Sargı uyguluyorum göçme durumu oluşuyor.

vural turan

Yeni Üye
Doğrusal ve doğrusal olmayan performans analizi seçenekleri için TBDY EK 15B kapsamında kolon, kiriş ve perdelerde Karbon Fiberle Güçlendirme seçeneği eklenmiştir.

Herhangi bir kolon-kiriş-perde elemanına iki kere tıklayarak açılan Kolon Ayarları (veya kiriş ayarları - perde ayarları) penceresinin Performans Analizi sekmesinde Lifli polimer güçlendirmesi kullan seçeneğini aktif hale getirip parametreleri tanımlayarak güçlendirme yapabilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 31831

Lifli polimer güçlendirmesi kullan seçeneğini aktif hale geldiğinde TBDY EK 15B 'de tanımlanan kesme kuvveti katkısı ve eksenel basınç dayanımının ve eleman sünekliğinin arttırılması uygun şekilde yapılmaktadır. Lifli Polimer Güçlendirme Verisi raporunda sargı sayısı ve FRP tipinin adı görülebilir.

Ekli dosyayı görüntüle 31832

Lifli Polimer Güçlendirme Kütüphanesi komutu kullanılarak FRP sargı tiplerini, kalınlık, Elastisite modülü ve kopma birim uzaması değerlerini kontrol edebilir veya yeni FRP tipleri tanımlayabilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 31833

Lifli polimer güçlendirmesi kullan seçeneği ile FRP tanımlanan bir elemanın ŞDGT (mevcut bina-sınırlı bilgi düzeyi) ve ŞDGT (mevcut bina-kapsamlı bilgi düzeyi) moment eğrilik analizi seçeneklerinde TBDY 15B.2 ve 15B.3 'de tanımlanan malzeme değerleri kullanılmaktadır. Performans analizi içerisinde de TBDY Ek 15B 'ye uygun şekilde tanımlanmış akma değerleri ile kayma dayanımları kullanılmaktadır.

Ekli dosyayı görüntüle 31834

Ekli dosyayı görüntüle 31835

Ekli dosyayı görüntüle 31836

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
BU GİRDİLERİ YAPTIĞIM HALDE DEĞİŞEN BİR ŞEY OLMUYOR. SANKİ HİÇ SARGI YAPILMAMIŞ GİBİ SONUÇ ÇIKIYOR. HESAP SONUCU DA GÖRÜNMÜYOR.

Projenizi ekler misiniz?

Saygılarımla...
Ekledim
benim problemim. ben projeme doğrusal performans analizi yapıyorum, sonuç kontrollu hasar çıkıyor. sonra sargı uyguluyorum. sonuç göçme durumu oluşuyor. vr ye vf eklenince kontrollu hasar sınırlı hasar olması gerekirken, göçme oluyor

Ekli dosyalar

• SIKIŞTIRILMIŞ DOSYA.cde
    657.9 KB · Görüntüleme: 8
benim problemim. ben projeme doğrusal performans analizi yapıyorum, sonuç kontrollu hasar çıkıyor. sonra sargı uyguluyorum. sonuç göçme durumu oluşuyor. vr ye vf eklenince kontrollu hasar sınırlı hasar olması gerekirken, göçme oluyor

Gönderdiğiniz projede farklı renkte tanımladığınız ve benim de işaretlediğim kolonlarda sargı etkisi tanımlanmış durumda. Bu sargı etkisi olduğu zaman yapılan doğrusal performans analizinde sonuç Kontrollü hasar olarak çıkmaktadır.

1686664938566.png

Burada farklı bir durum var ise lütfen o durumu daha detaylı paylaşır mısınız? Göçme durumunu aldığınız projeyi eklemeniz veya hangi elemanlara nasıl bir tanımlama yaptığınızı ekran görüntüleri ile açıklarsanız daha iyi yardımcı olabiliriz.

Saygılarımla...

Ekledim

Gönderdiğiniz projede farklı renkte tanımladığınız ve benim de işaretlediğim kolonlarda sargı etkisi tanımlanmış durumda. Bu sargı etkisi olduğu zaman yapılan doğrusal performans analizinde sonuç Kontrollü hasar olarak çıkmaktadır.

