Sahanlıklı Merdivenlerde Mesnet Koşulları

tahae

Üye
Merhaba, forumda bir konuda şöyle bir bilgiye denk geldiğimi hatırlıyorum ama arayınca bulamadım doğru olup olmadığını sormak istedim tekrar.

Sahanlıklı merdivenlerde sahanlığa denk gelen kenarların (görselde közüken kenarlar) mesnetlenme koşullarını ayarlarken tüm seçenekleri pasif hale getirmemiz mi gerekiyor?

Ekran görüntüsü 2023-01-25 131544.png

Merhaba,

Merdiven kenarı hiç bir elemana bağlanmıyorsa o kenar için elemana bağlılık seçimi yapılmaması, boş bırakılması uygur olur. (Aksi durumunda kenar kendisiyle ilgili olmayan bir elemana bağlanabilir.)
- Merdiven kenarı hangi elemana mesnetleniyorsa o elemana bağlılığı belirtilmelidir.
Öneri;
-Merdiven kenarlarının mesnetlenme koşullarını düzenlerken önce herhangi bir kenarı seçip, tüm bağlılıkları iptal ediniz. kenarın bağlılığındaki işareti kaldırınız. Mesnetlenme uzaklığını sıfır veriniz. "Tüm kenarlara uygula ve kapat" ı tıklayınız.

1674645733148.png

-Daha sonra merdivenin mesnetlemek istediğiniz kenarını seçip, eleman bağlılıklarını ve mesnetlenme uzaklığını uygun şekilde düzenleyiniz.
1674645961781.png

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Ekli dosyalar

• 1674645670790.png
    1674645670790.png
    44.9 KB · Görüntüleme: 18
Levent Bey merhaba. Mesnetlemek istediğimiz merdiven basamaklarını mesnetlerken döşemeden sonraki kirişe mesnetlemek istersek "Kirişlere bağlı" seçeneği yanında mesnetlenme mesafesine döşeme mesafesi ilave edilmeli midir?

Levent Bey merhaba. Mesnetlemek istediğimiz merdiven basamaklarını mesnetlerken döşemeden sonraki kirişe mesnetlemek istersek "Kirişlere bağlı" seçeneği yanında mesnetlenme mesafesine döşeme mesafesi ilave edilmeli midir?
Kasttettiğiniz merdiven kenarının kirişe bağlanması durumu ise, mesnetlenme uzaklığı hücresine merdiven kenarı ile kiriş ortasından geçtiği varsayılan aks arasındaki mesafe veya bir miktar daha büyük bir değer girilmelidir.
Merdiven kenarlarının ilgili elemanlara mesnetlenip mesnetlenmediği analiz modeli penceresinden kontrol edilebilir.

1674715926337.png

Kasttettiğiniz merdiven kenarının kirişe bağlanması durumu ise, mesnetlenme uzaklığı hücresine merdiven kenarı ile kiriş ortasından geçtiği varsayılan aks arasındaki mesafe veya bir miktar daha büyük bir değer girilmelidir.
Merdiven kenarlarının ilgili elemanlara mesnetlenip mesnetlenmediği analiz modeli penceresinden kontrol edilebilir.

Ekli dosyayı görüntüle 30925
Levent Bey cevabınız için teşekkür ederim. Benim kastettiğim merdiven ucu döşemeye gelen olacak ama boyuna donatının döşemeyi taşıyan kirişe uzatmak (taşıtmak için) isterim. Merdiveni mümkünse döşemeye taşıtmak istemem. Onun için soru yazdım.

Levent Bey cevabınız için teşekkür ederim. Benim kastettiğim merdiven ucu döşemeye gelen olacak ama boyuna donatının döşemeyi taşıyan kirişe uzatmak (taşıtmak için) isterim. Merdiveni mümkünse döşemeye taşıtmak istemem. Onun için soru yazdım.

1674739210651.png
Anladığım kadarıyla resimdeki örnek merdivende seçili kenarın K04 kirişine mesnetlenmesi gerekliliğini soruyorsunuz;
Bu merdivende seçili kenarın mesnetlenme koşulunun "Döşemelere bağlı" olarak seçilmesi yeterlidir. "Kirişlere bağlı" seçeneğinin işaretlenmesine ve mesnetlenme uzaklığının buna göre düzenlenmesine gerek yoktur.
Merdiven kolu zaten döşemeye bağlı ve uygulamada da döşemeye bağlı olacak.

Ekli dosyayı görüntüle 30930
Anladığım kadarıyla resimdeki örnek merdivende seçili kenarın K04 kirişine mesnetlenmesi gerekliliğini soruyorsunuz;
Bu merdivende seçili kenarın mesnetlenme koşulunun "Döşemelere bağlı" olarak seçilmesi yeterlidir. "Kirişlere bağlı" seçeneğinin işaretlenmesine ve mesnetlenme uzaklığının buna göre düzenlenmesine gerek yoktur. merdiven kolu zaten döşemeye bağlı ve uygulamada da döşemeye bağlı olacak.
Evet Levent Bey. Sorumu doğru anlamışsınız. Cevabınız için teşekkür ederim.

Merhaba. Ekteki png uzantılı dosyadaki gibi bir merdiven söz konusudur. Merdiven bodrum kattan zemin kata çıkmaktadır. Ben merdiveni "yapı ile birlikte çözüm için mesnetlenme koşulları" hakkında iki tane sorum var.

Soru 1: 1 diye belirttiğim kısımda merdivende basamaklar sahanlığa geliyor. Buradaki sahanlığa gelen basamak kenarlarını mesnetlenme biçimini "döşemelere bağlı" yapmayıp boş bıraksam olur mu?

Soru 2: 2 diye belirttiğim kısımda merdiven sahanlığı kenarı bodrum perdesine geliyor. Bu kenarı da mesnetlenme biçimini "perdelere bağlı" yapmayıp boş bıraksam olur mu?

Ekli dosyalar

• Merdiven Mesnetlenme Hakkında.png
    Merdiven Mesnetlenme Hakkında.png
    453.4 KB · Görüntüleme: 43
Soru 1: 1 diye belirttiğim kısımda merdivende basamaklar sahanlığa geliyor. Buradaki sahanlığa gelen basamak kenarlarını mesnetlenme biçimini "döşemelere bağlı" yapmayıp boş bıraksam olur mu?
merdiven ikonu ile merdiveni oluşturduysanız bir şey yapmanıza gerek yok, ortadaki kova boşluğunu mesnetsiz hale getirebilirsiniz.
Soru 2: 2 diye belirttiğim kısımda merdiven sahanlığı kenarı bodrum perdesine geliyor. Bu kenarı da mesnetlenme biçimini "perdelere bağlı" yapmayıp boş bıraksam olur mu?
perdeye bağlı yapmanız uygun olur.

Geri