Saplama Kiriş Hakkında

Sainbey

Yeni Üye
SAPLAMA.pngSAPLAMA-PLAN.pngSAPLAMA-2.png
Saplama Kirişlerde;
1-Program otomatik askı donatısı atıyor ama KZ17 kirişinin detayında çatlak diye işaretlediğim gibi programca atılan askı mesafesi yeterli mi? Bence yetersiz ama yönetmeliklerde var mı detay ben bulamadım.

2-Program ana kirişte askı donatısı atarken saplanan kirişin KZ37 kirişinin detayında görüldüğü gibi saplanan uçta ektra etriyeyi bırakın normal etriye sıklaştırması yapmaması doğru mu? Bana göre KZ37 kiriş detayında çizdiğim gibi ektra yük çatlamaları oluşur?

3-Kirişlerde seçenek olarak kullanılan komple sıklaştırma seçeneği (kendimce kritik kesitlerde olacağını düşündüğüm) hangi durumlara ithaf ediyor ve bu durum için o seçenek daha verimli olmaz mı?

1. yetersiz olduğuna nerden kanaat getirdiniz? hangi hesap sonucu yetersiz olduğunu tespit ettiniz? paylaşabilir misiniz?
  2. saplanan kirişte sıklaştırma yapılması gerektiği kanaatine sizi iten nedir? hangi yönetmelik maddesini veya bilimsel yaklaşımı dayanak alıyorsunuz? "ekstra yük çatlamaları" kısmını biraz açar mısınız? "ekstra yük"ten kastınız nedir tam olarak?
  3. çerçeve kirişlerde etriye sıklaştırma kuralları yönetmelik kontrollerindendir, program da böyle yapıyor, "komple sıklaştırma seçeneği" adından da anlaşıldığı üzere bir seçenek... projenizin durumuna, kirişin boyutlarına veya takdirinize göre ilgili elemanı komple sıklaştırma yapmak isteyebilirsiniz diye eklenmiş bir seçenek... burada yazdığınız gibi tek bir durum yok, yönetmelikçe de herhangi bir zorunluluk olmadığı için programın tasarım yelpazesi açısından güzel bir seçenek...

Saplama Kirişlerde;
1-Program otomatik askı donatısı atıyor ama KZ17 kirişinin detayında çatlak diye işaretlediğim gibi programca atılan askı mesafesi yeterli mi? Bence yetersiz ama yönetmeliklerde var mı detay ben bulamadım.
Askı donatısı çizimi Prof.Dr. Uğur Ersoy'un kitabını referans alarak çizilmektedir. V11.006 de askı donatısı mesafesi ilgili bir düzenleme yapılmıştır.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

2-Program ana kirişte askı donatısı atarken saplanan kirişin KZ37 kirişinin detayında görüldüğü gibi saplanan uçta ektra etriyeyi bırakın normal etriye sıklaştırması yapmaması doğru mu? Bana göre KZ37 kiriş detayında çizdiğim gibi ektra yük çatlamaları oluşur?
tbdy 2018 de sıklaştırma bölgesi aşağıdaki şekilde tanımlanmıştır. Kiriş sıklaştırmaları sadece kolonlar ile çerçeve oluşturan kirişlerde kolon yüzünden itibaren yapılır.
1683269005494.png

3-Kirişlerde seçenek olarak kullanılan komple sıklaştırma seçeneği (kendimce kritik kesitlerde olacağını düşündüğüm) hangi durumlara ithaf ediyor ve bu durum için o seçenek daha verimli olmaz mı?
Sorunuza bu başlık altında cevap verilmişti. Opsiyonel olarak kullanılabilir.

