saha betonu analizi

aysenylmz

Yeni Üye
merhaba,
şantiyede yaklaşık 500 m2'lik alanda gezecek olan 110 tonluk vinç için saha betonu dökülecektir. vinç büyük bir kulenin sökümü için orada olacağından alana saha betonu dökülmesi ve alannı düz hale getirilmesi talep ediliyor. analiz yapmak için radye temel olarak seçiyorum fakat vinç yükünü hareketli yük olarak nasıl girmemiz gerekmektedir. sadece 2,5 tona kadar ağırlığı araçlar için değer bulunmaktadır. yardımcı olursanız sevinirim. iyi çalışmalar.

Son düzenleme:
merhaba,
şantiyede yaklaşık 500 m2'lik alanda gezecek olan 110 tonluk vinç için saha betonu dökülecektir. vinç büyük bir kulenin sökümü için orada olacağından alana saha betonu dökülmesi ve alannı düz hale getirilmesi talep ediliyor. analiz yapmak için radye temel olarak seçiyorum fakat vinç yükünü hareketli yük olarak nasıl girmemiz gerekmektedir. sadece 2,5 tona kadar ağırlığı araçlar için değer bulunmaktadır. yardımcı olursanız sevinirim. iyi çalışmalar.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

merhaba,

Bu tarz bir saha betonu çalışmasını m2'ye hareketli yük vererek çözmek doğru olmaz. Burada yapılması gereken öncelikle bir vinç çalışma planı çıkartılması olacaktır. Daha sonra bu plana göre artık vinç yükleri ve nereye ne kadar basacağı belli olduktan sonra isterseniz şerit isterseniz tekil yük olarak yükleme yapabilirsiniz. Ancak önemli olan vinç çalışma planıdır.

Örnek resimde bir vinç planlama var. Burada artık vinçler maksimum yükleri kaldırırken nereye basacak belli. Tabi vinç boş halde saha betonu üzerinde gezerken vincin ağırlığına göre bir kabul yapıp m2 hareketli yük verebilirsiniz. Ancak çalışma halinde nereye basacak önemli.

Ekli dosyalar

• plan.png
    plan.png
    584 KB · Görüntüleme: 46
Geri