Saplama Kiriş genişliği

fathhh

Üye
Selamın aleyküm. Projeyi yükleyemediğim için elimden geldiğince açıklamaya çalışacağım.
idecad statikle çizilmiş bir projede merdiven kenarlarında devam eden tuvalet banyo duvarlarının altında ki kirişlerde hem saplama kiriş mevcut hem de saplamaya saplanan saplama kirişler mevcut. benim burada iki sorum olacak ilki ; bu bahsettiğim kirişler 20x50cm'lik kirişler yönetmelikte kiriş genişliği en az 25cm yazıyor ama yine de kurtarıyor programda sizce genişlikler uygun olabilir mi) diğer sorum ise bu kirişlerde saplananda taşınanda saplamaya saplama olanda 20x50cm'lik. bu durum hakkındaki görüşlerinizi bekliyorum. şimdiden çok teşekkür ederim..

aleykumselam. projeyi görmeden yorum yapmak güç ama düşük döşeme için saplamaya saplama gibi oldugunu dusunyorum 20/50 düşük döşeme saplama kirişleri için uygun sayılabilir ama saplamaya saplama pek tavsiye ettiğimiz bi durum değildir.tavsiyem eğer düşük döşeme için kiriş kullanıyosanız sistem bozulmadan bi 20/50 kiriş geçin eğer fazlalık kalıyorsa yerinde doldurulur yani sırf banyo ve tuvaletin dış duvarları ordan geçiyo diye kiriş dönmenize gerek yoktur eğer sıkıntı buysa böyle çözülebilir ama dediğim gibi projeyi görmek lazım iyi çalışmalar

İNŞ.MÜH
ÖMER FARUK ÇAKIL

fathhh":3f2qox1w' Alıntı:
Selamun aleyküm. Projeyi yükleyemediğim için elimden geldiğince açıklamaya çalışacağım.
idecad statikle çizilmiş bir projede merdiven kenarlarında devam eden tuvalet banyo duvarlarının altında ki kirişlerde hem saplamalar mevcut hemde saplamaya saplamalar mevcut. benim burada iki sorum olacak ilki ; bu bahsettiğim kirişler 20x50cm'lik kirişler yönetmelikte kiriş genişliği en az 25cm yazıyor ama yinede kurtarıyor programda sizce genişlikler uygun olabilr mi) diğer sorum ise bu kirişlerde saplananda taşınanda saplamaya saplama olanda 20x50cm'lik. bu durum hakkıdaki görüşlerinizi bekliyorum. şimdiden çok teşekkür ederim..
Merhaba,

Kirişlerde minimum 25 cm genişlik şartı kolonlarla birlikte çerçeve oluşturan ve perdelere kendi düzlemleri içinde bağlanan kirişler için geçerlidir. Saplama kirişler 20 cm genişliğinde yapılabilir. (TDY 2007 madde 3.4.1.1)

İyi çalışmalar

cakilomer":144cs07v' Alıntı:
aleykumselam. projeyi görmeden yorum yapmak güç ama düşük döşeme için saplamaya saplama gibi oldugunu dusunyorum 20/50 düşük döşeme saplama kirişleri için uygun sayılabilir ama saplamaya saplama pek tavsiye ettiğimiz bi durum değildir.tavsiyem eğer düşük döşeme için kiriş kullanıyosanız sistem bozulmadan bi 20/50 kiriş geçin eğer fazlalık kalıyorsa yerinde doldurulur yani sırf banyo ve tuvaletin dış duvarları ordan geçiyo diye kiriş dönmenize gerek yoktur eğer sıkıntı buysa böyle çözülebilir ama dediğim gibi projeyi görmek lazım iyi çalışmalar

İNŞ.MÜH
ÖMER FARUK ÇAKIL

evet dedğiniz gibi düşük döşeme için o boyutta kirişler kullanılıyo duvar geçen heryerde kiriş mevcut yalnış bi düşünce ama yapılan genelde bu. ayrıca merdivenin yanlarında da 20x50cm lik kirişler mevcut. raporda kesme kuvvetlerindede aykırı bir durum yok uygundur diyoruz. teşekkür ederim saolun

Geri