SAHA BETONU ANALİZİ

ekte yüklemiş olduğum projede 30 cm kalınlığında saha betonu dökümü yapılacaktır.
ilgili idare bu betonun analizini istemektedir.
kalınlığı bir turlu kurtaramadım.
hesap mantığında bir yanlışlık yapmışmıyım.
yardımcı olursanız seviniriz.
sahaya dökme tahıl gelecektir. metrekareye 5 ton düşünmekteyiz.
iyi çalışmalar...

Ekli dosyalar

• SAHSA BETONU.ide10
    325.2 KB · Görüntüleme: 32
Merhaba,

-Temel çözümü için üst yapı da taşıyıcı elemanların olması gereklidir. Bunun için kolon tanımlayıp, kolonlara noktasal yük verebilirsiniz.

-Radye döşeme kalınlık kontrolü Ln/30 şartına göre yapılıyor. Programda temiz açıklık değeri(Ln) için kolonlar arasında mesafeye bakılmaktadır. Kalınlığın yeterli olduğunu düşünüyorsanız, "Betonarme Hesap Aksı Edit" komutu ile donatı akslarının -kalınlık kontrolü için temiz açıklık- değerine müdahale edebilirsiniz.

1629273903816.png

Merhaba,

-Temel çözümü için üst yapı da taşıyıcı elemanların olması gereklidir. Bunun için kolon tanımlayıp, kolonlara noktasal yük verebilirsiniz.

-Radye döşeme kalınlık kontrolü Ln/30 şartına göre yapılıyor. Programda temiz açıklık değeri(Ln) için kolonlar arasında mesafeye bakılmaktadır. Kalınlığın yeterli olduğunu düşünüyorsanız, "Betonarme Hesap Aksı Edit" komutu ile donatı akslarının -kalınlık kontrolü için temiz açıklık- değerine müdahale edebilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 20149
üst yapı için perde döndüm her tarafa ve kalınlık köntrölü için temiz açıklık değerlerini yaklaşık 10 farklı kombinasyon denedim. malesef yine kurtaramadım.
bunu kullanma amacımız saha betonu olucak farklı bir hesaplama yöntemi var mıdır?
yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

üst yapı için perde döndüm her tarafa ve kalınlık köntrölü için temiz açıklık değerlerini yaklaşık 10 farklı kombinasyon denedim. malesef yine kurtaramadım.
bunu kullanma amacımız saha betonu olucak farklı bir hesaplama yöntemi var mıdır?
yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Programda temiz açıklık değeri(Ln) için kolonlar arasında mesafeye bakılmaktadır. Sistemde kolon yoksa kalınlık kontrolü donatı hesap aksları çalışma mesafelerine göre yapılıyor. Dolayısıyla sadece saha betonu olacaksa üzerinde yük olmayacaksa kolonlar olmayacaksa ve bu proje özelinde
kalınlığın yeterli olduğunu düşünüyorsanız, ve
radye temelde yetersiz kalınlık uyarısı almak istemiyorsanız,

1-Radye yardımcı toolbarında bulunan, "Betonarme Hesap Aksı Edit" komutunu tıklayın.
2-Radye donatı aksını seçin.
3-Açılan diyalogda "Kalınlık kontrolü için temiz açıklık değeri" satırını işaretleyip, 30 cm. kalınlığın yeterli olacağı bir değer girin. (Örneğin 800 cm.)
4-Bu işlemi radye üzerindeki tüm donatı aksları için yapın.

Merhaba,

Ekli dosyayı görüntüle 20149

Programda temiz açıklık değeri(Ln) için kolonlar arasında mesafeye bakılmaktadır. Sistemde kolon yoksa kalınlık kontrolü donatı hesap aksları çalışma mesafelerine göre yapılıyor. Dolayısıyla sadece saha betonu olacaksa üzerinde yük olmayacaksa kolonlar olmayacaksa ve bu proje özelinde
kalınlığın yeterli olduğunu düşünüyorsanız, ve
radye temelde yetersiz kalınlık uyarısı almak istemiyorsanız,

1-Radye yardımcı toolbarında bulunan, "Betonarme Hesap Aksı Edit" komutunu tıklayın.
2-Radye donatı aksını seçin.
3-Açılan diyalogda "Kalınlık kontrolü için temiz açıklık değeri" satırını işaretleyip, 30 cm. kalınlığın yeterli olacağı bir değer girin.
4-Bu işlemi radye üzerindeki tüm donatı aksları için yapın.
Yardımlarınız için teşekkür ederim.

ekte yüklemiş olduğum projede 30 cm kalınlığında saha betonu dökümü yapılacaktır.
ilgili idare bu betonun analizini istemektedir.
kalınlığı bir turlu kurtaramadım.
hesap mantığında bir yanlışlık yapmışmıyım.
yardımcı olursanız seviniriz.
sahaya dökme tahıl gelecektir. metrekareye 5 ton düşünmekteyiz.
iyi çalışmalar...
Bu gibi durumlarda şöyle düşünmek gerekir. m2 ye 5 ton yük hiç saha betonu dökmesem zemine direkt yüklesem problem olur mu ? Zemin bu yükü taşır mi? Zemin tabakasında iyileştirme yapmalı miyim?

Bazı kurumların saha betonu ile ilgili teknik şartnamelerine internette arama ile ulaşabilirsiniz. Arama cümlesi : "saha betonu teknik şartnamesi"

Eti maden ve tcdd nin şartnameleri size fikir verecektir.

Geri