Sehimi azaltmak için ne yapabilirim?

8.30*3metre bir balkon bulunmakta balkonun ön tarafında 75cm saçak yanlarda 50 cm saçak bulunmaktadır 2 kolon arası serbest açıklık 725cm olduğundan bu biraz fazla görünüyor bunun sehim yapacağını düşünyorum idecad analiz sonuçlarında bir olumsuzluk yok ama bana çok sağlıklı gelmedi düşüncelerinizi bildirirseniz çok yardımcı olmuş olacaksınız bu yapı 2 kat , (zemin+teras ) kat yüksekliği de 360cm (teras katı yığmadır)
balkonun üstü açık teras olduğundan yüklerini azalttım bunu dikkate alır mısınız

- sehimi azaltmak için k19 kirişinin donatısını mı artırmalıyım yoksa ilaveleri mi artırayım
-kaset diş donatısını da artırmam faydalı mı olur yoksa ağırlık artacağından bir sorun yaratabilir mi

8.30*3metre bir balkon bulunmakta balkonun ön tarafında 75cm saçak yanlarda 50 cm saçak bulunmaktadır 2 kolon arası serbest açıklık 725cm olduğundan bu biraz fazla görünüyor bunun sehim yapacağını düşünyorum idecad analiz sonuçlarında bir olumsuzluk yok
sehim sınırları içinde görülüyor.
yapı 2 kat , (zemin+teras ) kat yüksekliği de 360cm (teras katı yığmadır)
yığma duvar üzerinde betonarme döşeme varsa idecad bu türlü yapıları şimdilik çözmüyor,
balkonun üstü açık teras olduğundan yüklerini azalttım bunu dikkate alır mısınız
balkon yüklerini 0.35 t/m2 alın,
kaset döşeme üzerinde duvar yükleri var ilave edin,
- sehimi azaltmak için k19 kirişinin donatısını mı artırmalıyım yoksa ilaveleri mi artırayım
-kaset diş donatısını da artırmam faydalı mı olur yoksa ağırlık artacağından bir sorun yaratabilir mi
bana göre bir şey yapmanıza gerek yok,
k7 ile k19 kiriş kesişim noktasında moment diyagramı incelenirse k19 kirişinde üstte moment çıkmış, donatı konulması gerekir.
k19 kirişini, k7 kirişi kesişim noktasından bölün.
bu durumda k18 kiriş sehimi azalıyor.
k19 kirişinde ilave üste donatı konulabiliyor..
k7 konsol donatısı bir miktar artıyor.

Çok teşekkür ederim ilginiz için açık teras olduğu İçin yükleri azalttım o yüzden orada bulunan kaset döşeme ver kirişlerini duvar yükünü azalttım
k19 kirişini K7 ile bölün demişsiniz k19 kirişini iki kiriş olarak mı çalıştırayım

Geri