Askı donatısı çizimi Prof.Dr. Uğur Ersoy'un kitabını referans alarak çizilmektedir. V11.006 de askı donatısı mesafesi ilgili bir düzenleme yapılmıştır.

tbdy 2018 de sıklaştırma bölgesi aşağıdaki şekilde tanımlanmıştır. Kiriş sıklaştırmaları sadece kolonlar ile çerçeve oluşturan kirişlerde kolon yüzünden itibaren yapılır.
Ekli dosyayı görüntüle 33988

Sorunuza bu başlık altında cevap verilmişti. Opsiyonel olarak kullanılabilir.
Gerçekten şu platformda teknik cevap alabildiğim ilk insan oldunuz.Emeginiz için teşekkür ederim bazı noktalarda farklı düşünsem de. Hastanedeyim çıkınca biseyler daha sormak istiyorum özellikle size

1. yetersiz olduğuna nerden kanaat getirdiniz? hangi hesap sonucu yetersiz olduğunu tespit ettiniz? paylaşabilir misiniz?
  2. saplanan kirişte sıklaştırma yapılması gerektiği kanaatine sizi iten nedir? hangi yönetmelik maddesini veya bilimsel yaklaşımı dayanak alıyorsunuz? "ekstra yük çatlamaları" kısmını biraz açar mısınız? "ekstra yük"ten kastınız nedir tam olarak?
  3. çerçeve kirişlerde etriye sıklaştırma kuralları yönetmelik kontrollerindendir, program da böyle yapıyor, "komple sıklaştırma seçeneği" adından da anlaşıldığı üzere bir seçenek... projenizin durumuna, kirişin boyutlarına veya takdirinize göre ilgili elemanı komple sıklaştırma yapmak isteyebilirsiniz diye eklenmiş bir seçenek... burada yazdığınız gibi tek bir durum yok, yönetmelikçe de herhangi bir zorunluluk olmadığı için programın tasarım yelpazesi açısından güzel bir seçenek...
Merhabalar Hocam;
Öncelikle şok yaşattınız bana.. Politik bir yaklaşımla sorularıma soruyla cevap vererek rencide etmeye çalıştınız galiba bilgisiz olabilirim de ama kalkıp bana yönetmeliklerden, kitaplardan, teknik kaynaklardan biseyler gösterip; meslektaşınız olarak bana yanlışın var, eksiğin var dseydiniz çok sevinirdim.. Benim sehrimin etrafında şehirler öldü hocam, sizin orda mühendislik nasıl bilmiyorum. Tek amacım mühendis mesleğime biseyler katmak, burda kimseye isyan etmeye ya da aksilik etmeye çalışmıyorum..
GELELİM SORULARINIZA;
1- askı donatısı aslen pilye şeklinde saplama kiristeki kesme kuvvetini ana kirişin üst bölgesine taşımak. Çünkü saplama olayında kiristlerde de bir birleşim noktası oluşuyor!! Ama bazı değerli hocalarımız uygulama açısından ve kendince verimli olduğunu düşündüğü için etriye ile de olur demiştir ki bence mantıklı!! Gelelim hesabına mantık basit birleşim noktasına aktarılacak kesme kuvvetini çift koluyla etriye aktaracak. Hastanedeyim isterseniz sonra formülünü yazarım ki raporlar kısmında var askı donatısı hesabı!! Ama atılan donatinin mesafesi; pilyeli askı donatısıňın asıl amacı olan asıl kiriste birleşim noktasından daha uzak noktalara yayma mantığına göre yetersiz demek istedim... (VE ASKI DONATISI SADECE ANA KİRİSTE OLUR) orda donatı hesabı yetersiz demedim ama mesela o konuda bile askı donatısı hesaplanırken sadece kesme etkisi ve kabloda elektrik gezdiriyor gibi sadece donatiyla o etkiyi karşılamak doğrumu gibi soruları da sormadım.. Ve mühendislik yorumu katmayacaksak bu yönetmelikler niye değişiyor 40 sene öncesinin yönetmeliğine göre çözün!!
Bu konuyla ilgili daha çok şey var konuşacağım ama hastanedeyim. Çıkınca 2. ve 3. sorularına cevap verecem.