Ekli dosyayı görüntüle 35278

Burada farklı bir durum var ise lütfen o durumu daha detaylı paylaşır mısınız? Göçme durumunu aldığınız projeyi eklemeniz veya hangi elemanlara nasıl bir tanımlama yaptığınızı ekran görüntüleri ile açıklarsanız daha iyi yardımcı olabiliriz.

Saygılarımla...
EVET AYNEN ÖYLE (GÖÇME) ÇIKMAKTADIR. SARGIYI KALDIRIN. ANALİZİ TEKRARLAYIN. KONTROLLÜ HASAR ÇIKMAKTADIR.

EVET AYNEN ÖYLE (GÖÇME) ÇIKMAKTADIR. SARGIYI KALDIRIN. ANALİZİ TEKRARLAYIN. KONTROLLÜ HASAR ÇIKMAKTADIR.
Sanırım bir yanlış anlaşılma oldu. Bu noktada bana gönderdiğiniz projeyi önce normal analiz daha sonra doğrusal performans analizi uyguladığımda göçme durumu çıkmıyor. Kontrollü hasar performans düzeyi sonucu çıkıyor. Bu noktada yardımcı olabilmem için göçme durumu çıkan projeye veya göçmeyi çıkartan senaryoya ihtiyacım var.

1686667496730.png

Saygılarımla...

Sanırım bir yanlış anlaşılma oldu. Bu noktada bana gönderdiğiniz projeyi önce normal analiz daha sonra doğrusal performans analizi uyguladığımda göçme durumu çıkmıyor. Kontrollü hasar performans düzeyi sonucu çıkıyor. Bu noktada yardımcı olabilmem için göçme durumu çıkan projeye veya göçmeyi çıkartan senaryoya ihtiyacım var.

Ekli dosyayı görüntüle 35288

Saygılarımla...
OĞUZCAN BEY, KUSURA BAKMAYIN SİZİ YORDUM. BAKIN. SİZE GÖDERDİĞİM PROJEDEN SARGILARI KALDIRIN. ANALİZ YAPTIRIN YİNE KONTROLLÜ HASAR ÇIKIYOR. BENİN ÇÖZEMEDİĞİM. SARGISIZ KH ÇIKAN BİR PROJE 2 KAT SARGI UYGULADIĞIMIZDA SH ÇIKMASI GEREKİRKEN; YİNE KONTROLLÜ HASAR ÇIKIYOR. AYRICA HASAR ORANLARINDA DA DEĞİŞEN BİR ŞEY OLMUYOR. SANKİ SARGI UYGULANMAMIŞ GİBİ. 30/50 BİR KOLONA 2 KAT HEMDE KALIN BİR SARGI UYGULADIĞIMIZDA KESME DAYANIMI ELLE YAPTIĞIMIZ HESAPTA 10 KAT ARTIYOR. AMA BİZİM BU PROJEDE HİÇ BİR KATKISI GÖRÜNMÜYOR.

OĞUZCAN BEY, KUSURA BAKMAYIN SİZİ YORDUM. BAKIN. SİZE GÖDERDİĞİM PROJEDEN SARGILARI KALDIRIN. ANALİZ YAPTIRIN YİNE KONTROLLÜ HASAR ÇIKIYOR. BENİN ÇÖZEMEDİĞİM. SARGISIZ KH ÇIKAN BİR PROJE 2 KAT SARGI UYGULADIĞIMIZDA SH ÇIKMASI GEREKİRKEN; YİNE KONTROLLÜ HASAR ÇIKIYOR. AYRICA HASAR ORANLARINDA DA DEĞİŞEN BİR ŞEY OLMUYOR. SANKİ SARGI UYGULANMAMIŞ GİBİ. 30/50 BİR KOLONA 2 KAT HEMDE KALIN BİR SARGI UYGULADIĞIMIZDA KESME DAYANIMI ELLE YAPTIĞIMIZ HESAPTA 10 KAT ARTIYOR. AMA BİZİM BU PROJEDE HİÇ BİR KATKISI GÖRÜNMÜYOR.
Rica ederim. Önceki mesajınızda sargı uygulamadığınızda "kontrollü hasar" sargı uygulandığında "göçme" durumu çıktığını belirttiğinizden ötürü bir anlaşmazlık olmuş. şimdi durumu açıklayabilirim.

