sevdae

Yeni Üye
İyi çalışmalar arkadaşlar,
Resmini eklediğim sahanlıksız dönel merdiven ideCAD'de Nasıl modllenir? Merdiven modelleme konusunda yardımcı olur musunuz?

Ekli dosyalar

• merdiven plan.png
    merdiven plan.png
    26.1 KB · Görüntüleme: 509
İki resim ekleyemediğim için görünüşü cevap olarak ekliyorum..

Ekli dosyalar

• merdiven görünüş.png
    merdiven görünüş.png
    33.9 KB · Görüntüleme: 486
sevdae":31u33ix6' Alıntı:
Resmini eklediğim sahanlıksız dönel merdiveni ideCAD'de çizemedim yardımcı olur musunuz?
Merhaba,
Merdiveni ekteki gibi oluşturabilirsiniz.
Aşağıdaki linklerden merdivenlerin oluşturulması ve mesnetlenme koşullarının belirlenmesi hakkında bilgi alabilirsiniz.
-Merdivenin oluşturulması
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

-Merdiven mesnet koşullarının belirlenmesi

İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• merdiven.png
    merdiven.png
    14.4 KB · Görüntüleme: 488
  • s_d_m.ide10
    316.7 KB · Görüntüleme: 52
Levent Özpak":2ryjxfdj' Alıntı:
sevdae":2ryjxfdj' Alıntı:
Resmini eklediğim sahanlıksız dönel merdiveni ideCAD'de çizemedim yardımcı olur musunuz?
Merhaba,
Merdiveni ekteki gibi oluşturabilirsiniz.
Aşağıdaki linklerden merdivenlerin oluşturulması ve mesnetlenme koşullarının belirlenmesi hakkında bilgi alabilirsiniz.
-Merdivenin oluşturulması

-Merdiven mesnet koşullarının belirlenmesi

İyi çalışmalar
Merhaba,
Abi 3 parça olarak mı çiziyorsun merdiveni? Ayrıca mimariden altlık alarak mı çiziyorsun?

Merdiven mimariden altlık alınarak oluşturuabilir. Ekteki merdiven ise Sayın "Sevdae" nin eklediği resimler baz alınarak oluşturuldu.
İyi çalışmalar

Çok teşekkür ediyorum Levent Bey, söylediklerinizi uyguladım..
Peki merdiveni yapı ile birlikte mi analiz etmeliyim yoksa yapıdan bağımsız olarak mı? Hesap akslarını atarken de sıkıntı yaşadım çünkü, donatılar konusunda

Merdivenin yapı ile birlikte çözülmesini öneririm. Eğer yapıdan bağımsız çözecekseniz de merdiven yüklerinin ilgili elemanlara ilave yük olarak girebilirsiniz.
Merdivenin yapı ile birlikte veya yapıdan bağımsız çözülmesinin, merdiven donatı akslarının tanımlanmasına bir etkisi yoktur.
Programda düz kollu merdivenlerin donatı çizimleri otomatik yapılır. Döner kollu merdivenlerde donatı çizimlerinde düzenleme yapılması gerekir.
İyi çalışmalar

Yapı ile birlikte çözüm yapmayı denedim ama donatı çapları büyük çıkıyor. 18-20 gibi. Neden olabilir? Mesnetlenme koşullarınından olabilir mi?
Ya da hesap akslarından kaynaklanabilir mi? Linkini verdiğiniz videoda hesap aksını merdiven çıkış yönü boyunca atıyor ancak ben hesap aksı atarken 6 basamakta kesiyor hesap aksını?

Merdiven kenarlarının mesnetlenme koşulları doğru tanımlanmamış olabilir. Merdiven mesnet koşullarının düzenlenmesini anlatan videoyu izlemenizi öneririm.

Geri