2-Etriye ne işe yarar sorusuna cevap lazım.. Etriye kirişte öncelikle kesme kuvvetini karşılama ve sünekliliği artırma açısından önemli ki; ben şantiye şefliği sürecimde atıl kalan fazla donatıyı da etriye yapıp kritik yerlere attıran biriyim.. Saplama olayında kirişlerde birleşim yokmuş gibi etriye sıklaştırması istememek mühendislikten çokkk uzak.. Yazdığınız tek cümle hangi yönetmelik nerdeki madde??? Ben orda saplamayla ilgili yönetmelik şartlarını sormuştum bulamadım demiştim.. Ama kalkıp betonarme teknik mantıktan uzak; yönetmelikte yok deyip kenara çekilmek mühendislik değil.. Birleşim yok mu?? Kesme etkimiyor mu? birleşim noktasında kolon olmadığı için kırılma etkili olmayacak mı?? UZAYIN İDEAL ŞARTLARINDA ÇALIŞMIYORUZ.. Yahu ben burda saplamada ana kirişi birleşimden 2ye bölüp çözüm yaptıranı gördüm.. Kesme etkisini geçtim saplama yapılan durumda süneklilik bizim işimize yaramaz mı ki biz etriye sıklaştırması denince yönetmelikte yazmıyor diyoruz. Depremde yıkımın en büyük sebeplerinden biri saplama ve onda bile kafa yormuyoruz. Hangi değerli kaynak hocamız saplamayı öneriyor???
Saplamada Sıklaştırma için harcanan donatıda koca inşaatta 300-400 kg mı geçmez.. BİZ MÜHENDİSİZ AMACIMIZ UCUZ YAPI DEĞİL; DOĞRU STATİKTE UCUZ YAPI...
En basit şekliyle anlatmaya çalışıyorum ki okuyan herkes bi fikir sahibi olsun diye.. Betonarme hesaplar için de ister idestatik rapor kısmından ister üniden kalan kitaplardan isterse de yönetmeliklerden faydalalanın.. Ben burda hesaplar yanlış, donatı alanı yanlış bulunmuş, program hesaplama konusunda eksik demiyorum..

3. çerçeve kirişlerde etriye sıklaştırma kuralları yönetmelik kontrollerindendir, program da böyle yapıyor, "komple sıklaştırma seçeneği" adından da anlaşıldığı üzere bir seçenek... rojenizin duprumuna, kirişin boyutlarına veya takdirinize göre ilgili elemanı komple sıklaştırma yapmak isteyebilirsiniz diye eklenmiş bir seçenek... burada yazdığınız gibi tek bir durum yok, yönetmelikçe de herhangi bir zorunluluk olmadığı için programın tasarım yelpazesi açısından güzel bir seçenek...
  1. burada yazdığınız gibi tek bir durum yok
3- Ben orda tek durum yazmadım bir kapsam yazdım(kendimce kritik kesitlerde olacağını düşündüğüm). Öncelikle bunu düzeltmek istedim Hocam.. Seçenek diye durmadan vurguladığınız şeyin bişeye ithaf etmesi lazım demek istemiştim.. Ve orda saplamada ana kirişte komple sıklaştırma ile güvenli bölgede kalabilir miyiz? kendime göre eksikler olduğunu düşünüyorum demiştim.. Benim bu konudaki tek amacım konulan seçeneklerin getirilerinin ne olduğunu anlayıp ona göre analizde bilgimdeki doğruya ulaşmaktı. Ben bu soruyu; ya bu nasıl seçenek, koymanız çok saçma, kafanızdan bişeyler uydurmayın anlamında sormadım...

Ne yapalım şimdi Sainbey? polemiğe mi girelim?

askı mesafesi yeterli mi? Bence yetersiz
etriyeyi bırakın normal etriye sıklaştırması yapmaması doğru mu? Bana göre KZ37 kiriş detayında çizdiğim gibi ektra yük çatlamaları oluşur?
demişsiniz ben de en yalın haliyle, sizde bu kanaatin oluşmasına neden olan nedir? şeklinde 2 soru sordum... 3.maddede de açıklama yaptım..
Yasin Bey'e ilk defa teknik bir cevap aldığınızı yazmışmışsınız, forumdaki toplam mesaj sayınız 7 ve 5'i bu başlık altında... bir sorunuza Yasin Bey daha önce de cevap vermiş "saplama kiriş ve tali kiriş başlığı altında"... demek ki sorularınıza cevap alabiliyorsunuz değil mi?

bu forumda cevabını alamayacağınız soru yoktur, mutlaka daha önce sorulmuş cevaplanmış olabilir, forum arama çubuğunu kullanın... bilgi bankasından yararlanın... hiç bir yerde cevap bulamazsanız yeni başlıkla sorunuzu sorun mutlaka cevap gelecektir... müsterih olabilirsiniz...

