Sanayi Yapısı sona ulaştım ancak demir metrajı bana fazla geldi.

Sanayi yapısı projemde tüm hataları giderdim ve sona ulaştım ancak demir metrajı bana fazla geldi. Projemi inceleyip neleri değiştirebilirim tavsiyeler verebilir misiniz? İlk defa bu kadar açıklığı fazla bir yapı çözüyorum. Belki daha iyi proje ortaya koyabiliriz diye sizlere sormak istedim.

Ekli dosyalar

• Sanayi1.cde
    6.4 MB · Görüntüleme: 36
Herkese merhabalar iyi çalışmalar.
Ek'te bulunan projemde tüm hataları giderdim ve sona ulaştım ancak demir metrajı bana fazla geldi. Projemi inceleyip neleri değiştirebilirim tavsiyeler verebilir misiniz? İlk defa bu kadar açıklığı fazla bir yapı çözüyorum. Belki daha iyi proje ortaya koyabiliriz diye sizlere sormak istedim.
Demo versiyon datası olduğu için bakamadım.

Merhaba
Herkese merhabalar iyi çalışmalar.
Ek'te bulunan projemde tüm hataları giderdim ve sona ulaştım ancak demir metrajı bana fazla geldi. Projemi inceleyip neleri değiştirebilirim tavsiyeler verebilir misiniz? İlk defa bu kadar açıklığı fazla bir yapı çözüyorum. Belki daha iyi proje ortaya koyabiliriz diye sizlere sormak istedim.
Önerilerim;
--1. kat tavanındaki duvar yüklerini kaldırın,
--Sonlu eleman genişliklerini 0.25 m yapın,
--analiz ayarları yük güvenlikten, ts498, ts500 tikini işaretleyip,
--Kirişlerin üzerindeki ds tiklerini kaldırıp hesap yaptırın,
Bu durumda kirişlerde nmax hataları, kolon ve radye döşemede donatı yetersizliği hatası veriyor.

Merhaba

Önerilerim;
--1. kat tavanındaki duvar yüklerini kaldırın,
--Sonlu eleman genişliklerini 0.25 m yapın,
--analiz ayarları yük güvenlikten, ts498, ts500 tikini işaretleyip,
--Kirişlerin üzerindeki ds tiklerini kaldırıp hesap yaptırın,
Bu durumda kirişlerde nmax hataları, kolon ve radye döşemede donatı yetersizliği hatası veriyor.
Ünver bey sizce radye temel mantıklı mı bu projede sürekli temel mi yapmalıyım?

Mütemadi girişi de yaptım Ünver bey, 85×100×185 lik temeller ile kurtarabildim. Bu boyutlar ne kadar mantıklı sizce

Mantıklı görünüyor.
Mütemadi ve radye temelde beton ve demir miktarlarını tespit edip, fiyat mukayesesi yaparak hangi temeli uygulayacağınıza karar verebilirsiniz.

Bu bina için fayda sağlayacağın zannetmiyorum.
Ünver bey rahatsız ediyorum sizleri de kusura bakmayın. Döşemelerde alt+üst düz donatı yapmak mı mantıklı yoksa bu şekilde pilyeli kalması mı? Staj yaptığım proje ofisinde sanayi yapılarında Alt+üst düz donatı ve fi10 demir kullanıyorlardı. Önemli olan donatı alanı ancak başka bir sebebi var mı bu durumun?

Ünver bey rahatsız ediyorum sizleri de kusura bakmayın. Döşemelerde alt+üst düz donatı yapmak mı mantıklı yoksa bu şekilde pilyeli kalması mı? Staj yaptığım proje ofisinde sanayi yapılarında Alt+üst düz donatı ve fi10 demir kullanıyorlardı. Önemli olan donatı alanı ancak başka bir sebebi var mı bu durumun?
projeyi inceleyerek karar vermek daha doğru, gerekmeyen yerlere üstte donatı konulmamalı, yükleniciler bir ton fazla demir konulmasını istemiyorlar, bir ton demir için statik projeyi başka mühendise yaptırıyorlar.

Proje maalesef elimde yok Ünver bey. 6-7 m uzunluğu olan tüm döşemelerde donatıları bu şekilde kullanıyorlardı. Genel bir prensip edinmişler kendilerine ancak sebebini bende anlayamamıştım.

Geri