Projeniz için bu gayet normal. Çünkü sargı uygulamadan önceki projenizde "etriye sıklaştırması var" seçeneği işaretli halde. Bu seçenek işaretli ise tanımlanan etriyelere göre TBDY EK.5A da belirtilen sargılı beton modelini kullanarak bir moment eğrilik analizi yapılır ve performans analizleri de buna göre gerçekleştirilir. FRP tanımlandığında ise sargılı beton modeli artık TBDY EK 15B.2 ve 15B.3 'te verilen koşullara göre hesaplanır. Ancak bu hesaplamalarda birbirine yakın beton modelleri çıkar çünkü ikisi de sargılı beton modelini temsil eder.

Bu durumda aslında FRP ile sargıladığınız betonun SH çıkması gerekmiyor. aksine önceki sonuca yakın bir sonuç çıkması gerekiyor çünkü iki hesapta da sargılı beton etkisi kullanılmış. Burada FRP ile güçlendirmenin farkının anlaşılabilmesi için sargısız beton modeli ile yapılan bir performans analizi ile FRP tanımlanan bir sistemin performans analizlerini, plastik dönme değerlerini karşılaştırmak gerekmektedir.

1686942000655.png

30/50 BİR KOLONA 2 KAT HEMDE KALIN BİR SARGI UYGULADIĞIMIZDA KESME DAYANIMI ELLE YAPTIĞIMIZ HESAPTA 10 KAT ARTIYOR. AMA BİZİM BU PROJEDE HİÇ BİR KATKISI GÖRÜNMÜYOR.

Kesme dayanımının 10 kat arttığını belirtmişsiniz. Bu artış Vmax ile sınırlandırılmıştır. Bu değer TS500 veya TBDY Bölüm 5 te belirtilen betonun karakteristik basınç dayanımı ile hesaplanan değerdir. Bu sebeple kesme kuvveti ne kadar sargı uygulanırsa uygulansın bu değer ile sınırlandırılır ki TBDY 'de de bu belirtilir. Ancak kesme dayanımının artırılması elemanların hasar düzeyini etkilemez. Çünkü sünek elemanlarda hasarlar plastik dönmeler ile meydana gelmelidir ve bunlar da eğilme etkisinde olan davranıştır. Tüm performans analizlerinde hasarın eğilmeden kaynaklı olması istenir ve kesme hasarları da doğrusal olması gerekir. Bu sebeple kesme dayanımı ile elemanın hasar durumu arasında bir ilişki bulunmamaktadır.

1686942511658.png

İki hesabın dailkelerini ideCAD bilgi bankasında bulabilirsiniz.

umarım açıklayıcı olabilmişimdir.

Saygılarımla...

Ekli dosyayı görüntüle 35288

Saygılarımla...
oğuzhan bey herşey için teşekkürler.

not olarak iletmek istiyorum.: etriye sıklaştırması olan bir binada da sargı uygulanabiliniyor. bu yüzden etriye sıklaştırma seçeneği ayrı bir şey sargı seçeneği ayrı bir şey burada iki seçenek aynı anda kullanılabilinmeli. yani hem lifli polimer seçeneği hem de sıklaştırma seçeneği aynı anda kullanılmalı (15B.1 formülü gereği)

not olarak iletmek istiyorum.: etriye sıklaştırması olan bir binada da sargı uygulanabiliniyor. bu yüzden etriye sıklaştırma seçeneği ayrı bir şey sargı seçeneği ayrı bir şey burada iki seçenek aynı anda kullanılabilinmeli. yani hem lifli polimer seçeneği hem de sıklaştırma seçeneği aynı anda kullanılmalı (15B.1 formülü gereği)
iki seçenek aynı anda birlikte kullanılır zaten. Polimer sargı 15b.1 ile elemanın kesme kapasitesini arttırır. Etriye sıklaştırması ve frp birlikte kullanıldığında
çok küçük bir miktar moment kapasitesi artar ancak eğrilikler aynı noktada kalır.

1687142149871.png

Geri