Şayet sorunuz yok bir iddianız varsa o zaman iddianızı yaptığınız hesap veya dayanağınızla ortaya koyar, "dayanağım şu, program da şunu yapmış" dersiniz, emin olun araştırılır, tartışılır gözden kaçırdığınız bir husus varsa tane tane anlatılır (forum örnekleriyle dolu) program bu konuda eksikse not alınır ve gerekli düzenleme yoluna gidilir... rahat olun bu konuda...

ayrıca burada verilecek cevapların hep bir dayanağı vardır ve bu dayanaklar kamuya açık kaynaklardır, devlet sırrı değillerdir!.. kendiniz de isteyen her meslektaşım da araştırıp ulaşabilir bu kaynaklara...

O yüzden aşağıda sizin bir mesajınızdan alıntıladığım şekilde ne programı, ne forumu ne de forum kullanıcılarını tahkir edip hafife alamazsınız!!!

"idestatik formda çok yetkili var ama net cevaplar bekleme kalıp cevaplar verip senin mühendislik yetkinde deyip kenara çeliyorlar..
burda sadece kolon nasıl konur, kiriş niye atılır sorularını sor. diğer asıl gerekli sorular devlet sırrı gibi saklanıyor :cool: bu şekilde de idestatik yayılacak da doğru yapılar yapılacak da vs vs.."

Diğer yazmış olduklarınıza cevap yazmayacağım... yukarıdakiler genel değerlendirmemdir... polemiğe girmeyeceğim siz de bu konuyu daha fazla uzatmayınız lütfen...

deprem kayıplarınız kayıplarımızdır... hepimizin başı sağ olsun ve hepimize geçmiş olsun...

iyi çalışmalar...

Ne yapalım şimdi Sainbey? polemiğe mi girelim?

demişsiniz ben de en yalın haliyle, sizde bu kanaatin oluşmasına neden olan nedir? şeklinde 2 soru sordum... 3.maddede de açıklama yaptım..
Yasin Bey'e ilk defa teknik bir cevap aldığınızı yazmışmışsınız, forumdaki toplam mesaj sayınız 7 ve 5'i bu başlık altında... bir sorunuza Yasin Bey daha önce de cevap vermiş "saplama kiriş ve tali kiriş başlığı altında"... demek ki sorularınıza cevap alabiliyorsunuz değil mi?

bu forumda cevabını alamayacağınız soru yoktur, mutlaka daha önce sorulmuş cevaplanmış olabilir, forum arama çubuğunu kullanın... bilgi bankasından yararlanın... hiç bir yerde cevap bulamazsanız yeni başlıkla sorunuzu sorun mutlaka cevap gelecektir... müsterih olabilirsiniz...

Şayet sorunuz yok bir iddianız varsa o zaman iddianızı yaptığınız hesap veya dayanağınızla ortaya koyar, "dayanağım şu, program da şunu yapmış" dersiniz, emin olun araştırılır, tartışılır gözden kaçırdığınız bir husus varsa tane tane anlatılır (forum örnekleriyle dolu) program bu konuda eksikse not alınır ve gerekli düzenleme yoluna gidilir... rahat olun bu konuda...

ayrıca burada verilecek cevapların hep bir dayanağı vardır ve bu dayanaklar kamuya açık kaynaklardır, devlet sırrı değillerdir!.. kendiniz de isteyen her meslektaşım da araştırıp ulaşabilir bu kaynaklara...

O yüzden aşağıda sizin bir mesajınızdan alıntıladığım şekilde ne programı, ne forumu ne de forum kullanıcılarını tahkir edip hafife alamazsınız!!!

"idestatik formda çok yetkili var ama net cevaplar bekleme kalıp cevaplar verip senin mühendislik yetkinde deyip kenara çeliyorlar..
burda sadece kolon nasıl konur, kiriş niye atılır sorularını sor. diğer asıl gerekli sorular devlet sırrı gibi saklanıyor :cool: bu şekilde de idestatik yayılacak da doğru yapılar yapılacak da vs vs.."

