yol izlemeliyim. Yükleri ve momentleri G olarak girdim. Bunda sonra ne yapmam mantıklı olacaktır. Aslında kombinasyonun direk 1,0G olması lazım diye düşünüyorum nasıl bir yol izlemliyim.

Arkadaşlar koloncuktan kasıt normal bir kolon çizmek midir? Tekil temel üstüne betonarme bir kolon ekleyip tekil yükler mi eklemeliyim koloncuk kavramını anlayamadım.

Arkadaşlar koloncuktan kasıt normal bir kolon çizmek midir? Tekil temel üstüne betonarme bir kolon ekleyip tekil yükler mi eklemeliyim koloncuk kavramını anlayamadım.
Temel üzerine kısa bir kolon (koloncuk) tanımlayacaksın. Örneğin H=30cm.

Aynen öyle. Kolon yüksekliği çok önemli değil...
Kolon yüksekliği tabi ki önemli. Eğer kolonu gereğinden fazla yüksek yaparsan diğer modelden gelecek yatay kuvvetler tekil temel üzerine fazladan ilave momentler getirir.
Hocam yük ekledim sorun yok. Şimdi ben elverişsiz yüklemeler altında analiz programından kesit tesiri aldığım için kombinasyonlarda nasıl bir yol izlemeliyim. Yükleri ve momentleri G olarak girdim. Bunda sonra ne yapmam mantıklı olacaktır. Aslında kombinasyonun direk 1,0G olması lazım diye düşünüyorum nasıl bir yol izlemliyim.
Diğer analiz programından "KATSAYISIZ" mesnet reaksiyonlarını alacaksın. İdecad'e uygun yükleme durumu altında 1 katsayısı ile yükleyeceksin. İdecad betonarme dizayn katsayıları ile arttıracak bu yükleri. Yalnızca deprem yüklerine dikkat edeceksin. Diğer programdan aldığın Ex ve Ey yükleri zaten G ve Q kütlelerinden oluşacak deprem yükleri olacaktır. Eğer sen bu yükleri tekrar idecad'de G den verecek olursan sisteme boş yere ilave deprem kuvvetleri vermiş olursun. Bir diğer hususta tersinir deprem kuvvetlerini nasıl vereceğin ile alakalı. Ancak buraya hiç girmeyeceğim çünkü bu bilgi düzeyin ile bunu anlamana olanak yok. Eğer sistemin simetrik ise çok dert etme.

Geri