Diğer yazmış olduklarınıza cevap yazmayacağım... yukarıdakiler genel değerlendirmemdir... polemiğe girmeyeceğim siz de bu konuyu daha fazla uzatmayınız lütfen...

deprem kayıplarınız kayıplarımızdır... hepimizin başı sağ olsun ve hepimize geçmiş olsun...

iyi çalışmalar...

hocam öncelikle arama yaptırıyorum ve dikkat ederseniz mesajlar sığ bir aralıkta atılmıştır. Ben burda program bazı konularda eksik vs vs peşinde olmadığımı yazdım. Tek derdim programı ve sunduğu seçenekleri net öğrenmek ki doğru işler yapayım.. Burda amacım mikserlik yapmak değil bence şuan herkes öyle sanıyor. Yasin Bey burda bana teknik olarak kendi bildiğini paylaşan ilk insandı demek istiyorum. Çünkü araştırma yaparken bile şunu görüyorum; Al bağlantı bu ve bu bağlantı sadece programın tanıtımında kullanılan kısa bilgi.. Devlet sırrı diye çıkışımın sebebi de oydu. Ve şuan forumda sıkıntı var galiba çünkü çok kasıyor ve zorla girip çıkıyorum o yüzden kısa yazıyorum..

Amacım polemiğe girmek değildi Hocam eğer kırdıysam kusura bakmayın. 2 aydır bu programı doğru kullanma peşindeyim.

Sainbey merhaba
Programı doğru kullanma konusundaki hassasiyet ve iyi niyetiniz,mesleğe verdiğiniz önem anlaşılabiliyor.Siz ve bu foruma katkıda bulunan herkesin iyi niyetinden şüphe edilemez bence. Zaten düşününce forumda birşeylere cevap arayan veya teknik destekten yardım isteyen herkesin yaptığı işe önem verdiği için en doğrusunu öğrenmeye uygulamaya çalıştığını düşünüyorum.
Çünkü araştırma yaparken bile şunu görüyorum; Al bağlantı bu ve bu bağlantı sadece programın tanıtımında kullanılan kısa bilgi.. Devlet sırrı diye çıkışımın sebebi de oydu
Programı kullanırken aklınıza takılan bir durumda o sekmedeyken F1 tuşuna basarak açıklamalarla veya onun dışında İdecad bilgi bankasındaki kapsamlı hem yönetmelik bilgisi hem programın nasıl çözümlediği,örnek çözümleri onun dışında forumdaki İdecad kullanıcıları veya hızlı bir şekilde cevap arayışında olduğumda teknik destekteki İdecad yetkililerinden aldığım hızlı dönüşlerle gerçekten iyi bir çözüm ortamında olduğumuzu düşünüyorum ve tüm saydıklarımı diğer yazılımlarla karşılaştırdığımda İdecad le doğru karar verdiğimi daha iyi anladım.Sizinde önümüzdeki süreçlerde programa daha fazla hakim olacağınızdan şüphem yok tüm bu saydıklarımdan dolayı.
Herkese iyi çalışmalar

Sainbey merhaba
Programı doğru kullanma konusundaki hassasiyet ve iyi niyetiniz,mesleğe verdiğiniz önem anlaşılabiliyor.Siz ve bu foruma katkıda bulunan herkesin iyi niyetinden şüphe edilemez bence. Zaten düşününce forumda birşeylere cevap arayan veya teknik destekten yardım isteyen herkesin yaptığı işe önem verdiği için en doğrusunu öğrenmeye uygulamaya çalıştığını düşünüyorum.
Çok teşekkür ederim. Tek amacım bu zaten, programı sadece kullanmak değil doğrusuyla kullanmak.. Bahsettiğiniz F1, bilgi bankası ve forumlarda eski yorumlar hepsini sürekli araştırıyorum ve aslında bilgilerimizi tazelememize de yardım ediyor. Ben biraz daha kritik noktaları atlamama derdindeyim. Çok yanlış anlaşılıyorum ama hayırlısı.. Teknik destek dediğiniz bir numara felan mı? Ben burda yeniyim de.. Bi de şuan sizin de forumda kasıyor mu? Giremiyorum doğru düzgün, bu konuda kimden destek alabilirim bilginiz var mı?

Geri